Nintendo zaznamenalo rekordní zisk, Switch dotahuje Wii

Nintendo zaznamenalo rekordní zisk, Switch dotahuje Wii

Firma investuje do vývoje a výzkumu. Většinu nejprodávanějších her ale tvoří starší tituly

Zdroj: Nintendo
7. 5. 2021

Společnost Nintendo se pochlubila úctyhodnými finančními výsledky s tím, že výrobce zaznamenal rekordní roční zisk. Switch už má na kontě skoro 85 milionů vyrobených kusů a přes 81 milionů prodaných. Přesněji řečeno, k 31. březnu firma vyexpedovala 84,59 milionu kusů hybridní konzole. O dalších 4,7 milionu více než ke konci prosince. Prodeje předčily očekávání samotného Nintenda.

Společnost měla roční příjmy ve výši skoro 16,6 miliardy dolarů, o třetinu víc než v předchozím roce. Provozní zisk činil přes 6 miliard, o víc než 81 procent víc v meziročním srovnání. A vůbec největší v historii firmy. Podle očekávání v tomto finančním roce Switch předstihne Wii na pozici nejprodávanější domácí konzole od Nintenda vůbec.

36 her pro Switch prodalo víc než milion kopií za uplynulých 12 měsíců.

Co se týče prodeje her, do konce března se za uplynulých 12 měsíců prodalo přes 230 milionů her, což také představuje meziroční nárůst o skoro 37 procent. Z toho 36 her pro Switch prodalo víc než milion kopií za uplynulých 12 měsíců. Bylo mezi nimi 22 her přímo od Nintenda a 14 titulů od dalších vydavatelů, což je vzhledem k dominantnímu postavení Nintenda v jeho portfoliu titulů velmi slušný výsledek i pro third party partnery.

Animal Crossing: New Horizons prodal skoro 21 milionů kopií. Na druhém místě skončil starý Mario Kart 8 Deluxe s bezmála 11 miliony kopií. Následuje Super Mario 3D All-Stars (9 milionů) a Ring Fit Adventure (7,38 milionu). Super Mario 3D World + Bowser’s Fury dosáhl na 5,59 milionu kopií. Z celkového objemu prodaného softwaru tvoří skoro 43 procent digitální obsah – plné hry, DLC i Switch Online. V předchozím roce to bylo jen 34 procent.

Za celou dobu existence se prodalo přes 587 milionů her na Switch. Tabulku vede Mario Kart 8 Deluxe (35,39 milionu), následuje Animal Crossing: New Horizon (32,63 milionu), Super Smash Bros. Ultimate (23,84 milionu), The Legend of Zelda: Breath of the Wild (22,28 milionu), Pokémon Sword a Shield (21,10 milionu) a Super Mario Odyssey (20,83 milionu). Do konce března 2022 plánuje Nintendo prodat 190 milionů her.

Zajímavé přitom je, že mezi nejprodávanější tituly od Nintenda za uplynulý finanční rok se probojovaly jen dvě nové hry. Žebříčku jinak vládly starší kousky. A to přitom i v případě “nových” her jde o vlastně o reedice/remastery – Super Mario 3D All-Stars a Super Mario 3D World + Bowser’s Fury. Kolekce Maria navíc už byla stažena z prodeje, aby to bylo ještě komplikovanější. V minulém období to bylo 5 nových her z 10 nejprodávanějších a o rok dřív dokonce šest.

Prodeje starších prověřených her podle analytiků povzbudili noví majitelé Switche, kteří si konzoli koupili během pandemie.

Zbytek letošního žebříčku tvoří starší hry: Animal Crossing: New Horizons, Mario Kart 8: Deluxe, Ring Fit Adventure, Super Smash Bros. Ultimate, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Party, New Super Mario Bros. U Deluxe a Pokémon Sword a Shield. I když možná nebyl v posledních měsících lineup Nintenda tak silný, není vzhledem k těmto statistikám zvláštní, proč tak moc sází na klasické značky. Prodeje starších prověřených her také podle analytiků povzbudili noví majitelé Switche, kteří si konzoli koupili během pandemie.

Nintendo navíc v loňském roce vydalo relativně málo nových first party her, což tento trend jen umocnilo. Na velký nápor nových titulů se prý výrobce chystá v souvislosti se spekulovaným Switchem Pro, opakovaně zmiňují různí insideři.

Za zmínku stojí také informace, že Nintendo utratilo přibližně 880 milionů dolarů za vývoj a výzkum. Analytik společnosti Niko Partners Daniel Ahmad upozornil, že je to víc než v kterémkoli jiném roce. Přirozeně se to opět neoficiálně dává do souvislosti s možným výkonnějším Switchem, který má Nintendo údajně chystat.

Jednou z posledních zajímavostí je, že zakladatel a šéf animátorského studia Illumination Chris Meledandri, který je rovněž producentem série Já, padouch, se má stát jako první člověk ze Západu členem vedení Nintenda. Nebude náhodou, že pracuje společně s Mijamotem na novém animovaném filmu podle Super Maria. Prezident Nintenda Šuntaro Furukawa nedávno naznačil, že Nintendo zkoumá další možnosti na poli animovaných adaptací svých značek. Ale i když chtějí, aby se jim věnovali lidé, kteří těmto postavám a značkám rozumí, nepřeje si Nintendo, aby to omezilo nebo jinak negativně ovlivnilo produkci her. Zapojení tak musí být omezené.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru