Nintendo vyhrálo další spor s majitelem pirátské stránky

Nintendo vyhrálo další spor s majitelem pirátské stránky

Provozovatel ROMUniverse se hájil bez právníka. Teď musí zaplatit přes 40 milionů korun

Zdroj: NIntendo
2. 6. 2021

Před necelými dvěma lety jsme vás informovali o soudním sporu, který se rozhořel mezi Nintendem a provozovateli pirátských stránek ROMUniverse. V databázi tohoto webu bylo přes 60 tisíc ROMů nejrůznějších titulů pro všemožné platformy, z čehož asi 3200 patřilo právě Nintendu. S přihlédnutím k tomu, jak aktivně přistupuje japonská společnost k podobným záležitostem, se proto dalo očekávat, že nenechá takhle významný portál bez povšimnutí a skutečně – prostřednictvím žaloby původně požadovala 150 000 dolarů za každé porušení autorského práva a až 2 miliony dolarů za jakékoliv narušení ochranných známek. Autoři stránky se ale nezalekli a velmi drze se obrátili na zákazníky s prosbou o finanční příspěvek, aby mohli bránit ROMUniverse a svá práva. Těžko usuzovat, o jakých právech mluvili, soudkyně Consuelo Marshall však měla jasno a její verdikt podle očekávání byl ve prospěch Nintenda.

Loni v létě byl přinucen provoz stránky ukončit, tím však spor neskončil a Nintendo žádalo náhradu škod ve výši 15 milionů dolarů.

Jak informuje magazín TorrentFreak, obžalovaný Matthew Storman na začátku všechna nařčení z pirátství a nelegálního šíření softwaru popíral. Rozhodl se navíc pro vlastní obhajobu bez přítomnosti jakéhokoliv právníka a tvrdil, že jeho stránka nikdy neporušovala žádný zákaz. Žádal proto soud, aby celý případ uzavřel, ten se jím však nadále zabýval a začaly přicházet první signály, že to pro Stormana nedopadne dobře. Loni v létě byl přinucen provoz stránky ukončit, tím však spor neskončil a Nintendo žádalo náhradu škod ve výši 15 milionů dolarů. „Jedná se o jasný případ pirátství videoher, důkazy jsou nesporné,“ tvrdili právní zástupci Nintenda a poukazovali také na povahu Stormanova podnikání. „Žalovaný více než deset let vlastní a provozoval webové stránky ROMUniverse. Tuto stránku zaplnil pirátskými kopiemi tisíců různých her společnosti Nintendo a distribuoval statisíce těchto kopií zákazníkům,“ dodává Nintendo.

Zdroj: ROMUniverse

Bez ohledu na to, že ještě před zahájením soudního sporu se stránka počty dostupných titulů chlubila, Storman s tím u soudu nesouhlasil, odmítl, že by skrze ROMUniverse docházelo ke stahování nelegálních kopií a snažil se vysvětlit, že on sám rozhodně žádné hry na server neuploadoval. To však bylo v rozporu s jeho předchozími výpověďmi, na což soudkyně Marshall několikrát poukazovala a i proto se nakonec postavila na stranu Nintenda. Herní společnost nicméně podala dostatek dalších důkazů, aby prokázala, že Storman je odpovědný za přímé a spoluzaviněné porušování autorských práv a kromě toho došlo i na uznání nároků na porušení ochranných známek. Storman podle soudu na webových stránkách profitoval a jen za rok 2019 mu ROMUniverse dokázalo vygenerovat příjmy ve výši až 36 000 dolarů.

Soud byl přesto k provozovateli zmiňovaného portálu mírný, co se finanční úhrady škod týče, a namísto finálně určených 90 000 dolarů za každé porušení autorských práv musel nakonec zaplatit jen 35 000 dolarů. Za 49 her, které se staly předmětem sporu, tak musí Storman zaplatit v součtu 1,7 milionů dolarů, přičíst k tomu ale ještě musí 400 000 dolarů za narušení ochranných známek. Tady přitom Stormanovi hrozila astronomická částka za každé jedno porušení, což ale nakonec soud neuznal jako adekvátní. Bývalý provozovatel ROMUniverse je momentálně nezaměstnaný a nutnos zaplatit přes 2 miliony dolarů bude podle soudkyně Marshall dostatečně odrazujícím faktorem od dalších podobných aktivit. Nintendu se navíc nepodařilo prokázat, že by působením pirátské stránky došlo k nenapraivtelné újmě a vzhledem k ukončení provozu už nehrozí další porušování práv.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru