Microsoft nečekaně zrušil streamovací službu Mixer

Po 3 letech paběrkování se spojí s Facebookem. Partnerství má pomoct rozšířit xCloud

23. 6. 2020

Streamovací služba Mixer, kterou provozuje Microsoft od roku 2017, byla včera k překvapení streamerů i diváků formálně zrušena. Ve své stávající podobě bude fungovat ještě následující měsíc, poté však dojde k dokončení již probíhající integrace se službou Facebook Gaming, s níž se lidé z Microsoftu rozhodli spolupracovat. Důvodem zrušení je nedostatečný zájem ze strany diváků, partnerství s Facebookem pak má podle Phila Spencera pomoci rozšířit povědomí o chystané platformě xCloud, která bude s Facebook Gaming propojena a podobně jako Stadia by měla nabídnout možnost ihned vstoupit do sledované hry. „Myslím, že komunita z Mixeru může těžit z velkého množství uživatelů Facebooku a oslovit tak přirozenou cestou další diváky. Co se týče xCloudu, otevírá se nám možnost zprostředkovat hraní dvěma miliardám hráčů, což je pro naše služby klíčové,“ vysvětlil Spencer další okolnosti včerejšího rozhodnutí v rozhovoru pro magazín The Verge.

V něm rovněž přiznal, že v porovnání s ostatními konkurenčními službami byl Mixer jednoduše pozadu, což následně zmiňuje i oficiální prohlášení na blogu Mixeru. „Začalo být očividné, že čas pro vybudování dostatečně velké komunity je v rozporu s nastavenou vizí a očekávaným zážitkem, který chtěl Microsoft a Xbox hráčům poskytnout. Rozhodli jsme se proto celý projekt ukončit a převést diváky na novou platformu, která bude lépe sloužit potřebám komunity,“ říkají provozovatelé. Spojení s Facebook Gaming tak znamená automatické převedení účtů streamerů i diváků, včetně zachování jejich statusů, resp. předplatných a slibuje instantně rozšířit množství uživatelů, zrcadlících se v počtu lidí využívajících Facebook jako takový. „Každý měsíc si více než 700 milionů lidí zahraje nějakou hru, zhlédne herní video, nebo o hrách diskutuje v herních skupinách na Facebooku. Tvůrci obsahu navíc budou moci využít těsnější provázání s ekosystémem Xboxu, což zahrnuje i budoucí možnosti stran Xbox Game Pass a projektu xCloud,“ dodává tým Mixeru.

Nejpravděpodobnější je návrat streamerů na Twitch, byť minimálně Ninja a Shroud podle svých krátkých vyjádření na Twitteru své budoucí kroky teprve rozmýšlí.

Je však nutné poukázat na skutečnost, že ono jistě ohromující číslo 700 milionů „hráčů“ automaticky nereprezentuje publikum videoherních streamů a případný pohyb směrem k platformě Facebook Gaming budou znovu řídit ti největší streameři, které Microsoft pro Mixer v minulosti získal za desítky milionů dolarů. Řeč je především o Ninjovi, Shroudovi a Gothalionovi – triu prominentních streamerů, kteří před příchodem na Mixer měli miliony odběratelů a desítky tisíc diváků na svých streamech. Se zrušením Mixeru však končí také jejich exkluzivní smlouvy, a jak vysvětluje šéf Facebook Gaming Vivek Sharma, streameři mají volné pole působnosti a mohou se rozhodnout podle svého. Nejpravděpodobnější je jejich návrat na Twitch, byť minimálně Ninja a Shroud podle svých krátkých vyjádření na Twitteru své budoucí kroky teprve rozmýšlí. Možnost, že by nově streamovali skrze Facebook Gaming tu nicméně je, jednak vzhledem k nutnosti podepsat novou smlouvu a přijít si tak na další peníze a jednak proto, že Facebook podle The Verge nevyžaduje bezvýhradní partnerství.

Pokud bychom se v závěru ještě vrátili k Mixeru a okolnostem jeho zrušení, Phil Spencer nastínil, že Microsoft čelil rozhodnutí službu buďto kompletně zrušit, celou ji prodat, nebo investovat další peníze a snažit se bez jakýchkoliv záruk nepříznivou situaci zvrátit. Nové partnerství s Facebook Gaming tak je elegantním řešením nastalé krize a podle Spencera bylo dosaženo toho nejlepšího pro komunitu diváků i streamery. Nejvíce si ale pochvaluje v úvodu popisované spojení s xCloudem, který by měl být do budoucna pro změnu propojen s Game Passem a celkově tak podtrhnout dlouhodobou snahu Microsoftu prodávat především software a služby. Novému spojení má nakonec pomoci i skutečnost, že oba týmy – Mixer a Facebook Gaming – sdílí stejné kanceláře a právě proto si Spencer myslí, že integrace nových služeb Microsoftu do nástrojů Facebooku nebude trvat nikterak dlouho.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru