Objevilo se záhadné video z PS3 verze Gears of War 3

Vývojářům prý hra unikla v roce 2011. Insider přináší další detaily a Epic Games je potvrzují

Zdroj: Microsoft
20. 5. 2020

Jsme neustále fascinováni příběhy zrušených či ztracených a znovu objevených titulů, stejně jako množstvím takových případů, které se v pouhé několik desítek let staré historii videoher objevily. Ať už se jedná o vyslovené retro kousky, které někdo našel na půdě domu prarodičů, nebo bizarní verze ještě relativně nových her, které z nejrůznějších důvodů nikdy nespatřily světlo světa. Bez povšimnutí proto nemůžeme nechat ani příběh PS3 verze třetího dílu série Gears of War, která neodmyslitelně patří do hájemství Xboxu a jakékoliv jiné spojení působí přibližně stejně, jako kdybyste se snažili někomu namluvit, že Uncharted či God of War lze hrát na jiné konzoli nežli na PlayStationu. Přesto taková verze Gears of War 3 skutečně existuje a co víc, můžete se podívat na její (téměř) kompletní 8hodinový průchod na YouTube.

Zajímavější, než pohled na spoustu hodin nepříliš plynulých záběrů s bizarními grafickými chybami, je ale celý příběh, který za PS3 verzí Gears of War 3 stojí. Upřímně, je mnohem hlubší, než jsem si zprvu myslel, ale s vědomím, že se člověk neustále dozvídá něco nového, jsem do něj skočil příslovečnou šipku. Vezměme to tedy proti proudu času, od několikrát zmíněného průchodu hrou, který se objevil na youtubovém kanále uživatele Proto. Jméno vám pravděpodobně nic neřekne, zvonek se ale rozezní v momentě, kdy dodáme, že správcem tohoto kanálu je insider s přezdívkou PixelButts, kterého jsme na Vortexu naposledy zmiňovali v souvislosti s úniky rozpracované verze The Last of Us Part II. PixelButts na svém Twitteru potvrzuje, že videa z Gears of War pro PS3 nahrál na YouTube on a přidává spoustu detailů, které vnáší do příběhu trochu světla.

Aktuálně probíraný build Gears of War 3 pro PS3 má pocházet přímo od Epic Games, čímž se celá situace stává ještě zajímavější.

Podstatné je říct, že tento konkrétní build Gears of War pro PS3 z 19. května 2011 není jediný. Sám PixelButts už v minulosti sdílel obdobná videa, u nichž ale za autory označoval hackery, kteří se kolem roku 2010 nabourali do databází Epic Games a ukradli zdrojové kódy několika her. Měl mezi nimi být i třetí díl Gears of War, ovšem ve verzi pro PC či Xbox 360, kterou pak pro PixelButtse neznámí lidé dokázali v lednu 2011 zkompilovat pro spuštění na PlayStationu. Aktuálně probíraný build má ovšem pocházet přímo od Epic Games, čímž se situace značně zamotává. „Ano, je to tak. Tohle je build Gears of War 3 pro PS3, za jehož kompilací stojí sami vývojáři z Epic Games. Sestava je datována na 19. května 2011 a jde o jediný build, který byl kdy objeven. Pokud vím, jsem také jediným člověkem, který fungující verzi má. Nevím, proč existuje. Nevím, proč byl vytvořen. Jediné, co mohu, je spekulovat,“ říká PixelButts pod aktuálním videem.

Co se týče zprovoznění této konkrétní verze, vše pochopitelně běží na devkitu PlayStaitonu 3, který PixelButts rovněž vlastní. Uvádí, že jen díky přídavnému modulu operační paměti je možné hru vůbec spustit, v opačném případě je to podle jeho slov bez šance. Insider a dle svých slov bývalý hacker také dodává, že v emulátoru RPCS3 zatím hra až na malé části nefunguje a současně odmítá, že by se kdy chtěl o data s veřejností podělit. Na devkitu nicméně běží i režim rozdělené obrazovky, se správnými příkazy je možné iniciovat multiplayer a hrou jde projít od začátku do konce vyjma první kapitoly druhého aktu a samotného finále. Vzhledem k vývojářským nástrojům je ale možné načíst konkrétní úrovně přímo z rozhraní a není tudíž nutné hrát hru lineárně, což by pád na konkrétním místě v první čtvrtině hry efektivně zamezil. Všechna svá slova pak potvrzuje nejen v jednotlivých částech hry, ale také v dalších komentářích na Twitteru a kratších videích, zobrazujících například i celý proces spuštění, aby nedošlo ke spekulacím, zda hra opravdu běží na devkitu PlayStationu 3. PixelButts nakonec komentuje i skutečnost, že interface hry zobrazuje tlačítka pro Xbox 360, nikoliv tlačítka v designu PlayStationu, což je ale prý dáno onou sestavou a nelze je v daném buildu nahradit, aniž by nedošlo k zamrznutí devkitu.

Jak už bylo řečeno výše, PixelButts uvádí, že tuto konkrétní verzi sestavili sami lidé z Epic Games, což logicky přináší otázky, zda port pro PlayStation 3 skutečně vznikal a hlavně proč? Zprvu se zdálo, že Epic Games nechají kauzu být, množící se dotazy zahraničních médií ale nakonec prolomily hradbu mlčení a k velkému překvapení mluvčí Epic Games informace insidera potvrdil. „Záběry pochází z interní verze od Epicu, která sloužila pro testovací účely Unreal Enginu 3. Zahrnovala Gears [of War 3] i Unreal Tournament a nikdy nešlo o hry, které by měly vyjít na PlayStationu 3,“ říkají vývojáři například ve vyjádření pro magazín Kotaku. Jestli jde o pravdivou verzi, nelze v tuto chvíli ověřit, a to ani prostřednictvím lidí, kteří se vývoje před necelými deseti lety účastnili. PixelButts se údajně ptal designéra hry Clifforda Bleszinskiho, který si „nevzpomínal“, že by něco takového s GoW 3 dělali, a ani informace Kotaku nepřináší uspokojivou odpověď. Podle jejich zdrojů prý vznikaly buildy PS3 verze na denní bázi, nikdo prý ale neví, jestli to bylo kvůli plánovanému uvedení hry na této konzoli, nebo jen proto, že kompilovat nové sestavy pro X360 i PS3 bylo v rámci Unreal Enginu 3 poměrně snadné. Ať už to ale nakonec bylo jakkoliv, další kousek herní historie je alespoň zčásti odhalen a nezbývá než s napětím čekat, co dalšího se v budoucnu objeví.

Kdo odcizil původní data?

Pokud se ptáte, jak se data dostala na veřejnost, v textu zmiňujeme únik z roku 2011. Podle informací Kotaku za ním měl stát hacker Dan Henry, alias Dylan, alias SuperDaE. Do serverů Epic Games se naboural už v roce 2011, vývojářům to sdělil o rok později, když jim opilý zavolal a jako odměnu za to, že jejich data nepoškodil ani neodcizil, si vyžádal podepsaný plakát Gears of War 3, který nakonec obdržel. Soustavně pak mluvil o tom, že build Gears of War 3 nikde nezveřejnil, ani ho nenahrál na torrent, má se však za to, že minimálně v této věci Dan Henry neříká tak úplně pravdu.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru