PlayStation roste na úkor Xboxu, tvrdí Phil Spencer

PlayStation roste na úkor Xboxu, tvrdí Phil Spencer

Největšímu výrobci konzolí jde o jednu série, ze které navíc nebude exkluzivita, zlobí se MS

Zdroj: Activision
12. 12. 2022

Ačkoliv se zvolna blíží vánoční svátky a dalo by se očekávat, že před koncem roku už velké kauzy utichnou, neplatí to o snaze Microsoftu úspěšně dokončit akvizici společnosti Activision Blizzard. Situace se mění v podstatě každý týden, nejnovější zprávy mluví o antimonopolní žalobě Federální obchodní komise a Microsoftu – pokud má obchod uzavířt – nezbývá nic jiného než stále apelovat na nezávadnost nabízené akvizice a vymezovat se vůči ostatním společnostem, zejména pak Sony. Ta se totiž už dlouhé měsíce zabývá budoucností Call of Duty ve smyslu jejího potenciálního uvádění pouze na Xboxu, i když to Microsoft popírá a naopak z druhé strany nabízí písemnou smlouvu s 10letým závazkem o multiplatformním vydávání hry ve stejný den na všech platformách, včetně Nintenda nebo Steamu.

Není se proto čemu divit, že Phil Spencer ze své pozice generálního ředitele divize Xbox vyjadřuje rozladěnost nad výroky Sony a snaží se poukázat na postavení japonské společnosti i její podobné kroky, za které však nyní kritizuje Microsoft. V podcastu Second Request tak otevřeně mluvil o tom, že se Sony sice snaží chránit svou dominanci na trhu s konzolemi, ale činí tak na úkor Xboxu. „Sony má velmi odlišný pohled na toto odvětví než my. Nevydávají své hry hned na PC, nedávají je do svého předplatného v momentě, kdy vychází,“ zrekapituloval Spencer postavení Microsoftu, na kterém chtěl očividně demonstrovat prozákaznický přístup. Přesto, ale spíše právě proto, udržuje podle Spencera Sony exkluzivní status u řady svých značek, včetně titulů od vydavatelů třetích stran, byť v takových případech může jít jen o časově orámovanou spolupráci, po které bývají tituly nabízeny i na dalších platformách.

Typickým příkladem je série Final Fantasy, která sice nemá takový masový dopad jako Call of Duty, ale v posledních letech museli ostatní hráči sklonit hlavu a v případě remaku Final Fantasy VII buďto čekat na PC verzi nebo si ji na Xboxu zcela odepřít. Exkluzivita se pak týká i chystaného pokračování, ale přirozeně se vztahuje i na řadu další značek a sérií, namátkou z poslední doby třeba nedávno oznámený remake Silent Hillu 2. Dalo by se samozřejmě pokračovat, ale vše poměrně trefně shrnuje Phil Spencer, který naráží na značnou nelogičnost v rétorice Sony. „Největší výrobce konzolí na světě má námitky kvůli jediné sérii, kterou jsme se navíc zavázali na jeho platformě vydávat. Je to nabídka, ze které budou těžit především hráči, a to díky možnosti volby a přístupu ke hře jako takové,“ říká Spencer.

Doplňuje také, že zatím nenarazil na žádné kritické poznámky od zákazníků, zejména tedy z řad hráčů, kteří by měli jakékoliv obavy o dostupnosti Call of Duty, což je pro Microsoft rovněž velmi důležité. Mluvil nicméně také o mobilním trhu, do kterého by Xbox rád vstoupil za pomoci společnosti King, a právě třeba i skrze Call of Duty Mobile, které patří k nejoblíbenějším a nejvýdělečnějším hrám. I to ale může být obava ze strany Sony, případně jiných společností, kvůli kterým se udělení souhlasu ze strany regulačních úřadů neustále protahuje a výsledek je stále velmi nejistý. Pokud by Microsoft bitvu o akvizici Activisionu prohrál, bude muset navíc zaplatit pokutu v jednotkách miliard dolarů, což by samo o sobě bylo obrovskou ztrátou.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru