Kerbal Space Program, Private Division, NASA vyzývá hráče k simulaci plánovaného letu v Kerbalu

NASA vyzývá hráče k simulaci plánovaného letu v Kerbalu

První pilotovaný let SpaceX až k ISS se blíží. Budou hráči lepší než zkušení astronauti?

Zdroj: Private Division
18. 5. 2020
Název: Kerbal Space Program Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 27. 4. 2015

Lety do vesmíru už dávno nejsou žádným velkým svátkem a jde o poměrně pravidelnou událost, která se navíc postupně komercializuje. To bude mít v brzké době podobu prvního testovacího letu SpaceX’s Crew Dragon s posádkou směrem k Mezinárodní vesmírné stanici a vydavatel Private Divison ve spolupráci s NASA u této historické příležitosti přichystal speciální výzvu určenou směrem ke všem hráčům sandboxu Kerbal Space Program.

Instrukce uvádí vydavatel Private Division ve výše zmíněném tweetu. Ve zkratce mají hráči vytvořit vlastní projekt startu astronautů k ISS z americké půdy. Cílem výzvy je pak sdílet záběry s hashtagem #LauchAmerica a ty nejlepší se mají dostat až k zástupcům NASA. Nutné je ale mít hotovo, natočeno a nasdíleno do 25. května. Onen hashtag pak trefně poukazuje na to, proč se NASA vůbec vydala cestou oné komercializace letů do kosmu a proč již roky hledá vhodného partnera pro vysílání svých astronautů do kosmu. Důvodem je v tomto případě to, že v současnosti využívá NASA pro cestování výhradně služeb ruské agentury Roskosmos a rovněž ruského kosmodromu Bajkonuru. A jedním z dlouhodobých cílů Národního úřadu pro letectví a vesmír je právě vymanění se z této závislosti.

Výzva v podání Kerbal Space Program přitom není jedinou akcí tohoto typu – ještě před Kerbalem představila NASA ve spolupráci se SpaceX speciální webovou stránku se simulátorem dokování modulu právě u ISS. Zde si mohou už všichni na vlastní kůži vyzkoušet, že pro chyby není ve vesmíru místo. V reálu sice bude přibližovací manévr i dokovací sekvenci obstarávat především počítač a autopilot, magazín The Verge ale uvádí, že astronauti Bob Behnken a Doug Hurley však určitě o veškerou legraci nepřijdou. Při prvním pilotovaném letu až k ISS totiž dojde i na test manuálních ovládacích prvků modulu vyvíjeného společností Elona Muska. A právě ty si můžete v daném simulátoru vyzkoušet. Upozorňuji ale, že kromě toho, že nejde o zcela jednoduchou záležitost, tak jde i o poměrně pomalou zábavu, v níž má každá interakce s ovládacími prvky značnou setrvačnost i odezvu.

Sami si tak můžete i bez Kerbal Space Program vyzkoušet, zač je toho loket a jak jednoduché je udělat chybu v prostoru, kde na chyby vlastně ani není místo. Hráči Kerbal Space Program ale o tom dávno ví své, a to obecně patří i k letům do kosmu obecně. Kupříkladu ještě před pár lety běžně využívané raketoplány byly specifické tím, že se při přistávání stávaly pouhými klouzáky bez možnosti opakovat pokus o přistání. Naopak druhý pokus ale chystá zmíněný vydavatel Private Division, který na letošek připravuje druhý díl Kerbal Space Program, a to původně bez vědomí původních autorů.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru