Playdate, handheld s kličkou, bude od dubna dražší

Playdate, handheld s kličkou, bude od dubna dražší

Jde o reakci na vyšší výrobní náklady. Spuštěn je nicméně vlastní obchod s hrami

Zdroj: Panic
8. 3. 2023

Další z prezentací, která byla naplánována na tento týden, bylo po akci Paradoxu vysílání zaměřené na handheld Playdate. Výrobci ze společnosti Panic v přibližně 15minutovém videu nejdříve poděkovali všem hráčům za zájem a postupně probrali několik témat, které ovlivní nejen budoucí nákup zařízení, ale také přístup k jednotlivým hrám. V první řadě došlo na oznámení 20dolarového zdražení kvůli zvyšujícím se nákladům na vlastní výrobu, takže nová cena bude od 7. dubna činit 200 dolarů. z druhé strany se ale majitelé handheldu dočkají dalších dvou her zdarma v rámci probíhající první distribuční sezóny s tím, že Playdate obdržel také vlastní digitální obchod pro nákup jednotlivých titulů i mimo zmiňované předplatné.

Zařízení nás na Vortexu zaujalo už před lety, kdy se o něm začalo mluvit vůbec poprvé a právě zapojení velmi netradičního ovládacího prvku v podstatě obratem podnítilo i představivost a kreativitu vývojářů, kteří začali pracovat na prvních hrách. Není tomu přitom tak dávno, kdy jsme si Playdate ukazovali také ve vidcastu a ocenili nejen nápaditost černobílých titulů, ale také velmi pěkné dílenské zpracování celého zařízení. Jen na vysvětlenou pak dodáváme, že distribuce nových titulů probíhá automaticky v rámci první (a možná jediné) sezóny, která začne pro každého majitele zařízení momentem, kdy ho obdrží, resp. připojí k Wi-Fi. Hry se do konzole stahují automaticky v týdenních intervalech po dvou kusech, aby všechny tituly dostaly svůj prostor a hráči si je mohli dostatečně užít. Samozřejmě můžeme polemizovat, nakolik tohle rozhodnutí ovlivnil i nízký počet startovních her, ale proti této filosofii v podstatě nic nemáme a oceňujeme, že si každý majitel handheldu užije sezónu tak jako všichni ostatní, i když si třeba zařízení koupí mnohem později. Tedy bude dostávat přístup k předem známým titulům v původních týdenních intervalech.

 

Výrobci handheldu nicméně pocítili nutnost připravit i jiný způsob distribuce her, odkud se dostáváme ke zmiňovanému vlastnímu obchodu. Nese jednoduchý název – Catalog – a slouží pro přímý nákup, stejně jako k přehledné katalogizaci titulů a třeba i možnosti snadno vydávat updaty, pokud si to situace vyžádá. Katalog už je k dispozici, a jak vývojáři upozornili, obsahuje úplně nové hry i některé z oblíbených kousků z první sezóny. Jinak řečeno, pokud si zařízení koupíte třeba nyní – a do 7. dubna stále platí původní cena 180 dolarů – začnou vám do zařízení proudit hry v týdenních intervalech podle popisu výše. Nemusíte však čekat a klidně si obohatit knihovnu hned o dalších 16 her, z nichž dvě jsou zdarma – Recommendation Dog!! a Reel Steal. Samozřejmě je vhodné pohlídat si, které tituly se kříží se sezónní nabídkou, abyste zbytečně neutráceli peníze, ale jinak můžete mít nové tituly za velmi příznivé ceny pohybující se od jednoho do patnácti dolarů. S přihlédnutí k tomu, že Playdate v redakci nemáme, nemůžeme nic říct na konto jejich nápaditosti či zábavnosti, ale v prezentaci výše jsou tituly představeny a působí velmi zajímavě.

Zdroj: Panic

Jen namátkou si můžete pořídit například tituly Direct Drive, který vás vezme do roku 1927 a prostoru němých filmů. Čeká vás také kreativní Playmaker, kde můžete kreslit nebo třeba komponovat vlastní hudbu. Pokud si chcete zazávodit, můžete si vybrat Grand Tour Legends s jízdními koly. Nebo si třeba odpočinout u hry Bloom, v níž budete v mezích žánru sociálních simulátorů vést vlastní obchod s květinami. Jak říkají výrobci handheldu, všechny hry si pravděpodobně nezamilujete, ale měli byste se u nich pobavit i díky ovládání, které spoléhá na zmiňovanou kličku. A pokud vás zajímá víc, můžete se klidně do Catalogu podívat přes web a přečíst si podrobnější informace o jednotlivých hrách i se screenshoty a odkazy na autory. Důležité je rovněž dodat, že společnost Panic nechce spuštěním vlastního obchodu jakkoliv zasahovat do možnosti nahrát si do zařízení další tituly zcela mimo vlastní ekosystém Playdate. Možnost získat hry třeba na portálu itch.io a dalších tak zůstává stěžejním prvkem a podle vyjádření výrobců by se na tom nemělo do budoucna nic měnit. I to je je další z řady velmi příjemných rysů, které se s tímto handheldem pojí, a ačkoliv nejde o tradiční herní platformu, své kouzlo rozhodně má.

Poslední informace z videa se pak váže k roztomilému docku, který výrobci oznámili už v jednom z prvních videí o handheldu. Kvůli nutnosti soustředit se plně na výrobu samotné konzole odložili tento projekt do pozadí, práce ale neustaly a dock se už blíží ke své finalizaci. Sloužit má nejen jako nabíjecí stanice, ale také jako reproduktor k přehrávání hudby, nicméně na cenu a datum uvedení musíme ještě počkat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru