Dead Island 2, Deep Silver, Naše dojmy z Dead Island 2

Naše dojmy z Dead Island 2

Tahle hra mě zajímala jen komplikovaným vývojem. Teď patří mezi mé nejočekávanější

Zdroj: Dambuster Studios
13. 3. 2023
Název: Dead Island 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 21. 4. 2023

Po dlouhých letech a komplikovaném vývoji v dubnu konečně dorazí na trh “prokletý” Dead Island 2, který byl oznámen už na E3 2014. Původně na něm měli pracovat autoři orginálu z polského studia Techland, ale nakonec se vrhli na vlastní novou značku Dying Light. Pak se projektu ujal německý Yager. Po něm britské studio Sumo Digital. Ale nakonec dokázal tenhle titul dotáhnout do cíle až jiný britský tým Dambuster Studios. Bolestivý proces vývoje by mohl být sám o sobě varováním, že nakonec Dead Island 2 nebude zase tak skvělý, jak se před lety prezentoval. Už loni na Gamescomu mě ale hratelná ukázka velmi příjemně překvapila svým obsahem i technickým zpracováním. Teď jsem na Xboxu Series X strávil se hrou řadu dalších hodin a musím říct, že odcházím ještě spokojenější. Z dlouho odkládané hry by se nakonec mohlo vyklubat jedno z příjemných překvapení letošního roku.

Dead Island 2 mě uvrhl doprostřed zombie apokalypsy v kalifornském Los Angeles, která je mnohem zábavnější, něž si možná myslíte. Na začátku se vám v krátkém intru představí skupina postav, z nichž si můžete vybrat svého hlavního hrdinu na základě jeho předností a fyzických predispozic. Někdo je hbitý, někdo silný. Někdo se umí bránit rukama, jiný uskakovat. Každá z postav dostane také do vínku pár unikátních karet, s jejichž pomocí definujete své schopnosti a způsob boje. Na ty další už narazíte v průběhu hry a budete si z nich vybírat. Pochválit musím svižný start i to, jak se autoři vypořádali s rozjezdem hry a otevřením světa. Úvodní lineární tutoriál vás zaměstná přibližně na 15 minut a pak už můžete vyrazit do ulic LA. I když to samozřejmě bude ještě chvíli trvat, než si osvojíte všechny základní dovednosti a titul vám vše ukáže, velmi rychle získáte pocit, že prostě už můžete hrát. První krůčky ve hře, ale i nasávání příběhu českým a slovenským hráčům mohou usnadnit rovněž české titulky. I když v preview verzi občas vypadávaly, samotný překlad vypadá bez problému.

Když se příběh konečně rozevřel, pár věcí mě trochu překvapilo vzhledem k tomu, že titul nesleduji průběžně, protože nepatřil mezi mé favority. To se možná změní. Jednak hra opravdu dobře vypadá. Její svět je detailní, plný interaktivních předmětů a velmi pěkně navržený. Je ale současně mnohem kompaktnější, než jsem očekával. LA v Dead Island 2 není jedno velké otevřené město, které volně prozkoumáváte, ale spíš semi open world, jenž tvoří série čtvrtí, které postupně odemykáte. Ty obsáhnou pár ulic, ale také domy s volně přístupným interiéry. O co jsou jednotlivé oblasti menší co do rozlohy, o to jsou podrobněji zpracované a působí skutečně jedinečným dojmem. Protože je ale odemykáte postupně, minimálně v prvních hodinách působí také příběh relativně lineárně. Hratelnost samotná je pestrá, stejně jako možnosti hráče, pokud jde o to, kudy a jak někam vniknete. Ale první série misí je přímočará, co se zadání týče, hra vás vede víceméně za ruku a vaši pozornost mohou rozptýlit maximálně vedlejší úkoly, které se vám cestou nabídnou. Není to snadbox, který by vám od první chvíle dopřál možnost vydat se kamkoli a plnit různé mise v libovolném pořadí.

Akce a interakce tu ale hraje stejně prim. Budete vylepšovat své schopnosti i zbraně, které je možné upgradovat a doplnit o různé efekty. Můžete využívat prostředí ve svůj prospěch. Když se nemůžete dostat dovnitř zamčenými dveřmi, jde to třeba střechou nebo rozbitým oknem. Můžete si trochu hrát s fyzikou a nechat věci nejen vybuchovat, ale lákat nepřátele také do pastí s využitím vody, elektřiny, ohně či benzinu. Jediným šikovným zásahem tak můžete ugrilovat bazén plný zombíků, anebo využít vodivosti kapaliny, když je někde přerušené elektrické vedení. Hlavně ale budete masakrovat zástupy různorodých nepřátel. Tady vás hra opět příjemně překvapí technickým zpracováním. Postavy mají velmi detailní obličeje, protivníci jsou velmi pestří co do chování i vzhledu. Ještě než se s nimi pustíte do křížku, mohou být v různém stádiu rozkladu a přímo během souboje z nich opravdu explicitně leccos odsekáte a deformujete dál jejich zranění. Jsou to skutečně mimořádná jatka, ale z technického hlediska musím obdivovat, jak to vše vypadá a že je navíc soubojový systém současně opravdu zábavný, i když si na takové násilí moc nepotrpím.

Snesitelnější ho činí podle mě mimo jiné absurdita všech situací. Ačkoli je násilí groteskní, je mnohdy až komické a plné nadsázky, která jej odlehčuje. Tohle není temná depresivní apokalypsa, ale spíš bláznivá jízda prosluněným duhovým peklem, které je plné fórů a popkulturních narážek. Ve hlavních i vedlejších misích narazíte na bizarní momenty i postavy, nikdo a nic se tu nebere moc vážně. Občas se tak možná leknete, ale určitě se vás nesnaží Dead Island 2 vystrašit. Protivníci jsou sice nechutní, ale současně mnohdy také komičtí. Jako třeba boss v podobně zmutované nevěsty, na kterou narazíte v hotelu.

Zatímco ještě před rokem mě Dead Island 2 zajímal hlavně pro svůj komplikovaný vývoj, ale jinak jsem k němu byl lhostejný a necítil jsem se být jeho cílovkou, teď se na tenhle zombie cirkus docela těším.

Nechci teď zabíhat do dalších detailů a sklouzávat k hodnocení, protože plná verze už není daleko a tohle nemá být recenze. Můžete mi ale věřit, že zatímco ještě před rokem mě Dead Island 2 zajímal hlavně pro svůj komplikovaný vývoj, ale jinak jsem k němu byl lhostejný a necítil jsem se být jeho cílovkou, teď se na tenhle zombie cirkus docela těším. Další podrobnosti a dojmy si můžete vyslechnout v našem videu. Bohužel jsme nemohli zatím pořizovat ze hry vlastní záběry, ale využili jsme materiály přímo od vývojářů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru