Nvidii unikly první fotky chystané karty RTX 3080

Nvidii unikly první fotky chystané karty RTX 3080

Po spoustě úniků víme o nové řadě prakticky vše. Neznámá zůstává cena a datum uvedení

Zdroj: JDSP_
11. 6. 2020

O chystané další produktové řadě herních grafických karet v podání Nvidie toho bylo napsáno již dost, jisté ovšem je, že příliš konkrétních informací v rukách stále nemáme a velké množství dat vychází ze spekulací a z úniků. Ovšem jejich množství a míra, s jakou se odlišné zdroje setkávají a navzájem se doplňují, nasvědčuje tomu, že poslední vlna spekulací se už jistě velmi blíží tomu, co by se na přelomu léta a podzimu mělo dostat na pulty obchodů. Dosud sice nebylo zcela jasné ani plánované označení nových karet, ovšem čerstvý únik fotografií prototypů potvrzuje předchozí spekulace a další řada grafických karet si zjevně zachová označení RTX. Jednotlivé modely budou označené 3xxx. Vedle toho se také objevily informace, že řada RTX bude obohacena ještě o jednu grafickou kartu prozatím označenou RTX 3090.

Nvidia v květnu odhalila unifikovanou architekturu Ampere, která má sloužit pro celou škálu produktů a jež by měla vůbec poprvé posloužit jak profesionálům, tak i hráčům. Jenže hráčská komunita se nic dalšího nedozvěděla a spoléhat musí právě na úniky dat. Jedním takovým je i příspěvek na webu Chiphell, kde lze spatřit fotografii hned dvou prototypů grafických karet, z nichž na jedné je jasně viditelné označení RTX 3080. Prototyp odhaluje mimo jiné také atypický chladič s hustým žebrováním a kredibilitu této fotografie potvrzuje i další z uniklých obrázků. Ten zachycuje samostatné chladiče a jejich tvar odpovídá právě tomu, co se objevilo na webu Chiphell. Nikdo samozřejmě neodporuje tomu, že by se mohlo jednat o propracované podvrhy, nicméně i vzhledem k četnosti předchozích leaků lze podotknout, že to vypadá a zní minimálně uvěřitelně. Pokud navíc nové karty budou vycházet již na přelomu léta a podzimu, tak určitě není divu, že prototypy existují a že se výroba již může rozbíhat.

Igor Wallossek z webu Igor’s Lab nadále přináší detaily týkající se prvních chystaných karet a potvrzuje podobu nejen grafické karty samotné, ale i její atypické základní desky a chladiče s ventilátory na protějších stranách. Tvar desky i chladiče si můžete prohlédnout v přiložené galerii, jež nabízí i komunitou vyrobené rendery vytvořené právě na základě uniklých obrázků. Wallossek primárně potvrzuje předem známé informace o tom, že grafické jádro nesoucí označení GA102 (o jehož specifikacích jsme podrobněji psali zde) slouží pro několik variant grafických karet. Ty by měly být tři a ponesou označení RTX 3080, RTX 3080 Ti/Super a RTX 3090. A právě RTX 3090 má představovat to nejlepší, na co se mohou hráči v příští generaci grafických karet těšit.

Některé zdroje uvádějí, že tato grafická karta by měla být nástupcem řady Titan (a mohla by se tak teoreticky i jmenovat, jak bývá u Nvidie zvykem) a v řeči čísel má jít o skutečnou bestii, pro kterou by mělo být hraní ve 4K hračkou a která se nezalekne ani ray tracingu. RTX 3090 má mít 24 GB operační paměti typu GDDR6X (standardní RTX 3080 má mít „jen“ 10 GB) a v porovnání s ostatními kartami nabídne nejvyšší počet odemčených jader CUDA. To samozřejmě bude něco stát, a to nejen z hlediska ceny, ale i z pohledu energetické náročnosti. Zde platí, že RTX 3090 si má uzmout až 350 W a cenovka nemusí být lidová už jen proto, že samotný chladič má údajně stát okolo 150 dolarů, tedy v přepočtu přes 3,5 tisíce korun.

Opět ale platí to nejdůležitější – Nvidia zatím mlčí a nic oficiálního nevíme. Ovšem citovaný Igor Wallossek tvrdí, že úniky jsou i tentokrát přesné a poukazuje na to, že konkrétně v souvislosti s fotografiemi prototypů rozjela Nvidia interní vyšetřování a zjišťuje, odkud obrázky karet unikly.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru