Na webu autorů Abandoned se měla objevit tajná zpráva

Japonský vzkaz pojmenovaný MSG měl být přímo na serveru studia. Spekulace znovu ožívají

Zdroj: Blue Box Games
25. 1. 2022

Říká se, že člověk nevstoupí dvakrát do jedné řeky, dění kolem hry Abandoned od vývojářů z Blue Box Games ale patrně slouží jako ona výjimka, která prověřuje pravidlo. Pokud jste si totiž mysleli, že po obrovském fiasku s prvním teaserem celá bublina splaskla, jste na omylu, a stačila k tomu jedna krátká empétrojka. Audio soubor s označením msg.mp3 se totiž měl podle pozorných fanoušků nacházet přímo na serveru oficiální webové prezentace studia Blue Box a v japonštině – byť strojově přeložené – mluví o tom, že Abandoned bylo vytvořeno umělou inteligencí. Vše se mělo odehrát už před dvěma dny a v mezičase už byla nahrávka z webu odstraněna, což je současně i největší stín, který nad zprávou v tuto chvíli visí. Jinak řečeno, nelze zpětně ověřit, že se na doméně BlueBoxGameStudios.com kdy takový soubor nacházel, na druhou stranu nikdo z diskutujících nic nenamítá a příspěvek i nadále zůstává na Redditu r/Kojimbox, takže očividně splňuje stanovená pravidla diskuze.

Pojďme se tedy zabývat obsahem nahrávky, i když si přirozeně nemůžeme ještě jednou odpustit upozornění o značně spekulativním charakteru celé zprávy. Nicméně, jak už bylo uvedeno výše, vzkaz je v japonštině a podle diskutujících, kteří mají jazyk ovládat, jde o strojový překlad s řadou chyb. Ostatně, i když došlo na zpětný překlad do angličtiny, nesoulad jednotlivých vět a řada chyb je jasně patrná. Někdo namítá, že je to jasný důkaz, vylučující možné zapojení Hidea Kodžimy a jeho studia Kojima Productions, jak se spekulovalo v minulosti, ovšem někteří připouští, že právě tímto způsobem by mohl kdokoliv postupovat, aby fanouškům ještě víc zamotal hlavu. Bez povšimnutí pak nezůstává ani název souboru – MSG – který sice odkazuje ke zkratce slova message – zpráva, ale můžeme se přirozeně také ptát, zda nejde o nějakou další náhodu poukazující na mnohokrát naznačované spojení se sérií Metal Gear Solid alias MGS.

Co se týče obsahu konkrétně, potvrzoval by to, co už rovněž zaznělo jako jedna z možných eventualit, pokud tedy nebudeme chtít věřit oficiálním prohlášením. A sice, že Hasan Kahraman – vedoucí studia a designér Abandoned – je pouze digitálním konstruktem někoho, kdo se snaží hráče zmást a ve skutečnosti neexistuje. Japonský vzkaz totiž lámanou japonštinou uvádí, že chystaný prolog Abandoned byl vytvořen umělou inteligencí, konkrétně skupinou simulací, které AI ovládá. „Pozorujte dílo vytvořené skupinou simulací umělé inteligence a propagujte ho jako temnou hororovou hru pro systém PS5 prostřednictvím zážitku v reálném čase,“ zní část zvláštního vzkazu. Odkazuje nejen na to, jakým způsobem se o Abandoned mluví, ale také na onu speciální aplikaci pro PS5, prostřednictvím které jsme se dočkali živého teaseru renderovaného v reálném čase přímo na konzoli.

Dále se mluví o tom, že v první fázi projekt Blue Boxu nefungoval, což samozřejmě můžeme spojit jednak s tím, že jsme dlouho čekali na onen teaser a jednak s tím, že se nedařilo komunikovat projekt tak, aby bylo možné přestat spekulovat nad významem ukázek i slov, která prezentoval zmiňovaný Hasan Kahraman. „Na žádost milionů lidí po celém světe ale začala [umělá inteligence] Zero Cell pracovat extrémně výkonně a stala se nejlepší umělou inteligencí od Blue Boxu. Jde o přísně tajný experiment, který z dosud nevydaného projektu dělá obrovský úspěch. Nejlepší dílo všech dob,“ říká zpráva dál a stále značně nejasně.

Fanouškům i médiím to ale stačí k další vlně spekulací, o co se přesně jedná, a znovu se potvrzuje to, co jsme v souvislosti s Abandoned rozebírali už několikrát. Ať už je tou hrou cokoliv, způsob komunikace, náznaky, jejich vodnaté popírání a další nepochopitelné kroky se zarývají do kroniky všech videoherních bizarností stále hlouběji a očividně ještě nekončíme. Samozřejmě za předpokladu, že se vzkaz skutečně nacházel na serveru Blue Boxu a nejde jen o „důkaz“ vyfabrikovaný z hloupého rozmaru. V takovém případě by platily oficiálně komunikované plány, tedy představit technologické demo a následně prolog celé hry, jak o tom mluvili vývojáři na konci loňského roku.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru