Opravdu zničíte svůj PS5, když jej postavíte vertikálně?

Opravdu zničíte svůj PS5, když jej postavíte vertikálně?

Sony tvrdí, že nikoliv. A co ve skutečnosti řekli „hardwaroví experti“ z Francie a Velké Británie

Zdroj: Vortex
9. 1. 2023

V průběhu minulého týdne se na stránkách magazínu Wololo objevil článek, jehož titulek musel zarazit každého, kdo má doma nejnovější konzoli od Sony. „Zabíjíte svůj PlayStation 5, když jej necháte stát vertikálně, a to kvůli designové chybě Sony,“ varovali redaktoři magazínu s odvoláním na hardwarové experty a únik tekutého kovu, který se stará o chlazení, ale pokud se dostane mimo chladící soustavu na základní desku, poškodí ji a konzoli zničí. Zprávu jsem zaznamenal v zárodku, ale s přihlédnutím k jejímu obsahu a hlavně kvalitě zdrojů, jsme se s Jirkou po krátké debatě rozhodli nechat kauzu rozvinout a jen ji prozatím sledovat. Několikrát jste se nám ale ozvali, zda o tak závažném problému víme a jestli o něm budeme informovat, což se nyní zdá jako nevyhnutelné. Ne však proto, abychom se přidali k zástupu magazínů, které si v uplynulých dnech zahrály na tichou poštu a vzbudily ve vašich řadách paniku, ale abychom se vrátili k faktům a také jedné velmi důležité aktualizaci původní zprávy od zmíněného magazínu. Ten totiž interpretoval podstatnou část videa britského technika špatně, což si už patrně v dílčích aktualizacích zpráv na ostatních herních webech nepřečtete.

V první řadě chci připomenout, že se společnost Sony před několika dny na veletrhu CES pochlubila více než 30 miliony prodaných kusů konzole PlayStation 5. Pokud by únik tekutého kovu z chladící soustavy byl plošný problém a následek designové chyby, nepochybně bychom o něm slyšeli v mnohem větší míře. Sluší se proto zopakovat oficiální stanovisko Sony, které pronesl jeden z designérů konzole Jasuhiro Otori v říjnu roku 2020 pro magazín 4Gamer. Na dotaz, zda by měla konzole stát, či ležet, řekl, že je to úplně jedno. „Z pohledu konstruktéra není mezi vertikálním a horizontálním postavením žádný rozdíl ve výkonu chlazení. Někteří lidé se mohou domnívat, že účinnost odvodu tepla by měla být vyšší při vertikálním postavení díky komínovému efektu. V chladícím systému s aktivním ventilátorem je však komínový efekt na úrovni chyby měření,“ řekl Otori. Ačkoliv nezmiňoval možný únik tekutého kovu z chladící soustavy, coby designér zařízení neměl žádné výhrady k tomu, jak si konzoli doma umístíte, a pak ještě ve vtipu dodal, že jemu samotnému se více zamlouvá postavení vertikální, protože tak vynikne i logo konzole.

Od expertůjsme se nedozvěděli, jak bylo s konkrétními konzolemi nakládáno předtím, kolik si toho musely prožít, než se dostaly do opravny a co přesně může stát za tím, že jejich těsnění selhalo a kapalina se rozlila.

Přesto se objevila informace, že vertikální pozice může konzoli nenávratně poškodit, čímž se dostáváme k oněm zdrojům zprávy. Prvním z nich byl britský technik a opravář, vystupující pod přezdívkou TheCod3r a druhým jeho francouzský kolega Ben Montana. Oba na problém upozorňovali už dříve a přinesli i několik fotek či záběrů na rozlitý tekutý kov po základní desce. Těžko rozporovat to, co vidíme na vlastní oči a nutno přiznat, že pokud se vám vodivá kapalina rozlije po soustavě tištěných spojů, zcela určitě dojde ke zkratům a dalším problémům, které mohou konzoli zničit. Od expertů jsme se ale nedozvěděli, jak bylo s konkrétními konzolemi nakládáno předtím, kolik si toho musely prožít, než se dostaly do opravny a co přesně může stát za tím, že jejich těsnění selhalo a kapalina se rozlila. Přesto se ale na mnoha místech objevovaly přepisy zpráv s titulky, které jasně velely k tomu, abyste konzoli ihned položili do horizontální pozice a modlili se, že už nedošlo k úniku kapaliny. Co víc, magazín Wololo tvrdil, že se kapalina uvolnila i v konzoli, která byla zcela nová, neotevřená a ještě nevyjmutá z krabice, což by značilo, že byste si ji po dlouhém stání ve skladech či obchodech (i když, tam se PS5 zatím příliš neohřeje) donesli poškozenou už domů, což ale není pravda.

Redaktoři Wololo vycházeli z videa britského technika, který však před několika hodinami reagoval, že tohle nikdy neřekl. Jediný PlayStation 5, který si opatřil jako zcela nový, byl ten koupený 28. prosince loňského roku z Amazonu. Zbylé čtyři konzole, z nichž u jedné se projevil popisovaný problém, byly již použité a opět neznáme jejich historii. Sám TheCod3r se proto trochu zlobí, že došlo na dezinterpretaci jeho slov a vyzval k tomu, aby se někdo klidně pokusil najít takové tvrzení v jeho předchozích videích a článcích. Pořád tu je ale fakt, že k rozlití kapaliny došlo a bylo v tomto konkrétním případě důvodem nefunkční konzole, sám TheCod3r ale ve videu ze září loňského roku udiveně kroutí hlavou nad závadou a zmiňuje, že nikdy nic podobného neviděl. Pokud bychom měli vzít v potaz francouzského technika, mluví o tom, že podle něj nejde o ojedinělý případ, ani on však neposkytuje žádné další detaily o konzolích a důvodech, proč byly do opravny zaslány. Sám ostatně ve svém příspěvku na Facebooku, který byl součástí článku na stránkách magazínu Wololo i dalších, které zprávu jen přebraly, mluví o tom, že není důvod být agresivní a horizontální pozici mohou od něj všichni přijmout jen jako radu. A co je nutné ještě zmínit, ačkoliv Ben Montana v diskuzi na Facebooku mluví o desítkách případů rozlitého tekutého kovu, odkazuje se stále na opakující se tři případy podložené fotografiemi, což jako věrohodný důkaz nějakého plošného problému nepůsobí.

Zdroj: Ben Montana, Facebook

Nelze ale vyloučit, že vertikální pozice skutečně může v konstelaci několika vlivů pomoci tomu, aby se kapalina rozlila, zvlášť když se tak v některých případech prokazatelně stalo. Na druhou stranu ale není na místě jednoznačně tvrdit, že tenhle problém postihne všechny PS5, které jsou umístěné vertikálně. I kdyby s opravovanými kusy nebylo hrubě nakládáno, pořád může jít nikoliv o kritickou chybu designu, ale o dílčí chybu při sestavování nebo problém jedné šarže a podobně. Tedy obecně poruchovost, se kterou je možné v rámci statistiky a pravděpodobnosti u každé elektroniky počítat a kterou bude řešit záruční či pozáruční servis. Všechno ostatní může prokázat až čas a především větší množství případů, jako tomu bylo v případě konzolí například u driftování analogových páček, pískání adapterů nebo vysoké hlučnosti.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru