Nintendo požaduje miliony po pirátské stránce

Nintendo požaduje miliony po pirátské stránce

Provozovatelé databáze vybírali 30 dolarů ročně za předplatné. Teď chtějí finance na soud

13. 9. 2019

Nintendo si vyšláplo na další web, který nabízí nelegální kopie jeho her. Tentokrát jsou ve hře miliony dolarů. Do hledáčku japonské firmy a jejích advokátů se dostala stránka RomUniverse a rozhodně nejde v tomto případě o žádné dobrodince a archiváře digitální historie, kteří se snaží jen zakonzervovat pro budoucí pokolení nějaké zapomenuté osmibitové klenoty. Web nabízí nejnovější tituly pro Switch a pyšní se tím, že jeho databáze obsahuje celkem 60 tisíc ROMů nejrůznějších titulů pro všemožné platformy. Přes 3200 z nich přitom patří právě Nintendu. Šíří ale i nelegální filmy nebo knihy. Za poplatek 30 dolarů ročně navíc od roku 2013 prodává členství garantující neomezený přístup a vysokou rychlost stahování.

Peníze se teď provozovatelům budou nepochybně hodit. Nintendo totiž požaduje 150 tisíc dolarů za každé porušení copyrightu a až 2 miliony dolarů za každý zásah do trademarku. Autoři stránky se přitom neostýchají ani vybírat na chystaný soudní spor. Na webu se objevila výzva, aby návštěvníci pomohli “bránit RomUniverse a svá práva”, což zní skoro jako špatný vtip. Je možné jim jednorázově přispět 30, 100 nebo dokonce 1000 dolarů. Polygon, který na případ upozornil, se pokusil správce databáze kontaktovat, ale ti se odmítli k případu jakkoli vyjádřit.

Manželský pár z Arizony musí zaplatit vyrovnání ve výši astronomických 12 milionů dolarů.

RomUniverse představuje podle Nintenda jednu z největších a nejnavštěvovanějších podobných stránek. Japonský výrobce přitom ve svém boji na tomto poli rozhodně nepolevuje. Je to jen pár dní, co jsme vás informovali o tom, že se u britské justice domohl omezení přístupu k některým podobným databázím z pozice velkých poskytovatelů internetového připojení. Loni pak vzbudila velký ohlas žaloba namířená na provozovatele serverů LoveROMS.com a LoveRETRO.co. Výsledkem bylo vyrovnání ve výši astronomických 12 milionů dolarů, které musí zaplatit manželský pár z Arizony.

Na rozdíl od aktivit, které porušují práva Nintenda, ale komunita pro ně nachází všemožné polehčující okolnosti, aktuální žalovaný projekt nemá případnou obhajobu o co opřít a jen obtížně lze s provozovateli webu sympatizovat. Reálně totiž parazitují na současné produkci japonské společnosti, ale i mnoha dalších studií a vydavatelů. Nedělají to nezištně, ani z přesvědčení. A jejich služba není ani tak podporou herní komunity jako spíš její poškození, protože ohrožuje herní byznys, který máme rádi, autory her a je posměchem každému, kdo za stejné tituly platí. Zejména dnes ve světě nejrůznějších akcí, kdy hry už nepředstavují takový luxus jako třeba v polovině devadesátých let.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru