Novopečené majitele PS5 trápí dvě softwarové chyby

Novopečené majitele PS5 trápí dvě softwarové chyby

První znemožní stáhnout titul, který se zablokuje ve frontě. Druhá upřednostní PS4 verzi

Zdroj: Sony
14. 11. 2020

Start nových konzolí vždycky provázejí určité komplikace, které mohou vést k odhalení nějaké výrobní vady nebo chyby softwaru. To není nic překvapivého ani důvod lámat na čerstvým systémem hůl. Vnitřnosti nyní necháme stranou, ale PlayStation 5 se v tuto chvílí “potýká” s dvojicí potíží, které lze určitě vyřešit na úrovni firmwaru a dashboardu. Možná jste na internetu narazili i na jiné stížnosti, ale tato dvě témata se v posledních dvou dnech skloňují asi nejčastěji a měli byste o nich vědět, pokud se vám příští týden dostane PS5 do rukou, aby vás pokud možno nic nezaskočilo, anebo jste si alespoň dokázali poradit.

Problém I: Stahování, které nikdy nezačne a nikdy neskončí

První chyba se týká stahování a tento týden jsme se s ní setkali i my těsně předtím, než byla konzole uvedena na trh ve Spojených státech a dalších zemích v rámci první vlny. To jsme se ještě domnívali, že jde o izolovaný problém review verze pro novináře. O co jde? Projevuje se nenápadně, ale má poměrně nepříjemné následky. Nám i dalším hráčům se stalo, že nejde nainstalovat některé z her pořízené přes PlayStation Store. Korektním způsobem se přidá do knihovny, ale když ji necháte stáhnout, zasekne se při přidávání do fronty stahování. Ocitne se tak mezi dvěma světy. Knihovna hlásí, že se titul připravuje ke stažení a tento proces nejde zrušit ani znovu inicializovat, zatímco ve stahování se hra neobjeví, a hru tedy nejde z fronty odstranit.

Nestačí konzoli vypnout/zapnout, restartovat, přihlásit se k jinému účtu, vynutit stažení přes web nebo aplikace, dokonce ani sáhnout v rámci servisního režimu do databáze. Pomůže jedině odstranit celý účet a s ním i veškerý obsah a vrátit konzoli do továrního nastavení.

My jsme se s tímto problémem setkali u hry Sackboy: A Big Adventure, ale objevit se zjevně může u libovolné hry a prý i aplikací, jak se zdá z ohlasů na internetu. Problém je v tom, že zatím neexistuje na tento zásek “bezbolestné” řešení. Nestačí konzoli vypnout/zapnout, restartovat, přihlásit se k jinému účtu, vynutit stažení přes web nebo aplikace, dokonce ani sáhnout v rámci servisního režimu do databáze. Pomůže jedině odstranit celý účet a s ním i veškerý obsah a vrátit konzoli do továrního nastavení. Bohužel chyba se může objevit kdykoli. Nezablokuje přístup k předchozímu obsahu, dokonce je možné dát stahovat po ní jiné hry, ale k té zablokované se jinak už nedostanete, takže hrozí, že musíte vše smazat a stáhnout znovu.

My jsme tuto chybu řešili dokonce ve spolupráci se Sony a ani na dálku se nepovedlo přimět systém k poslušnosti. Můžeme jen doufat, že se tento problém podaří společnosti Sony opravit co nejdříve updatem systému. Zatím se bohužel ani neví, čím je chyba způsobena, a tedy jak se jí efektivně vyhnout. Spekuluje se jen, že to může souviset se situací, kdy vám dojde či dochází  místo na SSD, ale není to potvrzeno.

Problém II: PS5 může upřednostnit PS4 verzi cross-gen hry

Druhá chyba není tak vážná, ale může vás také zaskočit. Tady by ovšem náprava neměla trvat dlouho. Pokud si koupíte digitální verzi cross-gen hry, která je k dispozici nejen na PS5, ale také na PS4, na nové konzoli se vám může stát, že si omylem stáhnete hru pro PlayStation 4 a budete ji hrát v programu zpětné kompatibility. Důvodem je skutečnost, že je velice snadné u některých her z knihovna nainstalovat verzi pro PS4, případně dokonce obě verze, například u Call of Duty: Black Ops Cold War s jeho modulární instalací. U nainstalovaných titulů se pak paradoxně může zobrazovat PS4 verze jako primární a to při spouštění snadno prohlédnete.

Může se dokonce stát, že při výběru z nainstalovaných her v knihovně PS5 zahlásí, že hru je třeba stáhnout, ale jen proto, že zobrazuje profil PS4 verze, a po kliku na PS5 verzi, kterou jste stáhli, už vidíte, že můžete hrát.

Teoreticky se vám to kromě Call of Duty může stát například také u Miles Moralese nebo Sackboye. Sony nepochybně brzy zajistí, aby při stahování PS5 dala prioritu next-gen verzi a stejně tak i při spouštění, i kdyby se vám omylem stalo, že si stáhnete i tu starou. A vězte, že se to děje opravdu mnoha hráčům podle ohlasů na internetu a důvodem není jen jejich nepozornost, jde o snadno přehlédnutelnou skutečnost. Musíte si totiž zobrazit vlastnosti/podrobnosti na kartě hry, abyste měli jasno. Může se dokonce stát, že při výběru z nainstalovaných her v knihovně PS5 zahlásí, že hru je třeba stáhnout, ale jen proto, že zobrazuje profil PS4 verze, a po kliku na PS5 verzi, kterou jste stáhli, už vidíte, že můžete hrát.

Je přitom opravdu zvláštní, že konzole dává přednost horší verze před next-genem. Jak už bylo řečeno, obě chyby nepochybně brzy Sony napraví. Té první se zřejmě vyhnout zcela spolehlivě nejde, té druhé máte šanci uniknout, pokud budete dávat pozor. Zejména byste měli být obezřetní na pomalejších připojeních, kde vás může taková maličkost stát několik hodin. Třeba ale do vydání PS5 v našem regionu už nebudete muset řešit ani jednu věc a výrobce oba nedostatky opraví.

Nahlásit chybu v článku

10

Napsat komentář

Další články
Nahoru