Po hře Our Past zamířil na Startovač titul Our Way

Po hře Our Past zamířil na Startovač titul Our Way

Dva podobné slovenské strašidelné projekty žádají hráče o finanční podporu. Je to náhoda?

Zdroj: Eternity Studios
7. 7. 2020

Nedávno jsme vás na Vortexu informovali o slovenské first person strašidelné hře Our Past, která se v kampani na Startovači ucházela o přízeň hráčů. Její autoři žádali 300 eur na svůj projekt s tím, že jsou to studenti střední školy a peníze by použili na vydání hry na Steamu, zakoupení nějakých drobností a profesionální zvukové efekty. Asi mám déjà vu, protože na Startovači se teď objevila first person strašidelná hra Our Way, její autoři žádají 250 eur, jsou to studenti střední školy a peníze chtějí použít na vydání hry na Steamu, zakoupení nějakých drobností a profesionální zvukové efekty.

Titul Our Past na Startovači uspěl a místo požadovaných 300 eur vývojáři dosáhli na 364 eur. Kampaň Our Way je teprve na začátku a do konce zbývá ještě 29 dní. Za oběma hrami ale formálně stojí dvě různá studia. Na Our Past vybíralo P&P Games Studio a pod Our Way jsou podepsaní Eternity Studios. Každý tým má přitom třeba vlastní účty na sociálních sítích. Oba pak slibují vydat hru ještě letos. Svým obsahem se ale popsané tituly už liší. Our Past má pojednávat o drogové závislosti, ztrátě paměti a návratu domů. Our Way je o poznání tajuplnější, ale autoři mluví o pohrávání s vlastní myslí a ptaní se po smyslu života.

Tolik podobností a žádná zjevná přízeň

V obou případech se máme zjevně pohybovat v domácnosti a kdyby mi někdo řekl, že se jeden projekt vyvinul v druhý, neměl bych problém tomu uvěřit. Stylizace je trochu jiná, interface je povědomý, ale nikoli stejný, nicméně, žádné exaktní vysvětlení této podobnosti se mi objevit nepovedlo. Obdobné jsou i odměny pro přispěvatele v rámci kampaně na Startovači. U Our Past to byly stupně Proslav svoje jméno (2 eura), Kamarád (10 eur), Věrný přítel (15 eur) a Šampión (20 eur). V případě Our Way to jsou Tvoje jméno (2 eura), Věrný přítel (10 eur) a Cesta (25 eur).

Autory jsme pochopitelně kontaktovali, aby nám pomohli tuhle záhadu vyřešit. Dovedu si představit různé scénáře. Mezi projekty může být spojitost a první se mohl transformovat v druhý. Tomu by napovídalo i podobné jméno. Může jít o příbuzný projekt ze stejného světa. Autory nové kampaně mohl úspěch první hry inspirovat, stejně jako se tým mohl rozdělit, případně se vývojáři pokouší podruhé uspět se stejnou hrou. Spekulovat však nemá smysl bez dalších informací. Sami můžete prozkoumat obě kampaně a zkusit si udělat představu o tom, zda jde o náhodu, anebo ne.

Update: Spojili jsme se s autory hry Our Way z týmu Eternity Studios. Šéf projektu Matúš Fojtík nám napsal, že hru Our Past zná, ale má jít o jiný projekt. Původně podle jeho slov chtěli vstoupit na Startovač jako první, ale kampaň odložili. Má podle něj jít jen o zajímavou podobnost. Přesto musím říct, že mě zaráží nápadná podobnost některých frází, obratů a příspěvků v obou kampaních.

Update 2: Jak se nakonec ukázalo, zřejmě nešlo o náhodu. Texty z kampaně P&P Games Studio se skutečně bez větších úprav objevily v kampani Eternity Studios. Všimli si toho i autoři hry Our Past. Matúš Fojtík z Eternity Studios (Our Way) uvedl, že autorem kampaně byl někdo z jeho kolegů a že i když je přesvědčený, že kampaň byla v neveřejné podobě hotová dříve než v případě hry Our Past, její podobu a sporné fráze upraví. To nám následně potvrdili i vývojáři z týmu P&P Games Studio.

Co zazní v kampaních na Our Past a Our Way

Our Past: Financie, ktoré vyzbierame potrebujeme na zaplatenie členstva na Steame (100$). Zbytok peňazí použijeme hlavne na zakúpenie nejakých drobností a profesionálnych zvukových efektov do hry, aby ste mali z hry čo najväčší zážitok.

Our Way: Financie, ktoré vyzbierame potrebujeme na zaplatenie členstva na Steame (100$). Zbytok peňazí použijeme hlavne na zakúpenie nejakých drobností a profesionálnych zvukových efektov do hry, aby ste mali z hry čo najväčší zážitok.

Our Past: Na vytvorenie plnohodnotnej hry sú však potrebné aj peniaze. Najväčší obnos peňazí potrebujeme na publikovanie hry na digitálnom obchode Steam. Preto sa s prosbou o financie obraciame práve na teba.

Our Way: Ale na vytvorenie plnohodnotnej hry sú potrebné aj peniaze. Najväčší obnos peňazí potrebujeme na publikovanie hry v obchode Steam. Preto sa s prosbou o financie obraciame práve na teba.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru