Na Activision míří další znepokojující obvinění

Na Activision míří další znepokojující obvinění

Alkoholové dýchánky, zírání na kojící ženy a záznamy z WC. Vývojáři volají po odborech

Zdroj: Activision Blizzard
2. 8. 2021

Ačkoliv by se mohlo zdát, že protestním pochodem zaměstnanců Activisionu, Blizzardu a Kingu kauza kolem četných nařčení z nevhodného chování na pracovišti, včetně diskriminace a sexuálního obtěžování, začíná mírně zpomalovat, v průběhu víkendu se začala objevovat další znepokojující nařčení, na která zatím Activision nijak nereagoval. Přináší je portály jako IGN, Kotaku či Waypoint a potvrzují, nebo hlouběji popisují incidenty, na které upozornil Úřad pro férové pracovní podmínky ve své žalobě proti Activisionu. Stejně jako v předchozích případech je ale nutné nezapomenout, že příběhy – jakkoliv nepříjemné – jsou jednostrannou výpovědí jejich svědků a finální slovo bude mít až soud.

Zdroj: Gamasutra

Co se týče nařčení konkrétně, IGN například s odvoláním na své zdroje z řad bývalých i současných zaměstnanců Activisionu tvrdí, že se ve společnosti pohybuje mnoho manažerů na vysokých pozicích, kteří jsou jednoduše chráněni vedením, ať se to týká jakéhokoliv incidentu. Týkat se to má zejména lidí, kteří jsou z dlouhodobého hlediska zodpovědní za jednotlivé tituly a do tohoto ranku má spadat i producent a designér World of Warcraft Alex Afrasiabi. Jak jsme vás nicméně informovali dříve, ze společnosti měl být kvůli předchozím nařčením propuštěn v polovině loňského roku, což Activision v minulém týdnu potvrdil se zájmem demonstrovat změny a prezidentem společnosti Bobbym Kotickem vyjádřenou nulovou toleranci vůči nevhodnému chování.

Dalším nevhodným chováním se provinil zaměstnanec IT oddělení Tony Ray Nixon v kancelářích v Minnesotě, který na firemní toalety nainstaloval IP kameru se záměrem tajně sledovat a nahrávat své kolegy.

IGN dále zmiňuje četné alkoholové dýchánky, kterých se ženy nechtěly účastnit, protože při nich muži mnohdy neodhadli míru a osahávali je. Je však nutné dodat, že k popisovaným incidentům mělo docházet kolem roku 2015 a mluvčí Activisionu magazínu IGN potvrdil, že nic obdobného není tolerováno. Ještě znepokojivěji však zní situace, při kterých měli muži bez oznámení vstupovat do místností určených pro kojení a jen zírat na kojící kolegyně, které po nich musely křičet a z místnosti je vyhánět. Problémem prý byla absence jakýchkoliv zámků, podle mluvčího Activisionu ale nyní zámky na dveřích těchto místností jsou. Dalším nevhodným chováním se provinil zaměstnanec IT oddělení Tony Ray Nixon v kancelářích v Minnesotě, který na firemní toalety nainstaloval IP kameru se záměrem tajně sledovat a nahrávat své kolegy. Za toto chování byl podle Waypointu podmínečně odsouzen a ještě před tím z Activisionu propuštěn.

K neutěšenému stavu ve zmiňované společnosti se pak vyjadřují další vysoce postavení zaměstnanci, ať už současní, nebo bývalí. Za bývalé mluví například Mike Morhaime, na kterého později navázal také bývalý viceprezident oddělení scenáristů Chris Metzen, který se v Blizzardu významně podepsal pod Diablo i Warcraft. Ve svém prohlášení na Twitteru lituje všeho zlého, co se ve společnosti stalo a omlouvá se za vlastní selhání. V navazujících tweetech pak komentuje i zmiňovaného Alexe Afrasiabiho, o kterém údajně neslyšel nic jiného, než že umí být pěkně tvrdý na svůj tým, což mu čas od času vysloužilo označení pořádného blbce. Spoustu lidí se nicméně i nadále ptá, jak je možné, že Metzen, Morhaime a další neměli podle svých slov sebemenší tušení, co se ve společnosti děje a volají po převzetí odpovědnosti. To ale může být upřímně poměrně problém, pokud vedete společnosti s několika stovkami zaměstnanců, natož s tisícovkami jako Activision Blizzard.

Přesto ale komentující volají po založení odborů, od kterých si slibují adekvátní ochranu vlastních práv a například i záruku, že interní problémy nebudou řešeny vnitřní arbitráží, ale v nejhorších případech zcela otevřenou soudní cestou. Na to odpovídá například bývalý zaměstnanec a zakladatel studia Hard Suit Lab Jeff Strain, který vidí v odborech cestu a svůj postoj vyjadřuje v dopise uvozený slovy – Je načase. Tvrdí v něm, že povzbuzuje své vlastní zaměstnance k tomu, aby odbory založili a slibuje úzkou spolupráci s jejich představiteli stran zlepšení podmínek na pracovišti a garanci záruky ohledně bezpečného přístupu všem bez rozdílu pohlaví či rasy.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru