Modifikace pro Steam Deck přináší funkci Frame Generation

Mod pro Steam Deck přináší funkci Frame Generation

Nejde o první mod tohoto druhu, oproti ostatním je ale tato emulace DLSS zdarma

Zdroj: WB Games
19. 6. 2024

Ačkoliv se modifikacím kvůli jejich množství a poměrně složitému způsobu testování příliš nevěnujeme, udělám jednu výjimku týkající se Steam Decku. V honbě za co nejvyšším výkonem v konkrétních hrách na tomto handheldu už šikovní lidé vymysleli leccos, jeden mod z poslední doby ale vyčnívá nad ostatními a slibuje poměrně výrazné navýšení frameratu v řadě podporovaných titulů. Modifikace nese poměrně jasné označení – DLSS Enabler – naleznete ji na portálu Nexus Mods, a ačkoliv není první svého druhu, je jednou z nejlepších, které můžete získat zdarma. Samozřejmě ode mně přijměte upozornění, že jakákoliv manipulace s vaším Steam Deckem jde ve smyslu odpovědnosti výhradně za vámi a varuji také před trochu složitějším postupem instalace, pokud ale všechno zvládnete, Steam Deck poháněný grafickým čipem od AMD umožní spustit ve vybraných hrách jistou formu simulovaného DLSS a hlavně zpřístupnit funkci Frame Generation.

Ačkoliv modifikace nevznikala primárně pro Steam Deck, ale jednoduše pro počítače s grafickými kartami od AMD nebo staršími kousky od Nvidie, dá se rozběhnout i na handheldu od Valve. Ve svém videu se instalaci i použití věnuje youtuber vystupující pod přezdívkou Grown Up Gaming a nárůst výkonu demonstruje na hře Hogwarts Legacy. Po instalaci modifikace DLSS Enabler má možnost v nastavení hry tento upscaler zvolit a společně s ním aktivovat i zmiňovanou funkci Frame Generation. Ačkoliv youtuber trochu přehání v tom, že se rázem dostane s příslušným rozlišením, presetem „ultra quality“ a nastavením grafiky na středí úroveň k hranici 60 fps, stále jde o významný skok proti pouhému zapojení FSR, které je dostupné bez modifikace.

Ve skutečnosti se framerate pohybuje v Hogwarts Legacy kolem 45-55 fps, pokud byste ale simulované DLSS s funkcí Frame Generation nezapnuli, hra se sotva dostane přes 30 fps a také obraz pocitově nevypadá tak dobře. To je potenciálně skvělá zpráva, pokud chcete hrát na Steam Decku náročné moderní hry, ještě jednou ale varuji před dodržením správného postupu instalace. Je rovněž nutné mít na paměti, že podporovaných her zatím není mnoho, na druhou stranu ne ve všech byste výkonnostní boost tohoto typu potřebovali a je navíc pravděpodobné, že podporovaných her bude přibývat. K orientaci slouží podrobná tabulka popisující stav jednotlivých her pod různými operačními systémy, díky které můžete dopředu vědět, zda se vám anabáze s aktivací modu vyplatí, či nikoliv. Jen namátkou si můžete vylepšit hraní her jako Alan Wake 2, Hitman 3, Diablo IV, Spider-Man, Hellblade 2 nebo Plague Tale, a s největší pravděpodobností vám při troše snahy poběží lépe i hry, které v seznamu nejsou.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru