Abandoned, Sony Interactive Entertainment, Může být Abandoned tajným projektem Hidea Kodžimy?

Může být Abandoned tajným projektem Hidea Kodžimy?

Vývojáři vysílají silně protichůdné signály. Příjmení jejich ředitele zní v japonštině Hideo

Zdroj: Kojima Productions
17. 6. 2021

O hororovém survivalu Abandoned jsme vás informovali už na začátku dubna. Hra nás zaujala zejména svým zpracováním, tedy ne vysloveně grafikou, ale důrazem na realismus, který mnoho podobných titulů postrádá. Vývojáři z nizozemského studia Blue Box Game mluvili například o kondici hlavního hrdiny, který svou strastiplnou cestu napříč přichystaným příběhem začne v lese, aniž by tušil, proč se tam nachází. Vybaven sice bude pistolí, hráči ale mají počítat s tím, že kdyby ji chtěl použít po delším sprintu, kvůli vyčerpání jen sotva něco trefí. V podobném duchu pak rozebírali ještě několik dalších vlastností a několikrát podtrhli, že hra míří exkluzivně na PlayStation 5. Právě tato skutečnost pak zavdala příčinu „vyšetřování“ ze strany hráčů, kterým se projekt z nejrůznějších důvodů nezdál a začali tvrdit, že by potenciálně mohlo jít o tajný projekt Hidea Kodžimy a možná rovnou pokračování Silent Hillu, na který skrze P.T. nikdy nedošlo. Vše zašlo tak daleko, že vývojáři museli na webu hry vydat prohlášení, ve kterém spojitost se slavným designérem a neméně slavnou značkou popřeli, v posledních dnech se ale kolem Abandoned zase dějí věci a míra podezření stále strmě stoupá.

Novou vlnu vášnivých debat odstartoval úterní tweet přímo od vývojářů z Blue Box Game, který naskočil na vlnu dosavadních spekulací a velmi explicitně je podpořil. „Abandoned = (první písmenko S, poslední písmenko L). Odhalení se už blíží,“ napsali vývojáři a sami si určitě dokážete představit, jaký poprask vyvolali. Vzhledem k tomu, že se o hře neustále mluví jako o potenciálním pokračování Silent Hill, zněla nápověda možná až příliš jasně, což sice někteří z diskutujících naznačili, ale lavinu už zastavit nedokázali. Jen o několik hodin později si proto vřava v internetových diskuzích vyžádala další reakci přímo od vývojářů a ta zněla – v souladu s tím, co bylo zveřejněno dříve – doslova neuvěřitelně. Jako kdyby někdo v Blue Box Game vůbec netušil, co kdo z členů týmu dělá. „Chtěli bychom uvést věci na pravou míru. Se společností Konami nemáme žádné vztahy. Silent Hill vlastní společnost Konami. S Hideem Kodžimou také nemáme žádné vztahy a nikdy nebylo naším záměrem lákat na název Silent Hill. Upřímně se omlouváme,“ zní celý překlad vzkazu, který navazuje na předchozí teasování. Člověk by se tedy ptal, proč vůbec došlo na první tweet, když muselo být vývojářům jasné, co asi ve světle celé situace způsobí? Na to ale odpověď nemáme.

Je toho ale mnohem víc, než dva tweety, jen je nutné udělat malou odbočku a připomenout si, co že je to Blue Box Game Studios vlastně za společnost. Už v prvním článku o hře Abandoned jsme vysvětlovali, že s největší pravděpodobností jde o zcela legitimní společnost, jejíž historii můžeme mapovat minimálně do roku 2015. Nizozemští vývojáři se snažili přivést na svět VR hru Rewind: Voices of the Past, která je poměrně dobře zdokumentovaná na Steamu a také na Kickstarteru, kde pro ni v roce 2015 neúspěšně sháněli necelých 12 000 dolarů. Je tudíž téměř vyloučené, že s nimi měl dřív Hideo Kodžima cokoliv společného, se stejnou jistotou ale nedokážeme určit, zda se náhodou něco nezměnilo a jestli skutečně nejde o další formu guerillového marketingu, jako v případě fiktivního studia Moby Dick a smyšleného designéra Joakima Mogrena, který světu představoval Phantom Pain, tedy Metal Gear Solid V se stejným podtitulem.

Další z důvodů myslet si, že je Abandoned něco víc než jen zajímavá nezávislá first person hororová hra, je chystaná forma odhalení prvního traileru a detailů. Jak vývojáři sami upozornili už před měsícem, vše proběhne 20. června v rámci speciální aplikace, kterou bude možné stáhnout na PS5 a sledovat trailer renderovaný přímo na konzoli. Aplikace pak bude sloužit k odhalování všech dalších trailerů, včetně gameplay ukázek, opět před hráčem vznikajících v reálném čase díky hardwaru konzole. Jistě, může jít zkrátka o nový formát reklamy, pro kterou se Blue Box Game dohodli se Sony, šlo by ale o velmi unikátní spojení a upřímně nepamatuji, že by něco takového PlayStation nabídl u jiné hry, nepočítáme-li nehratelná dema z devadesátých let. Ale ani to není všechno.

Zdroj: Google

Hráči, částečně i proto, že jsou naladění na to, vypátrat další detaily a spojnice s Kodžimou, začali obracet doslova každý kámen a všimli si něčeho fascinujícího. Ředitelem studia Blue Box Game je Hasan Kahraman. Dáme-li stranou, že sdílí stejné iniciály jako Hideo Kodžima, pokud necháte internetový překladač přeložit jméno Hideo z japonštiny do turečtiny… Dostanete KAHRAMAN?! Opravdu, sami si to můžete vyzkoušet, význam je pak shodný v obou jazycích, tedy „hrdina“, i když s japonštinou je to složitější a ne vždy má slovo hideo tak jednoznačný překlad. Sama skutečnost, že se jméno hlavního designéra posledního oficiálně komunikovaného pokusu o návrat Silent Hill shoduje v překladu s příjmením vedoucího zaměstnance Blue Box Game ale nedává hráčům spát a kopou stále hlouběji. Co třeba logo mnohokrát zmiňovaného studia? Nepřipomíná vám něco? Co třeba logo PlayStation Studios?

Zdroj: koláž, Vortex

Možná ale tušíte, že ani tady nekončíme, takže pojďme třeba k aplikaci Hasana Kahramana na App Storu. Jedna z nich, které na platformě iOS vydal, se jmenuje Go Fit XL a na první pohled nemá vůbec žádnou spojitost s hrami, Silent Hillem ani Hideem Kodžimou. Jenže v popisu téhle aplikace se píše, že slouží k „Personal Training (PT) Programs“! Připomínat vám P.T. zřejmě nemusím, je ale otázkou, jestli to opravdu něco znamená, protože pokud ano, bavili bychom se asi o nejsofistikovanějším marketingu, jaký jsem kdy zažil nebo komukoliv popisoval. V duchu zpráv z Hvězdné pěchoty se ale i od nás dozvíte víc – máme tu například adresu twitterového účtu studia, která zní @BBGameStudios. Vidíte v ní zkraktu BB, tedy Bridge baby, kterou byl označován plod dítěte v Death Stranding?

A co byste třeba řekli na informaci, že studio nemá na vlastním youtubovém účtu žádné video, ani žádné informace, jen v hlavičce obrázek kopců. A jak se vám líbí příspěvek Hidea Kodžimy na Instagramu, ve kterém vzdává hold novému albu skupiny Joy Division, která má na obalu lesy jako vystřižené z prvních obrázků Abandoned. A nebo, že ústřední skladba tohoto alba – Atmosphere – svým textem zmiňuje Abandoned (too soon, Set down with due care. Don’t walk away in) silence (Don’t walk away)? Pokračovat můžeme ale i čerstvou ukázkou režisérské verze Death Stranding, která byla prezentována na E3 – Sam Bridges měl modrou (Blue) uniformu a lezl do papírové krabice (Box) ve hře (Game), přičemž na ruce měl nizozemskou vlajku, odpovídající umístění autorů Abandoned (ale také studia Guerrilla Games, která Death Strandingu dala engine Decima). No, házet dalšími věcmi bychom mohli ještě chvíli, tímhle vším jsme ale chtěli jen poukázat, že tady smrdí pár vyvržených velryb a kdo ví, co za tím vším je.

Asi nejsmutnější – zejména pro hru samotnou – by ale bylo, kdyby jen někdo v Blue Box Game neudržel marketingový zápal na uzdě a hra ve finále skutečně byla jen zajímavým nezávislým survival hororem.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru