Může seriál The Last of Us pomoct Microsoftu?

Může seriál The Last of Us pomoct Microsoftu?

Ředitelka komunikace Activisionu poukazuje na úspěch seriálu ve spojitosti s akvizicí

Zdroj: Activision
31. 1. 2023

The Last of Us hýbe v posledních týdnech světem seriálů a streamovacích platforem. Na dílo Craiga Mazina a Neila Druckmanna, které vzniklo pro HBO adaptací stejnojmenné herní série, pěje internet všeobecnou chválu a seriál láme divácké rekordy. Na nezpochybnitelný a pro HBO historický úspěch se však lze dívat i zcela odlišnou optikou, než jak se v převážné míře děje. Optikou, která může v konečném důsledku pomoci Microsoftu ve snaze úspěšně dokončit akvizici společnosti Activision. Ačkoliv nedávno Phil Spencer ze své pozice šéfa herní divize seriál chválil, ředitelka komunikace v Activisionu Lulu Cheng Meservey využila seriál k poukázání na to, jak je Sony silná a podle jejích slov bude zcela nepochybně silná i bez podory Federální obchodní komise (FTC). Ta chystá na Microsoft antimonopolní žalobu, protože se jí nelíbí, že by Microsoftu koupí Activisonu, Blizzardu a Kingu spadlo do klína až příliš mnoho silných značek a mohlo by údajně dojít k nežádoucímu vychýlení misek vah, na což opakovaně poukazovala i samotná Sony.

Lulu Cheng Meservey ale stížností japonské společnosti nedbá a s nádechem ironie se přes Twitter zmíněné Komise ptá, zda už viděli včerejší epizodu The Last of Us, která byla fantastická. „Není divu, že seriál láme rekordy, je to blockbuster, který sledují miliony diváků,“ připomněla Meservey a dodala, že by se právě o tento seriál měla FTC zajímat. V navazujících tweetech pak doplnila, že The Last of Us produkuje Sony Pictures Television a PlayStation Productions, čímž jasně namířila svůj vzkaz k popisované akvizici a kritice, kterou na její konto výrobce PlayStationu vznesl. Meservey ale pokračuje, mluví o nejprodávanější videohře od Sony a staví její věhlas a úspěch seriálu do kontrastu s tvrzením, že pokud Microsoft získá Activision, ohrozí postavení všech ostatních společnosti v herním segmentu, tedy včetně Sony.

S tím ale Meservey nesouhlasí a je přesvědčená, že Sony má neotřesitelnou pozici číslo jedna a označuje ji za první z nás, tedy anglicky v narážce na název hry/seriálu The First of Us. „Lidé ze Sony a jejich portfolio značek napříč světem her, televize, filmů a hudby je impozantní. Není překvapením, že nadále dominují i trhu s konzolemi. Budou v pohodě i bez ochrany FTC,“ uzavírá Meservey. Podle očekávání se však její příspěvky nesetkaly s příliš velkým pochopením a většina komentářů kriticky poukazuje na to, že nesrovnává úplně stejné věci. Zatímco jedni poukazují na to, že si Microsoft chce koupit značky, nikoliv je vytvářet – ačkoliv na tom přirozeně není nic nelegitimního – další připomínají seriál Halo a divácký úspěch na platformě Paramount+, kde se stal nejsledovanějším v roce 2022 ze všech, i když v recenzích zrovna nebodoval.

Je navíc otázkou, zda podobná výzva k akci bude mít vůbec nějaký dopad, když jde FTC mimo jiné o hodnotu celé akvizice a vliv, který může mít i na další společnosti než je Sony. Z akvizice nelze například vyčlenit King, coby silného hráče na poli mobilních titulů, a je tu samozřejmě i otázka dopadu na doprovodné služby, jako jsou předplatná či cloudové služby. O akvizici by nicméně mělo být rozhodnuto v první polovině letošního roku, většina regulačních úřadů má termín na rozhodnutí do dubna až června.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru