Na GOGu přistávají Star Trek hry od Activisionu

Na GOGu přistávají Star Trek hry od Activisionu

Skoro 20 let je nešlo pořádně koupit a teď jsou konečně zpátky. A poprvé v digitální distribuci

Zdroj: Activision
8. 9. 2021

Upřímně už jsem si nemyslel, že se někdy téhle chvíle dočkám. Na GOG míří drtivá většina Star Trek her, které v letech 1999 až 2003 vydávala společnost Activision. Šlo o jedno z nejplodnějších období na Star Trek hry vůbec a zejména mainstreamoví hráči považují některé z těchto titulů za ty nejlepší. Není proto divu, že po mnoha z nich fanoušci na GOGu dlouho a opakovaně volali. Až donedávna marně. Teď tyto hry rozšířily existující nabídku Star Trek titulů od společnosti Interplay.

V katalogu celkem logicky nenajdeme ani multiplayerovou digitální karetní hru Star Trek: ConQuest Online, která vyšla v roce 2000 a dávno přestala fungovat.

Už nyní v katalogu najdeme hry Star Trek: Voyager – Elite Force, Star Trek: Elite Force II, Star Trek: Bridge Commander, Star Trek: Starfleet Command III, Star Trek: Hidden Evil a Star Trek: Away Team. Všechny stojí necelých 12 dolarů. Dorazit mají ještě real-time strategie Star Trek: Armada a její pokračování. Nicméně ani tak není nabídka od Activisionu zcela kompletní.

Zdá se, že first person akce Star Trek: Voyager – Elite Force od studia Raven Software postrádá takzvaný Expansion Pack, což byl jednoduše samostatně prodávaný datadisk s několika misemi na holopalubě nebo otevřenou lodí Voyager, kterou bylo možné volně prozkoumávat. Ve své době úžasná věc. V katalogu celkem logicky nenajdeme ani multiplayerovou digitální karetní hru Star Trek: ConQuest Online, která vyšla v roce 2000 a dávno přestala fungovat.

Všechny novinky jsou samozřejmě upraveny tak, aby bez problémů fungovaly na moderních strojích. Některé podporují i LAN multiplayer. Pokud jde ale o podporované operační systémy, žádné překvapení se nekoná. Všechny hry jsou určené jen pro Windows, nenajdeme mezi nimi žádnou verzi pro Mac či Linux. I tak je zajištění kompatibility chvályhodné, protože u drtivé většiny těchto starších Star Trek titulů bylo třeba se dosud spoléhat na komunitní patche a různé triky, aby je člověk zprovoznil na Windows 10. Pokud k nim vůbec měl přístup, protože hry nebylo možné už dlouho koupit ani v krabicové verzi. Jen z druhé ruky.

Příjemným překvapením jsou nové Star Trek hry od Activisionu také proto, že jsou zatížené komplikovanou dvojí licencí. Activison v roce 1998 získal práva na hry z toho vesmíru a i když počáteční svazek s majitelem práv vypadal harmonicky, vše skončilo žalobou a soudní tahanicí, protože Activison měl pocit, že Star Trek na filmovém plátně a v televizi nedostál svým závazkům a tím trpí i jeho digitální licence a prodej her.

Pár (desítek) her ještě chybí

Na GOGu můžete už několik let najít starší Star Trek hry od společnosti Interplay, jak už bylo řečeno. Jedná se o tituly Star Trek: 25th Anniversary, Star Trek: Judgment Rites, Star Trek: Starfleet Academy a Star Trek: Starfleet Command v Gold edici. Nenechte se ale mýlit, mnoho dalších jich tu chybí. Interplay vydal ještě hry Star Trek: Pinball, Star Trek: Klingon Academy, Star Trek: New Worlds, Star Trek: Starfleet Command II: Empires at War nebo Star Trek: Starfleet Command: Orion Pirates.

Star Trek hry od dalších společností pak schází úplně. Protože tyto tituly vydával nejen zmíněné firmy, ale také Simon & Schuster či MicroProse. A jsou mezi nimi mnohé povedené. Radost mám ale z toho, že by “novinky” od Activisionu na GOGu mohly potenciálně opět oživit scénu modifikací. Konkrétně v případě her Elite Force, Bridge Commander nebo Armada byli moddeři velmi aktivní a teď budou mít opět důvod se hrám věnovat a jejich mody bude nepochybně snazší využít.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru