Ultimate General: American Revolution, Nový Ultimate General vás provede americkou revolucí

Nový Ultimate General vás provede americkou revolucí

Válku za nezávislost okusíte z perspektivy obou stran. Žádné zdanění bez zastoupení, Jirko!

Zdroj: Emanuel Leutze
20. 1. 2021
Název: Ultimate General: American Revolution Vývojář: Platformy: Žánr:

Ukrajinské studio Game-Labs, které má na kontě strategie ze série Ultimate General, ale také indiánskou stealth akci This Land is My Land, v tichosti pracuje na hře pojednávající o americké revoluci a válce za nezávislost. Což je, musím přiznat, mé oblíbené historické téma a vždy mě překvapovalo, že se mu videohry nevěnují zdaleka tak často, jak by člověk vzhledem k okolnostem očekával. Ultimate General: American Revolution se na rebelii amerických kolonií vůči britské koruně zaměří a následný konflikt si užijeme z perspektivy obou stran.

Autoři slibují detailní trojrozměrnou mapu, kde bude možné stavět armádu i loďstvo, budovat vojenskou infrastrukturu i ovládat své jednotky. Na stejné mapě je ale možné přiblížit pohled až přímo na bojiště, kde se mají odehrávat masivní střetnutí. Boj bude probíhat v reálném čase s tím, že s pomocí generálů můžete udílet rozkazy svým mužům na bitevním poli. Míra všeho zapojení má přitom záviset jen na preferenci samotného hráče. Pokud ale chcete, můžete mít plnou kontrolu nad vašimi jednotkami.

Jestliže nezajistíte bezpečnou zásobovací trasu, mohou vaše potraviny i zbraně padnout do rukou nepřítele.

O výsledku bitvy se však rozhoduje zčásti už předtím, než vůbec započne. Své muže musíte vybavit a přiřadit jim schopné velící důstojníky. Je třeba rozhodnout, zda z rekrutů sestavíte úplně novou jednotku, anebo s jejich využitím doplníte dřívější ztráty. Samotní autoři říkají, že taková rozhodnutí mohou mít obrovský vliv na další vývoj války. Neobejdete se samozřejmě bez zásobování. Musíte mít zajištěný dostatek jídla, zbraní i munice. Opevnění se zase budou hodit při tréninku speciálních jednotek nebo při nepřízni počasí.

Zásobovací cesty je třeba naplánovat tak, aby vaše armády a flotily nezůstaly bez nezbytných prostředků. Každý výstřel něco stojí, upozorňují autoři, a vyhrát válku znamená mít spoustu munice a střelného prachu. Nic z toho se k vám ale nedostane automaticky. Musíte se proto starat i o produkci – zemědělství a výrobu. Čím bohatší vaše regiony budou, tím větší armádu si budete moci dovolit. Jestliže nezajistíte bezpečnou zásobovací trasu, mohou vaše potraviny i zbraně padnout do rukou nepřítele.

Svou roli má hrát také morálka a loajalita obyvatelstva. Pokud utrpíte příliš velké ztráty a prohrajete mnoho bitev, rekruti se do vašich řad zrovna nepohrnou a přijdete o podporu obyvatelstva. Přímo v bitvě pak závisí na viditelnosti i terénu. Při útoku z kopce jste samozřejmě efektivnější, řeky tvoří přírodní překážky, v lese se naopak můžete schovat nebo s jeho pomocí překvapit nepřítele.

Autoři slibují i realistickou balistiku. Je třeba podle nich dávat pozor, abyste nechtěně nezranili vlastní jednotky, což může vyvolat paniku ve vašich řadách. Jak bude kampaň pokračovat, vaši velitelé se budou zlepšovat, ale mohou být také zabiti nebo zraněni. Zkušenější generálové mají být nejen efektivnější, ale mohou mít i nějaké speciální výhody. Narazíte přitom samozřejmě na různé historické osobnosti. Na obrázcích ze hry jsou vidět George Washington a Charles Cornwallis.

Na začátku bitvy, kdy jsou všechny akce naplánované, se první várka rozkazů vykoná instantně, ale ty pozdější už stojí čas.

Velmi zajímavě zní i funkce zpožděného rozkazu. Doručit jej totiž trvá a čím dál se jednotka nachází od generála, tím více času cesta zabere. Na začátku bitvy, kdy jsou všechny akce naplánované, se první várka rozkazů vykoná instantně, ale ty pozdější už stojí čas. Tato funkce je ale podle autorů volitelná a můžete ji vypnout, pokud vás nezaujme.

Game-Labs lákají na pokročilou umělou inteligenci, která umí využít terénních nerovností, napadnout vás z boku i využít vašich slabých míst. Nepřátelé se dokáží krýt i se dát na ústup, pokud nemají naději na vítězství. Stejně tak dokáží zajmout vaše nechráněné dělostřelectvo. Důležitou roli má hrát rovněž námořnictvo, jak už bylo řečeno. Využijete ho při zásobování i transportu vojáků. I tady autoři slibují maximální realismus a detailní model poškození.

Join, or Die

Proti sobě samozřejmě stane americká kontinentální armáda a Britové. Zatímco Američané musí vybudovat armádu doslova z ničeho, mají výhodu domácího “hřiště”. Nebojujete ale jen s nepřítelem, ale také o srdce kolonistům, z nichž mnozí jsou stále loajální koruně. Z pozice Britů se snažíte potlačit povstání rebelů a získat znovu vládu nad koloniemi. Máte mohutnou zkušenou armádu i loďstvo, stejně jako silné hospodářství, ale daleko za oceánem, takže zásobování bude o to komplikovanější. Bez dostatečného politického vlivu zase vaše požadavky bude odmítat parlament. To asi král Jiří III. nebude mít radost…

Ultimate General: American Revolution v tuto chvíli nemá stanové ani předběžné datum vydání, ale vypadá velmi zajímavě. Snad jeho autoři nezklamou výsledek bude stejně zábavný. V rámci série Ultimate General už vyšly hry Gettysburg a Civil War. Game-Labs ale pracují také na titulech Ultimate Admiral: Age of Sail, Ultimate Admiral: Dreadnoughts a Naval Action.

Ultimate General: American Revolution, Nový Ultimate General vás provede americkou revolucí

Americká revoluce a válka za nezávislost ve hrách

Člověk by si mohl představovat, že taková důležitá historická etapa se musela na videohrách dramaticky odrazit. Kdepak, takových titulů je méně, než si zřejmě myslíte. Nebo přinejmenším těch zásadních nebo povedených. Americkou revolucí se zabývá z novějších her Assassin's Creed III nebo strategie Empire: Total War. Pokud nelovíte jen mezi moderními tituly, zaujmout by vás mohly starší kousky American Conquest, Birth of America, Sons of Liberty, Liberty or Death nebo Revolution ’76. Z nezávislé scény pak stojí za zmínku Children of Liberty.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru