Objevují se první případy vadných analogů na DualSensu

Problém driftujících páček se nevyhne ani Sony. Ovladač by také mohl dostat zadní tlačítka

Zdroj: Sony
10. 2. 2021

Pokud patříte k majitelům Switche, velmi pravděpodobně jste v uplynulých měsících narazili na problém s analogovými páčkami ovladačů Joy-Con. V lepším případě pouze v článcích, v horších na vlastní kůži. Faktem ovšem je, že trable s páčkami měli v minulosti všichni tři vedoucí výrobci konzolí a platit to bude zjevně i v nové generaci. Objevují se totiž první stížnosti na ovladač DualSense konzole PlayStation 5 a první hráči popisují problém úplně stejně jako v předchozích případech u jiných platforem. Na Redditu a sociálních sítích obecně lze najít spoustu videí, v nichž je vidět svévolný pohyb ve hře, aniž by se kdokoliv dotýkal ovladače a zcela nepochybně se tak schyluje k další vlně kritiky a nepříjemností. Zarážející přitom je, že se nedostatky tohoto typu vyskytují po tak krátké době od uvedení konzole, u někoho dokonce jen v řádu týdnů.

Už někdo zažil něco podobného? Co se to děje s mým ovladačem? Pravá analogová páčka si dělá, co chce… To je jen hrstka otázek a nechápavých reakcí, které však jasně popisují, co se s ovladačem děje. Uložení analogové páčky, které snímá pohyb nad šasi gamepadu, se velmi rychle opotřebovává a kontakty pro přenos signálu vykazují nežádoucí aktivitu, i když je celý ovladač v klidu. Ve hrách se pak problém projevuje svévolným pohybem do stran, což je obzvlášť nepříjemné v akčních titulech – bez ohledu na perspektivu – či závodech. Jsou ale i tací, komu driftování z pochopitelných příčin překáží třeba i při sledování Netflixu, kdy dochází na neustálý pohyb v menu, který lze řešit pouze vypnutím gamepadu.

Nezdá se navíc, že by řešení problémů v případě Joy-Conů bylo na dosah a v případě DualSensu může být situace obdobná. Ostatně, právě zástupci Nintenda nechtěli dříve driftování analogových páček vůbec komentovat a ve Spojených státech se dokonce rozhodli reklamace plně dotovat a skrze prodejce dávat hráčům obratem nové kusy. Incident bude mít nicméně dohru u Evropské komise, která zřejmě požádá Nintendo o vysvětlení a přinutí japonskou společnost upravit design ovladače tak, aby k poruchám, ale i nadměrnému zatěžování prostředí nedocházelo. Něco podobného se proto může týkat i Sony, najde-li se dostatek poškozených zákazníků, kteří se ve své zemi obrátí na úřady pro svou ochranu.

Zdroj: WIPO

Ve spojitosti s DualSensem se pak v těchto dnech řeší také nový patent, který naznačuje, že i ovladač pro PS5 by se mohl dočkat hardwarového přídavku v podobě zadních páček. Stejně jako Back Button Attachment pro DualShock 4 má i rozšíření nového ovladače přinést hráči možnost namapovat si další tlačítka na spodní straně ovladače a využít také přepínače profilů. Podoba i popis přídavku pak skutečně odpovídá tomu, který jsme minulý rok recenzovali, kromě rozšířených schémat ovládání ale přináší i několik otazníků, například nakolik univerzální by nové páčky byly, případně jak by je mohli vývojáři využít, když neexistuje jistota, že je mají k dispozici všichni hráči. Stále nicméně platí, že patent neznamená automaticky schválenou výrobu a stejně jako u jiných případů je teprve nutné počkat na oficiální potvrzení.

Článek původně narážel na spojnici mezi DualSense a Joy-Cony přes společnost Immersion. Ta se ovšem starala pouze o promítnutí haptické odezvy a chování analogových páček, resp. jejich poruchovost, nijak neovlivnila. Článek byl adekvátně upraven.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru