PC je pro vývojáře v USA stále nejoblíbenější platformou

Třetina z nich pochybuje nad tím, že si Steam zaslouží svůj 30procentní podíl

30. 1. 2019

Stejně jako v uplynulých letech, také letos jsme se před zahájením Game Developers Conference dočkali vydání dokumentu, který shrnuje aktuální stav herního odvětví ve Spojených státech a přináší data, která se dají vcelku bezpečně aplikovat na celý západní trh. Organizátoři GDC získali podklady pro řadu grafů a tabulek od téměř 4000 oslovených vývojářů a rozhodně se jich v dotazníku neptali jen na to, jakou preferují platformu, nebo nakolik stále věří technologii VR.

Jak moc pracují herní vývojáři?

Je příhodné, že 24stránková zpráva začíná tvrzením, že téměř polovina vývojářů pracuje více než 40 hodin týdně. Jde o téma, které se řeší už několik let a čas od času eskaluje na základě aktuálních her a s nimi spojených kauz. Naposledy se toto téma probíralo v souvislosti s Red Dead Redemption 2 a zjištěním, že někteří ze zaměstnanců Rockstaru zůstávali v práci mnohem déle, než by si jiní dokázali představit. Vyjádřeno ve zprávě GDC – 44 procent respondentů uvedlo, že jejich týden má víc než 40 hodin s tím, že 3 procenta oslovených tráví v práci průměrně 60 hodin a víc. Jednotky oslovených pak uvedly, že v uplynulém roce měly i týdny, které měly i přes sto hodin, určitě se ale nedá říct, že by šlo o běžnou praxi. Navíc je nutné dodat, že sami oslovení vývojáři potvrdili, že nejčastějším důvodem pro setrvání v práci i po vymezené pracovní době byl vlastní zájem dál na hře pracovat – tento důvod uvedlo 69 procent vývojářů. Druhou nejčastější odpovědí, pod kterou se podepsalo 59 procent vývojářů (bylo možné zvolit víc možností), je fakt, že si překročenou pracovní dobu ani neuvědomovali. A nakonec čtrvtina uvedla, že k tomu byli přinuceno okolnostmi nebo někým z nadřízených.

PC je pro vývojáře v USA stále nejoblíbenější platformou

7 let průzkumů

Organizátoři Game Developers Conference se pustili do sbírání dat od jednotlivých vývojářů před dlouhými sedmi lety a výsledkem je tradiční zpráva, která se zaměřuje na aktuální trendy i záležitosti, které se příliš nemění. Každým rokem se jim navíc daří zkvalitňovat vstupní vzorek a počet oslovených jednotlivců téměř každý rok narůstal. Z původní přibližně tisícovky oslovených se číslo už v posledních třech letech drží u hranice 4000, podle čehož už je možné činit poměrně kvalifikované závěry.

Část průzkumu se zabývala dalším ožehavým tématem, a sice digitálními distribučními platformami, kde se probíralo například to, odkud chodí největší tržby – pro 55 procent oslovených přináší Steam 75-100 procent všech peněz – a kde své hry nejčastěji prodávají. I tady vede se 47 procenty Steam, následován možností přímého prodeje (26 %) a prodeje skrze distribuční platformu vydavatele (18 %). Vývojářům ale byla v souvislosti s konkurenčními tahanicemi mezi Steamem a Epic Games Storem položena také otázka, zda si první zmiňovaný dokáže stále obhájit svůj 30procentní podíl z tržeb a na tomto místě vyjádřila třetina oslovených svůj nesouhlas. Jen 6 % vývojářů v USA si pak myslí, že poměr je fér a Steam si ho zasluhuje.

PC vládne, Switch dotahuje

Přeskočíme-li zájem amerických vývojářů ustavit odbory (pro se vyslovilo 21 % oslovených, proti 24 %), poměr mužů a žen v oboru (80/20), nebo charakteristiku firem či týmů, kde konkrétní vývojáři pracují nejčastěji (19 % získaly shodně týmy o více než 500 lidech a jednočlenná uskupení), dostáváme se konečně k platformám a jejich oblibě. Vzhledem k výsledkům z minulých let tak není překvapivé, že nejčastější platformou, na kterou vývojáři vydali svou poslední kompletní hru, je PC – 56 % oslovených. Mezi konzolemi pak vede PlayStation 4 (24 %), následován Xboxem One (20 %) a Nintendem Switch (9 %). Stejně seřazené jsou konzole i v tabulce, která se týká platforem, na kterých by měly vyjít současně vyvíjené projekty, je ovšem nutné doplnit, že čtvrtý Switch se svými 18 procenty ztrácí na třetí Xbox One jen deset procent. V obou tabulkách je pak zohledněno i hraní na mobilech/tabletech – svou poslední hru tam vydalo 33 % vývojářů a 38 % na mobilní zařízení momentálně vyvíjí.

16 % vývojářů už vyvíjí hry pro nové, dosud neoznámené konzole

Na platformy z pohledu vývojářů se ale nemusí hledět pouze konkrétně, tedy ve smyslu toho, pro které z nich skutečně vyvíjí své hry. Cenná je i část, kde se vývojáři vyslovují ve smyslu, která z platforem je pro ně nejzajímavější. A ačkoliv se 60 procent respondentů shodlo na tom, že nejzajímavější je PC, 45 % uvedlo jako druhou možnost Nintendo Switch. Pro hybridní konzoli od Nintenda to tedy vypadá dobře, přičteme-li k tomu i přesvědčení každého čtvrtého vývojáře, že se jejich hra prodává nejlépe právě na této platformě. Vyjmout z celku ale musíme 43 % vývojářů, kteří svou hru vydali exkluzivně na Switchi a jsou logicky ze zbytku spektra vyřazeni. A když už je řeč o platformách, můžeme zakončit na sice očekávané, ale stáje velmi zajímavě vlně – 16 % vývojářů totiž údajně vytváří své hry pro konzole, které ještě nebyly oznámeny, což je sice očekávaný výstup, ale je rozhodně příjemné, mít ho vyjádřen i takto konkrétně. Nové konzole, resp. jejich odhalení, je totiž na spadnutí a dev-kity PlayStationu 5 a nového Xboxu už zákonitě musí být first party studiím k dispozici.

Jak už padlo výše, celá zpráva má 24 stránek a věnuje se vedle probíraných témat také virtuální realitě (nejoblíbenější platformou je HTC Vive – 36 %), neutuchající podpoře VR/AR systémů (34 % věří, že augmentovaná realita bude do pěti let vedoucí technologi rozšířené reality), způsobu vydání konkrétní hry (37 % vlastní publishing, 25 % ve spolupráci s vydavatelem) a také popularitě mobilních operačních systémů (Android předběhl o 3 % iOS). Všechny další výsledky si můžete pročíst ve zbytku citované zprávy.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru