Microsoft kupuje Bethesdu, id Software, Arkane a další

Microsoft kupuje Bethesdu, id Software, Arkane a další

Xbox se rozšiřuje o plejádu nových týmů. Jde o třikrát nákladnější akvizici, než byl Minecraft

Zdroj: Microsoft
21. 9. 2020

Tak tohle rozhodně nikdo nečekal. Microsoft oznámil, že kupuje společnost ZeniMax Media, která vlastní Bethesdu, id Software, Arkane Studios, MachineGames nebo Tango Gameworks. Monstrózní obchod přijde na 7,5 miliardy dolarů. Má to být třikrát víc, než Microsoft zaplatil za Minecraft a jeho studio Mojang. Z Bethesdy a Obsidianu jsou tak opět blízká studia jako v době, kdy pracovala na sérii Fallout. Jason Schreier upozornil, že tím pádem Microsoft „posílá“ na PS5 dvě časové exkluzivity – Deathloop a Ghostwire: Tokyo.

Update: Podle Bloombergu se obchodem nic nemění na konzolové časové exkluzivitě pro hry Deathloop a Ghostwire: Tokyo. To by ostatně ani nemělo nikoho překvapit vzhledem k tomu, jak Microsoft postupoval u starších akvizicí a oznámených her. Budoucí tituly od Bethesdy, id Software a ostatních studií ZeniMaxu budou vycházet na PC a Xboxu. Další konzolové verze bude Microsoft posuzovat případ od případu. Todd Howard z Bethesdy naznačil, že by vývoj mohl pokračovat i na další platformy. Nemusí se to ale zjevně týkat všech značek.

Původní zpráva: Tuto skupinu vývojářů a vydavatelů tvoří 2300 lidí po celém světě. Microsoftu tak „spadly do klína“ nesmírně cenné videoherní značky jako The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Doom, Dishonored, Prey, Quake nebo připravovaný Starfield. Zatím není jasné, zda některé z nich v budoucnu zamíří exkluzivně jen na Xbox a Windows, ale rozhodně se všechny objeví v Game Passu, jehož hodnota a atraktivita pro zákazníky opět stoupne.

Skokové rozšíření portfolia

Pozoruhodné na této akvizici je i to, že se o ní na rozdíl třeba od prodeje WB Games vůbec nespekulovalo. Tahle zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Microsoft tak rázem rozšíří počet svých týmů z 15 na 23. Redmondský gigant očekává dokončení celé akvizice do konce června příštího roku. Obě strany si obchod podle očekávání pochvalují.

Šéf marketingu Bethesdy Pete Hines prohlásil, že tato změna umožní dělat vývojářům ještě lepší hry. Microsoft je podle něj neuvěřitelný partner, díky němuž budou ještě lepšími vývojáři a vydavateli. A výsledkem mají být ještě lepší hry pro zákazníky. Obě firmy prý sdílejí stejnou vášeň a principy.

Optimismem hýří i šéf Xboxu Phil Spencer a výkonný ředitel celého Microsoftu Satya Nadella, který hry vidí coby leadera zábavního průmyslu. Dnešek je podle Spencera zvláštní den a vyzval fanoušky Xboxu, aby přivítali celý ZeniMax v nové rodině.

Jaké firmy vlastní ZeniMax Media

Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog a Roundhouse Studios.

Jaké značky vlastní ZeniMax Media

Deathloop, Dishonored, Prey, The Elder Scrolls, Starfield, Fallout, Doom, Quake, Wolfenstein, Rage, The Evil Within

Nahlásit chybu v článku

36

Napsat komentář

Další články
Nahoru