Microsoft doplácí 200 dolarů na každý Xbox Series X

Microsoft doplácí 200 dolarů na každý Xbox Series X

V rozhovoru pro CNBC to potvrdil Phil Spencer. Ztráta z prodeje Series S je 100 dolarů

Zdroj: Microsoft
1. 11. 2022

Je běžnou praxí, že výrobci konzolí dotují cenu svých zařízení. Přesto, nebo spíše právě proto, že je smyslem každého podnikání utržit co nejvíce peněz a přetavit je v zisk, Microsoft i Sony snižují cenu svých konzolích na takovou úroveň, aby obě společnosti zůstaly konkurenceschopné. To však nejde udělat bez vědomí, že se zařízení budou prodávat se ztrátou, a to až do té doby, dokud nezlevní výrobní náklady a komponenty, z nichž jsou konzole sestaveny, případně dokud nedojde k nepopulárnímu zvýšení ceny. Je nicméně vždycky velmi zajímavé, dočkat se oficiálního stanoviska a dozvědět se, jakou hodnotu má daný hardware a náklady na jeho výrobu ve skutečnosti, což se díky rozhovoru s Philem Spencerem pro CNBC (přes Eurogamer) stalo v souvislosti s Xboxem Series X i Series S. Nejvyšší představitel herní divize v Microsoftu potvrdil, že cena obou zařízení je o 100, resp. 200 dolarů vyšší, což je tedy jinou optikou částka, která tvoří ztrátu z každého jednoho prodaného kusu.

„Společnost nabízí Xbox Series X za 499 dolarů a méně výkonný model Series S za 299 dolarů. Microsoft dotuje cenu ve výši 100 až 200 dolarů na konzoli s tím, že peníze získá zpět z prodeje příslušenství a nákupů v obchodě,“ uvádí CNBC v přepisu rozhovoru. Spencer cenu zmínil ve chvíli, kdy mluvil o možnostech, jak mohou hráči přistupovat k ekosystému Xboxu a samotným hrám, k nimž nad rámec přímého nákupu jednotlivých titulů doplnil také 10-15 dolarů za měsíční předplatné Game Passu. Samozřejmě s odvoláním na to, jakou formu předplatného a v jaké délce si hráči vyberou.

Dnešní vyjádření pro CNBC je však nutné vnímat v širším kontextu, tedy s připomínkou toho, že na konci minulého týdne Spencer připustil zdražení her, konzolí i služeb. V rozhovoru pro Wall Street Journal uvedl, že Microsoft nemůže držet cenu tak nízko po neomezeně dlouhou dobu a je tudíž na místě očekávat zvýšení cen. Nestane se tak přes Vánoce, během kterých by podle Spencera bylo nerozumné na cenovky sahat, umíme si však představit, že reakce na zdražení PlayStationu 5 může přijít hned zkraje roku. Otázkou ale samozřejmě zůstává, nakolik se vyšší cenovka propíše do zmiňované míry ztrát z prodeje každé konzole, vzhledem k tomu, že o zmiňovaných 100 dolarů u Series X a dokonce 200 u Series S si Microsoft neřekne.

Vše pak zapadá do historického kontextu, když se v květnu 2021 nechal Microsoft slyšet, že z prodeje Xboxu nikdy nic nevydělal. Vyjádření přišlo v rámci soudního sporu mezi společnostmi Apple a Epic Games, do kterého byl vtažen i Microsoft coby další subjekt, kterého se týkají ceny v digitálních obchodech a právníci redmondské firmy se rozhodli veřejně vyrukovat s nepříliš lichotivou informací. Naproti tomu Sony se podařilo už v aktuální generaci dojít do bodu, kdy neprodává PlayStation 5 se ztrátou, což loni v srpnu potvrdil Jim Ryan a finanční ředitel Sony Hiroki Totoki. Došlo sice na upřesnění, že je řeč o dražším modelu s optickou mechanikou, která ve výsledku nečiní tak velký finanční rozdíl, jaký panuje na cenovce v porovnání s modelem bez mechaniky, ale i tak se jednalo o důležitý milník a signál jiného přístupu, než jaký razí Microsoft.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru