Manchester United chce žalovat autory Football Manageru

Manchester United chce žalovat autory Football Manageru

Důvodem má být chybějící licence a použití nesprávného loga. 28 let to ale klubu nevadilo

Zdroj: Manchester United
23. 5. 2020

Fotbalový klub Manchester United podal prostřednictvím svých právníků žalobu na vývojáře ze studia Sports Interactive a vydavatelskou společnost Sega kvůli populárnímu Football Manageru. Manchester United tvrdí, že vývojáři zmiňované série neoprávněně používají jméno klubu napříč celou hrou a navíc jednají v rozporu s ochrannou známkou, když toto jméno doplňují pouze zjednodušenou variantou loga, vycházející z klubových barev. To prý není přípustné a každý, kdo je legitimním vlastníkem licence na užití značky Manchester United, musí současně využívat skutečné, nikoliv zjednodušené logo, jinak o licenci přichází. Advokát Simon Malynicz tím podle britského deníku The Guardian naráží na skutečnost, že Sega ani SI licenci nevlastní, může tím pádem docházet ke zmatení zákazníka, který u názvu klubu očekává příslušné logo a požaduje proto, aby byl název klubu Manchester United ze hry vymazán.

Sega se proti žalobě skrze advokáta Rogera Wyanda ohradila a tvrdí, že využití klubového jména je legitimním odkazem na Manchester United ve fotbalovém prostředí. Co je nejdůležitější, tento stav panuje od roku 1992, kdy série Football Manager – resp. v té době Championship Manager – odstartovala a nikomu to až dosud nevadilo. Abyste rozuměli, Sports Interactive ve svých hrách využívá licenci od vedení jednotlivých klubových soutěží, která zaručuje použití skutečných jmen jednotlivých klubů a jejich hráčů s tím, že ve hře už ale dále nenajdete skutečná loga nebo fotky, které spadají právě pod dílčí licence konkrétních sportovních organizací.

Vrcholem narůstající absurdity je spolupráce vývojářů se sportovními skauty a analytiky Manchesteru, kteří žádají o přístup do databáze hráčů za účelem výkonu své skutečné práce.

Wyand také uvádí, že Manchester United již dříve dal k využití svého jména ve Football Manageru svolení a zpětně si proto nelze na takové použití stěžovat. Úsměvná je i skutečnost, že Sega již mnoho let rozesílá kopie hry vedení klubu i vybraným hráčům Manchesteru United a dostává pozitivní odezvu v tisku i na sociálních sítích. Vrcholem narůstající absurdity je pak i spolupráce vývojářů se sportovními skauty a analytiky Manchesteru (i jiných fotbalových klubů), kteří žádají o přístup do databáze hráčů a využívají ji pro svou práci ve skutečném fotbale. I z toho důvodu se momentální žaloba Manchesteru United nezdá jako průchozí a advokát Segy si je jistý, že k žádnému zmatení zákazníka či poškození ochranných známek Manchesteru United nedochází. Pokud by však soud rozhodl jinak, Wyand je přesvědčen, že by tím došlo na nepřiměřené omezení práva na svobodu projevu, které by znemožnilo používání slov „Manchester United“ pro označení fotbalového týmu v počítačové hře.

Rozhodnutí by podle soudce Paula Morgana mělo padnout v řádech několika nadcházejícíh dní.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru