Microsoft by mohl snížit podíl i u prodeje her pro Xbox

Microsoft by mohl snížit podíl i u prodeje her pro Xbox

Vývojářům by mělo náležet 88 procent utracených peněz. Mluvčí to ale v tuto chvíli popírá

Zdroj: Microsoft
3. 5. 2021

Na konci minulého týdne oznámil Microsoft snížení svého podílu z prodeje PC her přes Microsoft Store. Namísto 30 procent připadne provozovatelům obchodu méně než polovina, když 88 procent celkového objemu utracených peněz půjde autorům konkrétních titulů. Microsoft tím srovnal krok s Epic Game Store, který má procentuální rozdělení nastavené stejně a nahlodává tak roky zažitý 30procentní standard. Nyní se ovšem zdá, že by stejná pravidla mohla vztahovat i na prodej her pro Xbox, což naznačují soudem zveřejněné dokumenty, důležité pro právní spor Epic Games a Applu. V souvislosti s hrami jsme dokument citovali s odkazem na možnou 3měsíční xboxovou exkluzivitu S.T.A.L.K.E.R.a 2, prezentace jsou ale plné dalších zajímavých informací.

Zdroj: Microsoft

Právě zmínka o snížení podílů z prodeje se vztahuje jak na oznámené PC hry, tak konzolové s tím, že vše má dle nových pravidel začít fungovat od letošního roku. Tabulka jasně uvádí, že všechny hry přejdou na model 88/12 a právě v prostoru konzolových titulů může tento posun spustit příslovečnou lavinu. Na Sony i Nintendo, které stále razí dlouholetý standard 70/30 může být krokem redmondské společnosti vyvinut poměrně značný tlak a je pravděpodobné, že by výhledově a s přihlédnutím k multiplatformním titulům došlo ke sjednocení podmínek.

Zajímavé nicméně je, že dokumenty obsahují také zmínku, co přesně Microsoft za poměr 88-12 požaduje a možná vás nepřekvapí, že by mělo jít o práva daný titul streamovat.

Pokud se tak ale má skutečně stát, zatím tomu nic nenasvědčuje. Magazín The Verge oslovil Microsoft s dotazem na vyjádření a mluvčí společnosti odpověděl negativně: „Momentálně nemáme v plánu měnit podíl z prodejů u konzolových her.“ Na druhou stranu ale nevyvrátil, že by Microsoft o něčem takovém uvažoval a rovněž s připomenutím, že se jedná o dokumenty poskytnuté soudu k vyhodnocení postavení Epic Games Storu a Applu na poli distribuce softwaru se nezdá, že by výrobce Xboxu mlžil nebo předkládal plány, s nimiž nepočítá. Zajímavé nicméně je, že dokumenty obsahují také zmínku, co přesně Microsoft za poměr 88-12 požaduje a možná vás nepřekvapí, že by mělo jít o práva daný titul streamovat. Jednalo by se pochopitelně o obsah pro xCloud, ani na tomto místě ale mluvčí pro The Verge nepřinesl žádnou konkrétní odpověď.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru