Plat CEO Activisionu Bobbyho Koticka se o polovinu sníží

Ročně si teď přijde jen na 19 milionů korun. Na prémiích si ale může vydělat dalších čtyřicet

30. 4. 2021

Plat a finanční odměny Bobbyho Koticka jsou každoročně velkým tématem pro akcionáře Activisionu, kteří mají v kompetenci rozhodnout, na kolik peněz si CEO společnosti v nadcházejícím finančním období přijde. V posledních letech proti výši Kotickova platu vystupuje zejména investiční skupina CtW, která opakovaně vyzývala další investory, aby jej neschválili. Důvodem je podle přesvědčení CtW neadekvátní částka, kterou Kotick pobírá už od roku 2016 bez ohledu na to, zda plní, či neplní stanovené cíle a zdá se, že tentokrát lobbing CtW uspěl. Podle veřejně dostupného formuláře 8-K o změnách ve společnosti totiž vyšlo najevo, že Kotick souhlasil se snížením svého platu na polovinu, ve skutečnosti se ale může v nadcházejících třech letech stále dostat k penězům, které vydělával doposud.

Kotickovi může náležet finanční bonus za jeden fiskální rok až ve výši dvojnásobku jeho sníženého platu, tedy ke stávajícím 875 000 dolarům dalších 1,75 milionu dolarů.

První informace potvrzuje, že Bobby Kotick zůstane ve vedení minimálně do konce března 2023. Ta další pak odhaluje, že Kotickův roční plat pro nadcházející finanční období bude činit 875 000 dolarů, tedy v přepočtu asi 19 milionů korun. Jednoduchou matematikou se dostaneme k tomu, že dosud Kotick pobíral necelých 40 milionů korun, ke kterým je ale potřeba přičíst i zmiňované odměny. Vedení společnosti je ve prospěch svého ředitele prosazovalo pravidelně, i když CtW i další skupiny poukazovaly na to, že se v některých letech nedařilo podle představ a podmínky pro přidělení bonusů nebyly splněny. Na to ovšem přicházela odpověď, že hodnota společnosti pod vedení Bobbyho Koticka v uplynulých více než 30 letech mnohonásobně narostla a stále profituje, takže si je Kotick zasluhuje. A právě prémie hrají podstatnou roli i tentokrát.

Popisovaný formulář totiž jasně uvádí, že i když došlo na snížení bonusů, Kotickovi může náležet finanční bonus za jeden fiskální rok až ve výši dvojnásobku jeho sníženého platu, tedy ke stávajícím 875 000 dolarům dalších 1,75 milionu dolarů. Nad rámec toho se pak mnohokrát spekulovalo také o dalších odměnách v podobě akcií Activisionu, které se mohly jen v uplynulém roce svou hodnotou pohybovat kolem desítek milionů dolarů. Tuto informaci, kterou přinesl magazín Tweak Town, předcházely spekulace Kotaku, že celková výše platu za předchozí rok činila přes 200 milionů dolarů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru