Nová revize PS5 má výrazně menší heatsink

Nová revize PS5 má výrazně menší heatsink

K přehřívání konzole to ale vést nemusí. Čeká se na analýzu hardwarových odborníků

Zdroj: Sony
30. 8. 2021

Přibližně před týdnem si hráči v Austrálii a Japonsku jako první všimli, že tamější obchody začaly prodávat konzoli PlayStation 5 v nové revizi. Ačkoliv na to společnost Sony nijak neupozorňovala, nový model nese označení CFI-1102A a na první pohled se od původního nijak neliší. Z prvních testů vyplývalo, že je konzole přibližně o 300 gramů lehčí a má upravený šroubek pro upevnění stojánku. Dosud jej bylo nutné utáhnout například pomocí mince či šroubováku, vylepšený šroubek ale má plastovou objímku a je ho možné utáhnout i bez použití jakéhokoliv nástroje. Protože se jedná o maličkosti, rozhodli jsme se o nové revizi neinformovat například do doby, než by se naší redakci dostala do rukou, další objevy už ale nutí k pozornosti, protože onen 300gramový rozdíl způsobuje zmenšený heatsink v chladící soustavě konzole.

S poznatkem přišel youtuber Austin Evans, který má na kontě přes 5 milionů odběratelů. Množství sledujících lidí ale z nikoho automaticky nedělá relevantní zdroj informací, zvlášť když se Evans už v samotném názvu videa snaží šokovat. Uvádí, že nová PS5 je horší, k čemuž dochází právě úvahou stran menšího heatsinku a měřením teploty vzduchu, který proudí z konzole ven v porovnání s tím, jakých teplot dosahuje původní revize. Jak ale diskutující poukazují, měření není průkazné, Evans jej neprovádí na stejném místě a rozhodujícím faktorem, nežli je teplota vyfukovaného vzduchu, je pochopitelně teplota jednotlivých komponent. Tu ale Evans neposkytuje a bude nutné počkat na odborníky, kteří taková měření provedou a jejich závěry budou mít nějakou vypovídající hodnotu. Youtuber ve svém videu také zmínil, že ačkoliv sám natočil video, jak rozebrat konzoli PS5, na celý postup už zapomněl, očividně to ale není to jediné, na co si už nepamatuje. Je totiž překvapen, že během nové rozborky narazil na nový větrák s prohnutými lopatkami, které vedou až ke středu celého zařízení. Ve skutečnosti ale nejde o žádný nový model ale o druhou používanou variantu, kterou známe už z loňského roku.

Jediné, v čem si Evans se svým kolegou není jistý, je případná změna Wi-Fi modulu, o které se v souvislosti s novou revizí PS5 také spekuluje.

„Neexistuje scénář, ve kterém by tohle byla dobrá zpráva. Pokud dokáže Sony získat dostatečný výkon z tohoto menšího a lehčího heatsinku, ušetří peníze, a to by mělo být v pořádku,“ říká Evans ve videu. Odkazuje ale na rychlý test teploty konzole z úvodu videa, kde nová konzole prohrála přibližně o 3°C v porovnání s originálním modelem. „Sony zřejmě usoudila, že je to v pořádku a na konzoli to nebude mít takový dopad. […] Z dlouhodobého hlediska, až začne [do zařízení] padat prach, máte méně větráků a méně hmoty [k odvedení tepla],“ říká Evans. Tvrdí také, že hráči mohou v budoucnu pocítit pokles výkonu a uvádí, že právě zmenšení měděných a hliníkových částí původního heatsinku je stoprocentně důvodem, proč už Sony na prodeji PS5 neprodělává. Jediné, v čem si Evans se svým kolegou není jistý, je případná změna Wi-Fi modulu, o které se v souvislosti s novou revizí PS5 také spekuluje. I v tomto případě je ale třeba počkat na odborníky, kteří provedou skutečné měření, případně na prohlášení Sony, bude-li chtít popisovaný model konzole komentovat.

Zdroj: Austin Evans

Vrátíme-li se však k chlazení PlayStationu 5, po všem již vyřčeném by se zdálo poměrně nelogické, kdyby Sony vědomě udělala krok zpátky. Jak už zaznívalo po odhalení konzole a její oficiální rozborce, zařízení je tak velké právě proto, aby nedocházelo k přehřívání. V uplynulých měsících se mluvilo rovněž o tom, že celá soustava – na které záleží víc než na velikosti heatsinku – je značně předimenzovaná, aby bylo možné v případě potřeby chladit efektivněji. Zástupci Sony sami zmiňovali, že do budoucna mohou pomocí updatu firmwaru zvýšit rychlost otáček hlavního větráku, který je momentálně velmi tichý a konzoli není mnohdy slyšet ani při hraní těch nejnáročnějších titulů.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru