Ovladač nového Xboxu přinese lepší odezvu

Microsoft ujišťuje, že nový Xbox vyjde ještě letos

Nadále se ale spekuluje o odkladu obou konzolí na příští rok. Ohroženy jsou i launchové hry

17. 3. 2020

Ve světle posledních událostí se čím dál častěji a čím dál hlasitěji spekuluje o tom, zda může koronavirus způsobit odklad nové generace konzolí. Na tuto možnost mezi posledními upozornila analytická firma DFC Intelligence, která ji označila za vysoce pravděpodobnou. Podle ní by PlayStation 5 i Xbox Series X mohl nakonec vstoupit na trh až v příštím roce. A i pokud se tak nestane, mohou být nové systémy nedostatkovým zbožím, případně se může zvednout jejich cena. Nejde přitom o jediný podobný odhad. Microsoft nicméně tuto spekulaci odmítá. Alespoň zatím.

Přinejmenším u nového Xboxu stále platí, že by měl vstoupit do prodeje letos před Vánoci. Redmondský gigant tento termín znovu zdůraznil ve včerejší porci nových materiálů a informací, kde se stále hovoří o původním plánovaném období. Sony zatím na tyto spekulace nereagovala ani nepřímo. Důvody k obavám přesto existují. Nemoc COVID-19 ochromila kromě jiného čínské továrny, které mají konzole vyrábět. A jakmile se zase výroba rozeběhne naplno, budou zřejmě čelit vysoké poptávce po dílech obecně, která může vyšroubovat cenu plánovaných komponentů. Oboje současně by pak podle analytiků při snaze vstoupit na trh v původním oznámeném termínu mohl vést ke zvýšení konečné ceny i nedostatku konzolí.

Otázkou je, jak dlouho mohou výrobci toto rozhodnutí odkládat, pokud by na něj muselo dojít. Není zřejmé, zda existuje nějaký nejzazší termín pro spuštění výroby, aby se vše stihlo.

Neschopnost uspokojit poptávku je přitom něco, čemu se výrobci chtějí určitě vyhnout a funguje jako svérázná “reklama” jen do určité míry. Nová konzole by neměla být při uvedení na trh nedostatkovým zbožím. Nedílnou součástí celého “ceremoniálu” je navíc publicita, veřejné akce nebo i záběry na zákazníky čekající ve frontách na vytouženou novinku. Situace na podzim bude doufejme už mnohem příznivější, ale jakákoli omezení by mohla narušit tuto slávu, která představuje další vítanou součást marketingu.

O schopnosti uvést nový PlayStation a Xbox na trh ještě letos pochybuje i investiční banka Jefferies Group. Otázkou je, jak dlouho mohou výrobci toto rozhodnutí odkládat, pokud by na něj muselo dojít. Není zřejmé, zda existuje nějaký nejzazší termín pro spuštění výroby, aby se vše stihlo. A pak je tu ještě jedno důležité hledisko. Sebelepší konzole nemůže přijít na trh bez atraktivních titulů. A právě launchové hry mohou být také v ohrožení. Novinář Jason Schreier z Kotaku na Twitteru napsal, že nebude trvat dlouho a koronavirus se začne podepisovat na odkladech plánovaných novinek.

Zdrží se vývoj, udělení ratingů, výroba i distribuce

Titulů, které mají vyjít v březnu a v dubnu, se to podle něj nedotkne. Ale u těch dalších už si zjevně zdaleka tak jistý není. Jednotlivá studia samozřejmě přecházejí na práci z domova, ale samotný Schreier poznamenává, že teprve čas ukáže, zda takový model bude stačit. Ostatně herní vývoj je dost náročný i bez podobných omezení, kterým se pravděpodobně lépe přizpůsobí menší a nezávislá studia než velké korporace, v nich pracují stovky či dokonce tisíce lidí. Podle Schreiera ale nejde jen o samotný vývoj. Problém může představovat zisk věkových ratingů od jednotlivých asociací, výroba i distribuce. Svou roli při zdržení může sehrát i certifikační proces na konzolích.

Herní průmysl pochopitelně nemusí být jediným problémovým odvětvím. Spekuluje se, že aktuální situace může ohrozit uvedení na trh i u další populární elektroniky. Zpozdit se může například nový iPhone a další mobily a počítače.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru