Nvidia chystá u nových karet významný skok ve výkonu

Nvidia chystá u nových karet významný skok ve výkonu

Leaky naznačují až 40% nárůst ve srovnání s 2080 Ti i ray tracing u všech nových karet

Zdroj: TechRadar
28. 3. 2020

Není žádným velkým tajemstvím, že Nvidia chystá další krok kupředu a že snad už letos bychom se měli dočkat nové řady grafických karet, a to samozřejmě i s podporou ray tracingu. Přitom právě už teď v březnu mělo být jasno v tom, co nové grafické karty nabídnou po technické stránce a jak moc hráče posunou kupředu, nicméně vzhledem k situaci ve světě došlo ke zrušení akce GPU Technology Conference a spolu s tím i k dokladu odhalení nové techniky. Z toho důvodu jsme prozatím odkázáni na spekulace a na Nvidií nepotvrzené  informace, nicméně díky jejich četnosti a poměrně velké specifičnosti se už dá předpokládat, že na následujících datech alespoň něco pravdivého přeci jen bude.

Více hráčů doma znamená větší poptávku po hardwaru

Začít můžeme o odhadech o dostupnosti. Aktuální předpoklad je, že na Computexu 2020 by mělo dojít k ukázce budoucích produktů už v podání jednotlivých výrobců grafických karet. Nicméně vzhledem k tomu, jak to teď všude po světě vypadá, zde existuje předpoklad, že tato červnová akce může být odložená. Nicméně tak jako tak se šušká o tom, že Nvidia novou řadu grafických karet označených kódovým jménem Amper plánuje začít vypouštět na přelomu léta a podzimu. Celkově se přitom navíc zdá, že Nvidie ve svých plánech představování a uvádění na trh nijak výrazně nepolevuje, z dosavadních dat naopak dokonce vyplývá, že tento výrobce ze současné situace alespoň částečně profituje. Přeci jen, obrovské množství lidí je najednou uzavřeno ve svých domovech a celá ta masa se musí nějak zabavit. Web Bloomberg Opinon na to konto uvádí, že z dat Nvidie po přesunu lidí domů vyplynul v posledních dnech dokonce 50% nárůst času stráveném ve světě videoher. Což přeneseně znamená i profit v podobě zisku z nákupu nového hardwaru a i díky tomu v poslední (únorové) zprávě investorům Nvidia pro letošek nijak významně neponížila svoji finanční prognózu.

A ta samozřejmě vychází z toho, co Nvidia chystá na tento rok. V přípravě je celá řada grafických karet Amper. Twitter účet KittyKities přinesl začátkem března poměrně specifické informace hned o pěti různých grafických jádrech spolu se srovnáním výkonu se současnou kartou typu RTX 2080 Ti. Nejvýkonnější karta označená GA102 s předpokládaným pojmenováním RTX 3080 Ti by měla nabídnout 5376 jader Cuda, což znamená 16% nárůst oproti vrcholné RTX Titan. Dále tato karta nabídne 12 GB grafické paměti a měla by celkově být až o 40 % rychlejší v porovnání se současnou RTX 2080 Ti. Co je na tomto konkrétním leaku podivné, je příslib 10nm technologie, jelikož předpokladem bylo, že Nvidia využije 7 nm. Opět ale musíme dodat, že jde o nepotvrzené údaje, byť se celkově podobné cifry na webu objevují poměrně často a díky vzájemné podobnosti by mohly být třeba i jen formou kvalifikovaného odhadu. Každopádně nadále se ještě spekuluje o tom, že čip označovaný GA102 by mohl mít proměnlivý počet Cuda jader, jejichž celkový počet by byl definován tím, zda se bude jednat o předpokládanou RTX 3080 Ti, anebo o Titan. Výkonově by pak nad GA102 měla ještě existovat řada GA100, ale ta zřejmě nebude sloužit pro účely hraní.

Hráčům budou naopak bližší řady GA103 a GA104. GA103 by mohla nést jméno RTX 3080 a nabídne 3840 jader Cuda, což by znamenalo obrovský nárůst ve srovnání s RTX 2080 (ta jich měla 3072). Nadále přinese 10 GB paměti a ve srovnání s RTX 2080 Ti nabídne dokonce 10% nárůst výkonu. Další čip, GA104, který by mohl být teoreticky označovaný jako RTX 3070 a má nabídnout 95 % výkonu RTX 2080 Ti, což zní rozhodně zajímavě, neboť tato karta by zároveň mohla být i při obrovském výkonu cenově relativně dostupná, byť ceny samozřejmě neznáme. Zároveň je ale zapotřebí mít na paměti i to, že s příchodem nových konzolí se dá v poměrně krátkém časovém horizontu očekávat signifikantní nárůst celkového potenciálního výkonu herního hardwaru a spolu s tím i nároků jednotlivých her. Tedy alespoň za předpokladu, že vývojáři nebudou chtít po delší dobu podporovat i starší konzole. Za zmínku pak rozhodně stojí, že všechny grafické karty řady Amper mají v základu přinést podporu ray tracingu.

Ovšem jak to ve finále bude a zda jsou tyto informace blízké pravdě, to teprve uvidíme. Jisté ale je, že Nvidia má na poli PC hraní našlápnuto k úspěchu, a to i navzdory tomu, že kvůli problémům v Asii momentálně ještě neplní plný plán výroby. Do konce března by ale společnost měla být na 70 – 80 % původní kapacity produkce. V souvislosti s tím se ale sluší poukázat i na to, že nestíhání se netýká pouze hardwaru, ale dokonce i cloudových služeb. Platforma GeForce Now byla například kvůli nedostatečným kapacitám sítě vůbec poprvé doslova „vyprodaná“.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru