Dune 2000, Electronic Arts, Virgin Interactive, Nečekejte na EA, zahrajte si remaster Duny 2000 hned

Nečekejte na EA, zahrajte si remaster Duny 2000 hned

Díky komunitnímu projektu OpenRA si můžete zkusit moderní verzi se spoustou novinek

Zdroj: Westwood Studios
22. 6. 2020
Název: Dune 2000 Vývojář: , Vydavatel: , Platformy: , Žánr: Datum vydání: 12. 11. 1998

Zatímco jsme se věnovali Command & Conquer Remastered Collection, párkrát jsem si “postěžoval”, že by se podobné péče mohla dočkat i Duna 2000, která je sama o sobě částečným remakem Duny II. Bohužel pro vás stále nemám žádné nové oficiální zprávy v tomto směru, ale sluší se připomenout projekt, ke kterému se sám s oblibou vracím a který lze s přimhouřením oka považovat za takovou neoficiální modernizovanou verzi Duny 2000. Řeč je o open source enginu OpenRA, který umí na moderních počítačích a operačních systémech rozpohybovat klasické real-time strategie od Westwoodu.

Kromě bezproblémového chodu se můžete těšit i na nové funkce a vylepšení hratelnosti.

Nejde o novinku v pravém slova smyslu, tohle je spíš můj osobní tip pro všechny, kteří se k Duně rádi vrací a využívají k tomu jiné způsoby. OpenRA, jak už ostatně název napovídá, přitom nepodporuje jen Dunu 2000, ale i Tiberian Dawn, tedy úplně první Command & Conquer, a Red Alert. V plánu mají už několik let jeho autoři zaměřit se také na další generaci strategií od Westwoodu počínaje Tiberian Sun.

Cílem vývojářů bylo modernizovat citlivě vybrané archaické prvky klasických her. Kromě bezproblémového chodu se tak můžete těšit i na nové funkce a vylepšení hratelnosti. K dispozici máte modernější interface a postranní panel s podporou klávesových zkratek a stavbou ve frontě. Aktualizovaná a rozšířená je samozřejmě podpora multiplayeru. Můžete si také upravit ovládací schéma a rozvržení akcí na myši.

Vaše jednotky lze lépe komandovat a nastavit jim určité vzory chování. Nejzkušenější bojovníci pak mohou být povýšeni v závislosti na úspěších v bitvě. Kromě toho lze pořizovat a sledovat záznamy z her, využívat plejádu klávesových zkratek nebo volně přibližovat a oddalovat pohled kamery, což je nejen pěkné, ale především praktické.

Celý projekt je pochopitelně k dispozici zcela zdarma a základní assety můžete nechat do enginu automaticky stáhnout, anebo k tomu využít původní hru, odkud se v případě Duny 2000 natáhne i originální soundtrack a animace. Podobné je to ale i v případě Command & Conquer a Red Alert.

Protože jsem vás lákal primárně na Dunu 2000, která se zatím nedočkala podobného remasteru jako první dva díly série Command & Conquer, zdůrazním, že si můžete užít nejen multiplayer, ale i skirmish a mise z kampaně. I když vám je možná OpenRA nenaservíruje tradičním způsobem, není problém si přehrát kampaň a ochuzeni nezůstanete ani o populární briefingy. Ostatní filmečky najdete v interním přehrávači médií.

Závěrem se sluší alespoň zrekapitulovat, co byla vlastně Duna 2000 zač. Na PC vyšla na podzim 1998 a podíleli se na ní kromě Westwoodu vývojáři z britského studia Intelligent Games. O rok později pak vyšla hra i na prvním PlayStationu, ale od PC verze se značně lišila například trojrozměrnou grafikou. Podívali jsme se na ni ve speciálním retro streamu loni v dubnu.

Duna 2000 neudělala ve své době žádnou velkou díru do světa.

Příběhem se Duna 2000 částečně odlišuje od Duny II z roku 1992. Hra využívá podobnou technologii jako Command & Conquer: Red Alert z roku 1996. Vyberete si jeden z trojice rodů a vaším úkolem je samozřejmě těžit koření na planetě Arrakis neboli Duně i bojovat s nepřáteli. Každá strana má pochopitelně vedle shodných jednotek i některé speciální, které jsou pro každou unikátní.

Duna 2000 neudělala ve své době žádnou velkou díru do světa. Kritizována byla mimo jiné za to, že nenabízí mnoho nového. Dnes už by to zřejmě nikoho v éře remasterů a remaků tolik nepřekvapilo. V mém srdci se ale usídlila natrvalo. Zřejmě i díky filmečkům, v nichž si zahrál třeba John Rhys-Davies, kterého můžete znát z Pána prstenů nebo Indiana Jonese.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru