Objevují se první případy vadných analogů na DualSensu

Objevují se první případy vadných analogů na DualSensu

Problém driftujících páček se nevyhne ani Sony. Ovladač by také mohl dostat zadní tlačítka

Zdroj: Sony
10. 2. 2021

Pokud patříte k majitelům Switche, velmi pravděpodobně jste v uplynulých měsících narazili na problém s analogovými páčkami ovladačů Joy-Con. V lepším případě pouze v článcích, v horších na vlastní kůži. Faktem ovšem je, že trable s páčkami měli v minulosti všichni tři vedoucí výrobci konzolí a platit to bude zjevně i v nové generaci. Objevují se totiž první stížnosti na ovladač DualSense konzole PlayStation 5 a první hráči popisují problém úplně stejně jako v předchozích případech u jiných platforem. Na Redditu a sociálních sítích obecně lze najít spoustu videí, v nichž je vidět svévolný pohyb ve hře, aniž by se kdokoliv dotýkal ovladače a zcela nepochybně se tak schyluje k další vlně kritiky a nepříjemností. Zarážející přitom je, že se nedostatky tohoto typu vyskytují po tak krátké době od uvedení konzole, u někoho dokonce jen v řádu týdnů.

Už někdo zažil něco podobného? Co se to děje s mým ovladačem? Pravá analogová páčka si dělá, co chce… To je jen hrstka otázek a nechápavých reakcí, které však jasně popisují, co se s ovladačem děje. Uložení analogové páčky, které snímá pohyb nad šasi gamepadu, se velmi rychle opotřebovává a kontakty pro přenos signálu vykazují nežádoucí aktivitu, i když je celý ovladač v klidu. Ve hrách se pak problém projevuje svévolným pohybem do stran, což je obzvlášť nepříjemné v akčních titulech – bez ohledu na perspektivu – či závodech. Jsou ale i tací, komu driftování z pochopitelných příčin překáží třeba i při sledování Netflixu, kdy dochází na neustálý pohyb v menu, který lze řešit pouze vypnutím gamepadu.

Nezdá se navíc, že by řešení problémů v případě Joy-Conů bylo na dosah a v případě DualSensu může být situace obdobná. Ostatně, právě zástupci Nintenda nechtěli dříve driftování analogových páček vůbec komentovat a ve Spojených státech se dokonce rozhodli reklamace plně dotovat a skrze prodejce dávat hráčům obratem nové kusy. Incident bude mít nicméně dohru u Evropské komise, která zřejmě požádá Nintendo o vysvětlení a přinutí japonskou společnost upravit design ovladače tak, aby k poruchám, ale i nadměrnému zatěžování prostředí nedocházelo. Něco podobného se proto může týkat i Sony, najde-li se dostatek poškozených zákazníků, kteří se ve své zemi obrátí na úřady pro svou ochranu.

Zdroj: WIPO

Ve spojitosti s DualSensem se pak v těchto dnech řeší také nový patent, který naznačuje, že i ovladač pro PS5 by se mohl dočkat hardwarového přídavku v podobě zadních páček. Stejně jako Back Button Attachment pro DualShock 4 má i rozšíření nového ovladače přinést hráči možnost namapovat si další tlačítka na spodní straně ovladače a využít také přepínače profilů. Podoba i popis přídavku pak skutečně odpovídá tomu, který jsme minulý rok recenzovali, kromě rozšířených schémat ovládání ale přináší i několik otazníků, například nakolik univerzální by nové páčky byly, případně jak by je mohli vývojáři využít, když neexistuje jistota, že je mají k dispozici všichni hráči. Stále nicméně platí, že patent neznamená automaticky schválenou výrobu a stejně jako u jiných případů je teprve nutné počkat na oficiální potvrzení.

Článek původně narážel na spojnici mezi DualSense a Joy-Cony přes společnost Immersion. Ta se ovšem starala pouze o promítnutí haptické odezvy a chování analogových páček, resp. jejich poruchovost, nijak neovlivnila. Článek byl adekvátně upraven.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru
keetcnjp