Nvidia ukončuje podporu technologie SLI

Nedostatek grafických karet potrvá i v letošním roce

Předchozí pokusy omezit těžaře selhaly, výroba čipů vázne a pro překupníky je to sport

Zdroj: Nvidia
4. 5. 2021

Hráči vyhledávající silný hardware se v posledních měsících ocitají ve složité situaci. Vývoj technologií sice postupuje mílovými kroky kupředu a například v případě PC trhu se díky Nvidii dějí hotové divy slibující zářnou budoucnost plnou ray tracingu a jiných pozoruhodných novátorských technik, nicméně již delší dobu se novinky dostávají na trh pouze ve formě takzvaných papírových launchů. Nový hardware je skupován tak rychle, že se na obyčejné hráče jen těžko dostává. V čele těchto obtíží již delší dobu stojí zlatokopecká horečka těžařů kryptoměn, k jejichž snaze získat všechen výkonný hardware pro sebe se nabalují ještě další problémy. Řešení je prozatím v nedohlednu a Nvidia i AMD varují, že nedostatek zboží na trhu ještě potrvá, byť právě Nvidia se čerstvě pochlubila plány, jak vliv těžařů alespoň částečně omezit.

Kde nic není, ani hráč nebere

Poptávka po grafických kartách dlouhodobě daleko převyšuje nabídku a hráči toužící po lepším hardwaru trpí zejména kvůli tomu, že těžaři jsou za karty ochotni zaplatit mnohdy i astronomické ceny, neboť z dlouhodobého hlediska se jim to při současném vývoji trhu stále ještě vyplatí. Následky jsou doslova bizarní a obyčejné či zastaralé karty lze čas od času nalézt v nabídce těch největších tuzemských obchodů za zcela přemrštěné ceny. Je libo například Radeon RX 6800 za 100 tisíc s daní? Žádný problém, háček ale tkví v tom, že jde o použité zboží a navíc kusově omezené: pouze jedna karta na měsíc a na zákazníka. No, nekupte to. Vzácné se navíc stávají i postarší kusy, takže narazit na nepředraženou Nvidii RTX 2060 je dnes už takřka nemožné. A nejen to – už třeba jen GTX 1660 lze těžko najít s cenovkou nižší než 16-17 tisíc, a to šlo ještě zkraje jara celkem běžně sehnat našlapané počítače, které na této kartě svůj grafický výkon stavěly.

AMD představuje nejlevnější grafickou kartu s RDNA 2

Proč právě grafické karty?

Otázku, kterou si v posledních měsících klade větší množství hráčů, lze zodpovědět velmi snadno: protože výkon. Architektura grafických čipů zajišťuje jejich výrazně větší efektivitu v obecně výpočetně náročných operacích, při kterých se pracuje s velkými bloky dat, navíc paralelně zpracovávaných. V řeči čísel a na co těžaři slyší jde primárně o to, že výkon grafických čipů je v některých případech až několikasetnásobně vyšší v porovnání s procesory, navíc zde neplatí přímá úměra v otázce energetických nároků a celková spotřeba je v porovnání s tradičními desktopovými procesory obecně vyšší jen několikanásobně.

Ale jak již bylo řečeno – těžba není jedinou slabinou dnešního trhu. Čína kvůli pandemii v první polovině minulého roku částečně omezila výrobu v celé řadě průmyslových odvětvích. To následně vedlo k nedostatku čipů, jejichž produkce je v rámci globálního trhu soustředěná právě do Číny. Tento nedostatek omezuje vše, od výroby počítačů, přes herní konzole, až po automobilový průmysl, neboť i moderní vozy jsou prošpikované elektronikou a obsahují velké množství řídících jednotek. Z toho důvodu například musela řada automobilek omezit produkci některých svých modelů. Zjednodušeně se stalo, že zavřená fabrika na opačném konci planety zastavila produkci obrovského množství přidružených produktů a vše se začalo kaskádovitě bortit.

Zpomalená výroba

Jak moc velký dopad mohly mít na krátký čas uzavřené výrobní haly nejlépe dokazují cifry. Společnost Jon Peddie Research zaměřující se na počítačový trh uvádí, že v posledním kvartále loňského roku doputovalo na trh zhruba 11 milionů nových grafických karet. Ve stejném období v letech 2018 a 2017 to ale bylo dvakrát po sobě 15 milionů. Pokles produkce přitom nejvíce trápí společnost AMD, která v posledním loňském čtvrtletí dostala na trh 1,87 milionů karet. O dva roky dříve to ale za stejné období byl rovnou trojnásobek: 5,62 milionů karet. Je ale samozřejmé, že na tato čísla nelze nahlížet pouze optikou pandemie: s novějšími technologiemi roste náročnost výroby.

V kombinaci s narůstající hodnotou kryptoměn to páchá velké množství škod. Grafické karty mizí již v předobjednávkách, ve Spojených státech jsou hráči ochotní kempovat i před obchody, jež mají obdržet nové skladové zásoby a internetový trh ovládli boti ovládaní buďto těžaři, nebo nenasytnými překupníky podobně, jako tomu bylo i v souvislosti s prodeji nových konzolí. Jde o situaci, se kterou se bojuje velmi těžko a jen stěží lze očekávat brzký obrat. Těžaři na novém hardwaru profitují, jsou tedy z definice ochotni zajít dále, zaplatit více a jejich grafické karty se navíc rychleji opotřebovávají. Je tedy nutné je obměňovat o něco rychleji, což jen zvyšuje tuto specifickou formu poptávky po výkonu.

Na univerzitě v USA vznikl Game Boy na solární pohon

Bizarní způsoby těžby

Do detailnějšího popisu principu těžby kryptoměn zabíhat nebudeme, ve zkratce ale zmiňme, že v konkrétním případě Bitcoinu jde o proces vypočítávání komplexních matematických úloh, takže teoreticky lze Bitcoin těžit takřka na čemkoli. Díky tomu lze narazit na skutečně bizarní příklady. Zaprvé lze těžit ručně, s tužkou a papírem a cvičit mozkové závity, ovšem zde se o efektivitě rozhodně hovořit nedá. Stejně tak rekordy svým výkonem netrhá ani výpočetní jednotka z naváděcího počítače projektu Apollo ze šedesátých let. Zisk aspoň zlomku Bitcionu by trvalo déle, než je odhadovaná délka existence samotného vesmíru. Ale to jednomu odvážlivci nevadilo a aspoň se o to pokusil. Stranou nezůstaly ani herní zařízení a narazit lze i na experimenty s počítačem Commodore či s kapesním Game Boyem. O výsledku není třeba obsáhle informovat, samotná naše planeta by přestala existovat dříve, než by bylo možné vytěžit cokoli hodnotného.

V otázce výhledu do budoucnosti jsme zmínili dvě důležité informace. Výrobci AMD i Nvidia shodně varovali, že nedostatek karet bude pokračovat pravděpodobně i po celý tento rok a oproti Nvidii zatím AMD zarputile odmítá jakkoli uměle omezovat výkon svého hardwaru pro účely těžařů. Na druhé straně Nvidia již s podobnou snahou přišla, jednalo se ale o softwarové řešení na úrovni grafického ovladače, u kterého si výrobce vzápětí sám podřezal větev údajně nechtěným vydáním betaverze ovladačů bez dříve implementovaného limiteru. Už z toho bylo zjevné, že šlo o mantinely, jež bylo možné obejít na úrovni softwaru. A vzhledem k tomu, že těžaři mají vůli i kapitál, lze podobné řešení jen těžko považovat za efektivní.

Dlouhodobé řešení se může nacházet v hardwaru samotném. To může mít podobu rozmachu specializovaných zařízení určených přímo pro těžbu. Například čínská společnost Bitmain čerstvě vydala upoutávku na chystaný stroj jménem Antmine E9, jež má nabízet výkon odpovídající dvaatřiceti kartám RTX 3080. Za to si zákazníci samozřejmě zaplatí, v tomto případě údajně až několik desítek tisíc dolarů. Ovšem specializovaný a podstatně výkonnější hardware rozhodně lze považovat za jednu z cest ven, byť podobně nákladný hardware bude oslovovat jen ty nejnáročnější těžaře.

Dalším možným krokem k vyřešení situace je nastavení mantinelů omezení těžby už samotným grafickým čipem. A právě to aktuálně slibuje Nvidia přinést v případě aktuální řady RTX 30xx. Novinky mají dle čerstvých informací přicházet na trh již v průběhu června a podle všeho půjde o karty, které nepůjdou na první pohled lehce identifikovat, což má pochopitelně znepřehlednit situaci pro spekulanty a těžaře. Ve skutečnosti se ale bude jednat pouze o nové revize stávajících karet řady RTX 30xx, které už nebudou akceptovat starší ovladače. Vnucení nového, tentokrát již pečlivěji střeženého softwaru, má přinést opět limiter jako v únoru a dál znepříjemnit těžařům jejich práci.

Jak rozšířit úložný prostor PlayStationu 4. Instalujeme nový disk

Soumrak SSD na obzoru?

Z Asie se k nám dostávají zprávy o pomalém rozmachu zcela nového typu kryptoměny jménem Chia. Ta slibuje přinést odlišný způsob těžby a namísto vysokého výpočetního výkonu slibuje zisk v případě poskytnutí nepoužívaného prostoru na disku. To má v některých lokalitách už za následek horší dostupnost a zvyšující se ceny disků, zejména rychlejších SSD. Jelikož se ale s touto kryptoměnou zatím ještě neobchoduje, bleskový rozmach a s tím související skokový nárůst nedostupnosti SSD prozatím neočekáváme, ovšem zkušení těžaři v Číně údajně již vědí své a připravují se. V případě startu obchodování by ale mohlo velmi rychle dojít i k tomu, že nedostupné budou nejen grafiky, ale právě i SSD.

Co ale dělat do té doby, než se situace nějakým způsobem uklidní? Bohužel pravděpodobně nezbývá opravdu nic jiného než počkat. Zlepšení by mohl přinést případný pád Bitcoinu, Etherea či dalších měn, ale zde se dá jen těžko cokoli předjímat. Alternativně lze rezignovat na snahu sestavit si vlastní stroj snů a zakoupit si hotovou sestavu. Výrobci počítačů odebírají jednotlivé komponenty ve větším množství, v rámci trhu jsou v jiné situaci a na rozdíl od koncového zákazníka mají kde brát. Na druhou stranu i zde se smyčka uzavírá a těžaři už prokazatelně skupují i levnější počítače s cílem rozprodat zbytek komponent a ponechat si pouze grafickou kartu. Například u nás během jara z trhu takřka vymizely stroje s cenovkou okolo 20-22 tisíc, které byly osazeny zmiňovanými kartami GTX 1660 (Super). A ceny těch dražších spekulanti nadále vytahují výš. Pokud tedy chcete dostatečný výkon a potřebujete upgradovat svůj stroj, buďte s nákupem opatrní. Ačkoliv jsou nabídky přeprodejců lákavé, z dlouhodobého hlediska ničí celý trh a navíc je takový prodej bez záruk.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru