Stay Out

MMORPG Stay Out je S.T.A.L.K.E.R. na steroidech

F2P titul sází na hutnou atmosféru i na hratelnost jako ze staré školy

23. 12. 2019
Název: Stay Out Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Koncem listopadu dorazila na Steam zajímavá akce jménem Stay Out. Ta svojí ponurou atmosférou, zasazením a koneckonců i vzezřením může na první pohled připomínat S.T.A.L.K.E.R., určitě by ale bylo chybou tyto dva tituly stavět vedle sebe na stejnou úroveň. Stay Out totiž klasickou FPS pouze na první pohled připomíná, v jádru jde totiž o hutné MMORPG.

To je zasazeno do částečně městských lokací připomínajících právě okolí Pripjatě. Podobnost nadále podtrhuje, že fanoušci postapokalyptické akce, jejíž první díl vyšel už v roce 2007, navíc ve Stay Out naleznou i nebezpeční podobného charakteru. Kromě ostatních hráčů tak lze ve hře narazit na bandity, mutanty i na anomálie. Duch hry je ale skutečně odlišný a z definice žánru lze průzkum opuštěných a nebezpečných městských oblastí absolvovat buďto osamoceně, anebo v kooperaci s ostatními hráči. Z prvních reakcí hráčů ale vyplývá, že potenciál zůstane minimálně pro část hráčů nevyužit.

Již brzy po startu se musí hráči uchýlit k poměrně značnému grindování a může trvat až desítky hodin, než se hráči propracují k lepší výbavě i zbraním.

Z prvních reakcí a popisu hry totiž vyplývá, že Stay Out je náročnou záležitostí, jež vyžaduje značnou časovou investici. Produktová stránka na Steamu vyloženě říká, že v základu jde o MMORPG a prvky stříleček hrají až druhotnou roli. Z toho mimo jiné vyplývá, že již brzy po startu se musí hráči uchýlit k poměrně značnému grindování a může údajně trvat až desítky hodin, než se propracují k lepší výbavě i zbraním, nápovědy přitom cestou moc nepotkají. Pokud je staromódní přístup vaším šálkem kávy, určitě se nenechejte odradit smíšenými recenzemi na Steamu, ty totiž dle reakcí jiných hráčů (viz například tento obsáhlý příspěvek na Redditu) vypovídají spíše o nepochopení principů hry či o neochotě přistoupit na myšlenky autorů.

Ty se totiž mnohem spíše ubírají hardcore přístupem, což lze skvěle ukázat například na správě munice. Pokud si totiž chcete dobít zbraň, tak musíte předem nejprve sehnat prázdné zásobníky a ty teprve naplnit municí (což samozřejmě neplatí například pro revolvery s bubínkem). Selhání v tomto procesu pak může znamenat rychlý konec. Hráči se rovněž mohou těšit i na survival prvky, mezi něž patří nejen starost o jídlo a o pitný režim, ale pozor je zapotřebí dávat například také na infekci, krvácení a na správu tělesného tepla. Autoři ale dle prvních ohlasů selhávají v komunikaci a s vysvětlením všech zásadních principů hry, což může být mimo jiné také příčinou oněch smíšených reakcí. Nepomůže ani fakt, že některé části hry jsou z původní ruštiny nedokonale přeložené do angličtiny a že většinu pomoci lze na webu či na fórech dohledat primárně v ruštině.

Na druhé straně ale hra slibuje přinášet hutnou atmosféru, souboje i s ostatními hráči v rámci PvP a velký otevřený svět přímo lákající k prozkoumání. A vzhledem k tomu, že minimálně prozatím se v rámci programu předběžného přístupu jedná o F2P titul, tak zde odpadá riziko ze špatného nákupu. Pokud tedy máte takzvaně oldschoolový přístup v krvi a po sérii S.T.A.L.K.E.R. se vám dodnes stýská, tak určitě neváhejte.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru