Narozeninová bitva v EVE Online přilákala tisíce hráčů

Komunita se neuvěřitelným způsobem semkla a udělala radost těžce nemocnému hráči

Zdroj: CCP Games
27. 6. 2020
Název hry: EVE Online Vývojář: Datum vydání: 6. 5. 2003 Platformy: , Žánr:

Jestliže alespoň část svého volného času trávíte v EVE Online, tak jste tento týden mohli postřehnout pozoruhodnou bitvu, jež přitáhla několik tisíc hráčů. Ve své podstatě nejde o nic neobvyklého, takovéto události se zrovna v EVE Online dějí poměrně pravidelně, nicméně za touto konkrétní bitvou se skrývá pozoruhodný příběh osudem zkoušeného hráče, který vyslovil v komunitě hráčů přání zúčastnit se alespoň jednou skutečně masivní bitvy.

V rámci jednoho z četných přepadení přišel o loď i o náklad, nicméně paradoxně to byl právě útočník, kdo se Chappyho tehdy ujal, obdaroval ho surovinami i novou lodí a ukázal mu, jak se ve hře chovat.

Minulost hráče s přezdívkou Chappy78 Chapman nepatří mezi ty nejveselejší a svůj příběh blíže popsal v rozhovoru s magazínem PC Gamer. Chappy je válečným veteránem propuštěným z armády po zranění v Afghánistánu. Jako řada jiných veteránů měl problém se začleněním zpět do společnosti a následně měl potíže i s návykovými látkami a s alkoholem. Rozhádal se dokonce i s vlastní rodinou a nedokázal nalézt cestu k vlastnímu synovi. Své místo ve společnosti hledal dlouho, nejednou to chtěl dokonce i vzdát, nicméně podařilo se mu to a obrovský díl práce pro něj v tomto ohledu kdysi udělala i komunita EVE Online. Hru zkoušel už před téměř deseti lety, ani zde to ale nebylo vždy jednoduché. Chappy začal v roce 2011 hrát se svými dvěma dalšími kamarády z armády, oba však přišli v bojích o život a Chappy ve virtuálním světě osiřel. A když už byl rozhodnutý, že s EVE Online skončí a hru si nebude nadále předplácet, tak dostal přes prsty ještě jednou. V rámci jednoho z četných přepadení přišel o loď i o náklad, nicméně paradoxně to byl právě útočník, kdo se Chappyho tehdy ujal, obdaroval ho surovinami i novou lodí a ukázal mu, jak se ve hře chovat a jak v ní dojít co nejdál.

Odtud už vedla Chappyho virtuální kariéra vzhůru a v průběhu let se Chappy dokázal posunout v herním žebříčku výše. Spolu s tím přišlo i urovnání v životě osobním a vše se zdálo být na dobré cestě. Nicméně před nedávnem přišla rána další a Chappy zjistil, že se mu vrátil zhoubný nádor a s rakovinou slinivky mu nejlepší prognózy aktuálně předpovídají maximálně 18 měsíců života. Z citovaného rozhovoru je ale znát Chappyho vůle a chuť nejen bojovat, ale také si ty poslední měsíce maximálně užít, například opět se synem, ke kterému již dokázal nalézt cestu. A jelikož právě komunita EVE Online je pro Chappyho druhou rodinou, tak se rozhodl uspořádat si vlastní oslavu narozenin přímo ve hře a ideálně ve velkém stylu. Napsal tedy svým kamarádům a vydali se společně hledat trable do virtuálního vesmíru.

Chtěli se doslova dostat do problémů, a to ideálně do těch největších. Jeho kamarádi tedy napsali svým známým a slovo se rychle šířilo do světa. Netrvalo dlouho a Chappyho kontaktovali zástupci CCP Games a poradili mu, ať vytvoří příspěvek na fórech hry. To už se začala chystat velká bitva na konkrétní datum 23. června a zájem projevily rovnou stovky hráčů. Další kolo lákání proběhlo na Discordu a i zde měl Chappy z hlediska reakcí ohromující úspěch: „Myslel jsem, že bych sdílel svůj kontakt na Discordu, aby mě lidé mohli kontaktovat a já jim mohl poskytovat informace o to rychleji. A to mi doslova explodovalo do tváře! Začal jsem dostávat spoustu žádostí o přátelství. Z pondělí na úterý jsem se na Discrodu dostal ze sedmnácti přátel na více než dva tisíce.“

Organizace probíhala poměrně rychle, termín byl totiž šibeniční, ale ve finále to vůbec ničemu nevadilo. Dle dostupných informací se bitvy zúčastnily prakticky všechny významné herní frakce a přítomní byli i zástupci vývojářů. A ti všichni se semkli a rozmetali do vzduchu majetek nevypočitatelné hodnoty jen proto, aby udělali radost jednomu z nich. Komunita se k osudu Chappyho doslova postavila čelem a připravila mu nečekaně monstrózní dárek k narozeninám.

Že to bude veliké, vytušil Chappy už ve dnech a v hodinách, které bitvě předcházely. Ve hře pravidelně potkával hráče, kteří ho zdravili, přáli mu vše nejlepší a vzkazovali mu, že se potkají v bitvě. Jenže přitom nechybělo málo a sám Chappy se do bitvy nedostal. Krátce před bitvou totiž zabloudil do systému Uedama známého nebezpečím a tím, že se tam útočí bez varování. Zde ho najednou obklíčilo na dvacet cizích lodí a zaměřily ho. Tehdy si Chappy uvědomil, že je na špatném místě a že má navíc na lodi příliš mnoho cenných komodit, které se musí okamžitě zalíbit každému banditovi. Přišla panika, Chappy si byl jist, že umře, a to také hulákal na kamarády, s kterými byl zrovna v kontaktu. Byl si jist, že jej zcela jistě odstraní a okradou a že je to zkrátka v háji, nicméně to se nestalo a najednou se mu začaly objevovat soukromé zprávy, které říkaly jediné: „Chappy, dnes večer tam pro tebe budeme. Eskortujeme tě.“ Tato konkrétní parta banditů pak dokonce aktivně odrazovala ostatní hráče o toho, aby se k Chappymu vůbec přibližovali.

Chappymu se zkrátka podařilo rozšířit svůj příběh hodně daleko a v posledních dnech narážel prakticky jen na hráče, kteří při něm stáli a podrželi ho. Celkově pak obrázek těchto setkání i bitvy a ochoty obětovat cenný herní majetek pro potěchu někoho druhého vypovídá o tom, jak zajímavá komunita v EVE Online je. A to si pochopitelně uvědomuje i Chappy sám: „V EVE Online jsem se naučil, jak být opět sám sebou a naučil jsem se, jak zůstat silný. Potkal jsem komunitu, na kterou se mohu spolehnout.“

Příprava na straně serverů

Na veliké bitvy jsou vývojáři EVE Online zvyklí a umí na ně být připravení. Když se rozkřiklo, že Chappy a jeho kamarádi dokázali sezvat možná až tisíce hráčů, tak inkriminovaným serverům přiřadili více zdrojů. Vedle toho ještě v průběhu bitvy zapnuli funkci Time Dilation, jež zpomaluje čas tak, aby servery stíhaly nápor stovek tisíc střel a dokázaly adekvátně reagovat.

Péči komunity o Chappyho příběh dále podtrhují další střípky viděné na webu. Ukázku z nich můžete vidět v přiloženém videu i v galerii. Ta nabízí pouze vybrané snímky, originály ve vysokém rozlišení se pak nachází na platformě Flickr. O charakteru komunity nadále vypovídá i to, že další velkou chystanou bitvu chtějí hráči oficiálně pojmenovat World War Chappy a zaznívají i hlasy, že tam, kde došlo k narozeninovému střetnutí, tam by se měl objevit památník připomínající tento unikátní příběh. Tomu nechybí ani přesah do světa skutečného a Chappy v interview v oficiálním streamu popsal, že i díky této bitvě stoupl v očích svého dnes již šestnáctiletého syna.

Jedno je ale jisté už teď – komunita EVE Online na Chappyho hned tak nezapomene, a to je jedině dobře.

Pro Chappyho šlo o tu dosud největší bitvu vůbec a dodal k ní následující: „Udělal jsem spoustu věcí a bojoval jsem v mnoha velkých střetnutích [v EVE Online], ale nikdy jsem nebyl v tak obrovské bitvě.“ Ovšem na tu svoji největší se teprve chystá. Šance prý stále ještě existují a Chappy popisuje možnost operativního zákroku, nicméně ten je invazivní a z toho důvodu také velmi riskantní, rozhodnut tedy není. Jedno je ale jisté už teď – komunita EVE Online na Chappyho hned tak nezapomene, a to je jedině dobře. Málokdo v sobě nachází chuť odcházet ve velkém stylu, jenže právě toho se Chappy rozhodně nebojí: „Byl jsem postřelen, pobodán i zasažen výbušninou – a co jako. Smrti jsem se přiblížil příliš mnohokrát na to, abych se jí doopravdy bál. Mohu tedy jen přemítat a patlat se v tom, anebo to celé můžu udělat pompézně.“ A o pompéznosti už nejlépe vypovídá fakt, že Chappyho loď nakonec schytala zásahy od celkem 762 hráčů.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru