Perfect Dark, Microsoft, Na Perfect Dark si počkáme ještě několik let

Na Perfect Dark si počkáme ještě několik let

O hře a jejích problémech anonymně promluvili vývojáři. Naznačili i epizodické vydávání

Zdroj: Rare
27. 6. 2023
Název: Perfect Dark Vývojář: , Vydavatel: Platformy: Žánr:

Pokud jste spolu s námi sledovali letošní „E3“ prezentaci Microsoftu, mohli jste být potěšení přívalem zajímavých titulů, ale současně i trochu zklamaní, že se neobjevilo všechno, co pro Xbox už přiznaně roky vzniká. Jedním z takových titulů je i Perfect Dark od vývojářů ze studia The Initiative, který se dočkal zmínky od Phila Spencera až později v rámci rozhovoru pro Polygon, a to pouze jako další z her, na které se hráči mohou v blíže neurčené budoucnosti těšit. Magazín IGN nicméně nechtěl nechat téma tři roky oznámeného rebootu Perfect Darku utichnout a oslovil 13 současných i bývalých vývojářů studia The Initiative, aby se dozvěděl víc. Zjištění však nejsou příliš optimistická a zdá se, že na hru budeme muset ještě několik let čekat.

Prvním problémem hry je podle zprávy IGN skutečnost, že byla oznámena příliš brzy. Video, které se objevilo na The Game Awards 2020, bylo vytvořené externí společností a neobsahovalo žádné záběry přímo ze hry. Jeden z oslovených vývojářů dokonce řekl, že v době, kdy se hráči dívali na trailer a těšili se na návrat dnes již třiadvacet let staré střílečky, vývojáři neměli vůbec nic – základní koncept ani typ hry, na které by mohli pracovat. V souvislosti s možným uvedením hry je nicméně ještě horší, že podle oslovených vývojářů se situace od zveřejnění popisovaného traileru vlastně nijak nezměnila a hra je i v roce 2023 ve fázi předprodukce. Důvody prý máme hledat v mnoha a mnoha překážkách, které se na cestě objevily bez předchozích upozornění – šlo samozřejmě o dopad pandemie koronaviru, technologické problémy, odchody lidí, nejasné vedení a také údajně velmi složité navazování vztahů s dalšími studii, které by mohly ve vývoji pomoci. Až angažování Crystal Dynamics mělo dát věci konečně do pohybu a vývoj se údajně začíná posouvat kupředu.

Zpráva IGN se pak obsáhle zabývá tím, jak se projekt ve studiu rodil od roku 2018, kterak vývojáři nebyli schopní najít jasně definovanou vizi nad rámec velmi obecného zařazení do žánru stříleček a zmiňuje se i velmi špatná komunikace s vedením. Situace měla zajít tak daleko, že jednotlivci nebo celé buňky vývojářů v The Initiative měli jasno o tom, jak by měla hra vypadat a na čem by měli pracovat, místo toho ale údajně jen dělali věci, které jim někdo přikázal a byly zcela v rozporu s dosavadními představami. A když už něco vzniklo ke vzájemné spokojenosti týmu a vedení, přišel někdo, kdo stisknul pomyslné tlačítko reset a všechno se mělo vytvořit znovu a jinak. Jde samozřejmě o jednostrannou a anonymní výpověď oslovených vývojářů, faktem ovšem zůstává, že se příběhy z velkých herních studií neustále opakují a nedivili bychom se, kdyby se Perfect Dark alespoň ze začátku skutečně stal obětí špatného managementu a hlavně nemožnosti dohodnout se, jak bude hra vypadat a jak se bude hrát.

Do procesu pak neblaze vstoupil i vztah se studiem Certain Affinity, které mělo od začátku s vývoje pomáhat, ale nakonec bylo nahrazeno lidmi ze zmiňovaného studia Crystal Dynamics. Ukončení spolupráce však mělo zapřičinit odchod velkého počtu zaměstnanců, ať už kvůli frustraci nebo jen zájmu pracovat s dalšími jednotlivci i nadále, byť v jiném studiu. Lidé ovšem odcházeli i z vedoucích pozic, takže byl vývoj na delší dobu zcela pozastaven, protože o něm neměl kdo rozhodovat, což časovým plánům samozřejmě nepřispělo. Stav vývoje se však měl v uplynulých měscícíh ustálit, když lidé z obou studií našly rytmus a podle vyjádření Matta Bootyho vznikla v květnu letošního roku podrobná zpráva o rozpracovaných částech a hra je v aktivní fázi předprodukce. Znamená to ovšem, že se jí podle IGN nedočkáme dřív než za 2-3 roky a vyloučeno prý není ani epizodické vydávání. Konkrétní podoba a forma ale údajně ještě nebyla zcela doladěna a je klidně možné, že z těchto plánů nakonec sejde.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru