Nejobtížnější Tetris ze všech poprvé vyjde na západě

Nejobtížnější Tetris ze všech poprvé vyjde na západě

Tetris: The Grand Master je skutečným „velmistrem“ napříč všemožnými verzemi hry

Zdroj: The Tetris Company
23. 11. 2022

Snad každý za život někdy zkusil Tetris, jednu z nejúspěšnějších a nejprodávanějších her všech dob, kterou původně vytvořil inženýr Alexej Pažitnov na Ruské akademii věd v roce 1984. Od té doby vznikly stovky různých verzí pro všechny možné platformy, vzpomeňme například i českého zástupce Tetris 2 od Františka Fuky z roku 1990 pro ZX Spectrum. Současně se za ty roky objevila i spousta variací, které využívají samotný základ hry, respektive skládání tvarů ze čtyř kostiček na sebe, zatímco padají dolů, ale obohatily je o různé nástrahy jako opačný směr, tvary z vícero kostiček, 3D prostor nebo multiplayer a battle-royale, případně jiný druh bodování. Možností je zkrátka hodně, nyní ovšem přichází jeden z největších vyzyvatelů – Tetris: The Grand Master.

Tetris: The Grand Master je prvním Tetrisem, který v srpnu 1998 vydalo japonské studio Arika. Založil jej vývojář Akira Nišitani po odchodu z Capcomu, kde se on a Akira Jasuda podíleli jako designéři na hrách Street Fighter II a Final Fight. Studio Arika (přičemž název vznikl napsáním Akirova jména pozpátku) postupně vytvořilo i další Tetrisy, například jen tři roky starý Tetris 99, nicméně série The Grand Master pro ně bude patrně navždy nejvýznamnější. První hra nicméně vyšla jen pro arkádové automaty a pouze v Japonsku, přesto si získala oblibu díky emulátorům a dodnes si drží pověst jakožto nejnáročnější Tetris ze všech. Nyní se však Tetris: The Grand Master zcela poprvé podívá oficiálně i mimo Japonsko, neboť bylo oznámeno vydání na PlayStation 4 a Nintendu Switch. Hra navíc dorazí již za týden, přesněji 1. prosince.

Zdroj: Arika

Za portem hry stojí japonské studio Hamster Corporation v rámci série Arcade Archives, na níž od roku 2014 pracuje. Jedná se o kolekci her z 80., 90. let a přelomu tisíciletí, které se tak dostanou i na současné platformy právě v podobě PS4 a Switche. V současnosti tyto archivy obsahují více než 230 her z arkádových automatů, dále je zde ještě přes 100 her z automatů Neo Geo. Od vydání Switche v roce 2017 je navíc strategií Hamster Corporation vydávat jednu hru každý týden, což se jim zatím daří. Tetris: The Grand Master navíc bude výročním 300. titulem v řadě. Proč je však zrovna The Grand Master, který obdržel v letech 2000 a 2005 dvě plnohodnotná pokračování, tak obávaným a zároveň oblíbeným Tetrisem?

Princip této verze dokáže být mimořádně zákeřný, a tak jej dokáží ovládnout jen ti nejlepší a nejpozornější hráči ze všech. Například kvůli gravitaci 20G se po dosažení určité úrovně bloky v podstatě spíše okamžitě objevují než padají, a tak má hráč jen velmi málo času je alespoň posunout. Rozměry hracího pole jsou 10 × 20 políček a vše se na první pohled jeví jako běžný Tetris, který si velkou inspiraci bere z Tetrisu od Segy z roku 1988. Tetris: The Grand Master má 999 úrovní a hlavním cílem je získávat body a tím dosahovat vyšších stupňů ohodnocení. Tím nejvyšším je pak titul Grand Master, k jehož získání ovšem musí hráč vedle dosažení maximální úrovně splnit i jisté požadavky, přesněji hru odehrát v určitém časovém limitu. Rotace kostek či bodování je pak podobné jako v jiných verzích.

Právě obtížnost a systém hodnocení je to, co láká hráče a příznivce Tetrisu po celém světě už více než dvě desetiletí. Řada hráčů dlouhé roky trénuje, aby na titul velmistra dosáhli. Toto snažení nicméně ještě více než první díl podpořil právě díl třetí Tetris: The Grand Master 3 – Terror-Instinct z roku 2005. Do roku 2016 bylo na světě pouhých šest velmistrů, kteří dokázali překonat tuto hru, přičemž pět z nich bylo z Japonska. Šestým velmistrem se stal v lednu 2015 Američan Kevin Birrell, jenž v herní komunitě vystupuje též pod přezdívkou KevinDDR a zabralo mu to dlouhé roky tréninku. Dosáhl tehdy však úspěchu, který se za hranicemi Japonska příliš neočekával. A možná se nyní díky oficiálnímu vydání Tetris: The Grand Master objeví někdo další, kdo též zatouží po titulu velmistra.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru