Man of the Match, Man of the Match má být revoluční fotbalovou hrou

Man of the Match má být revoluční fotbalovou hrou

Bezplatný titul se trefuje do EA a navíc slibuje i finanční odměny na základě herních úspěchů

Zdroj: Man of the Match
26. 7. 2023

Před pár dny nám byla představena budoucnost fotbalu od EA, který již nenese název FIFA, ale EA Sports FC. Stejně tak nemůžeme opomenout ani dalšího významného zástupce digitálního fotbalu v podobě eFootball od Konami, případně také Football Manager od Segy. Do těchto vod však nyní hodlá vstoupit vedle připravovaného UFL i další nová hra, jež by měla dle vývojářů přinést revoluci a být konkurencí zmíněným titulům. Jde o titul Man of the Match, který byl oznámen teprve nedávno a brzy zkusí získat přízeň a finance hráčů na Kickstarteru.

Podle autorů půjde o věrnou reprodukci skutečného fotbalového zážitku v digitální podobě, přičemž má zůstat stejně pohlcujícím, jako kdybyste po trávníku běhali sami. Jednou z nejvýraznějších odlišností od většiny fotbalových her či jejich hlavních režimů je jiný přístup k samotnému hraní. V Man of the Match si hráči vytvoří svého vlastního fotbalistu, za něhož budou přímo hrát, a vše by mělo být ještě umocněno použitím doprovodné aplikace pro mobilní telefony a naskenováním vlastní podoby přímo do hry. Kopání do míče zároveň nemusí být jediným posláním, jelikož bude možné zůstat i na lavičce a ujmout se pozice trenéra, manažera nebo vlastníka klubu. Všichni hráči v zápase i manažeři pak budou zastoupeni živými lidmi, kteří je budou ovládat. Hra má zachytit hloubku související s veškerými doprovodnými úkony kolem týmu, a tak bude nutné trénovat, spravovat stadion nebo řešit přesuny dalších hráčů či licitovat nad smlouvami, které ovlivní potenciální výdělek. Na ukázku hratelnosti si ovšem budeme ještě muset počkat.

Tvorba vlastního hráče nebude záležitostí na pár sekund, jelikož pečlivá volba schopností a dalších aspektů pochopitelně ovlivní výkony na hřišti. Prvním krokem je výběr pozice, přičemž vývojáři varují, že není dobré, aby se všichni rozhodli stát například útočníky. To by mohlo způsobit přetlak, menší uplatnění a také náročnější postup žebříčkem. Skuteční hráči se též budou muset rozhodnout, kolik času mohou Man of the Match věnovat, jelikož zápasy se hrají v reálném čase a jejich konání má pevně stanovený čas. Ve vyšších ligách navíc bude vícero schopných hráčů současně, a tak může být skutečná hrací doba na hřišti poměrně krátká kvůli střídání. Virtuální hráči budou mít i jedinečné osobností rysy, na základě nichž budou reagovat na některé situace ve hře i mimo ni, například fauly či spory s rozhodčími a ostatními hráči. Ve hře bude zastoupen také obchod, který zpřístupní transakce mezi hráči stran výbavy nebo dalších doplňků.

Hrajte a vydělávejte

To ovšem není to jediné, čím se Man of the Match od ostatních fotbalových her liší. Kromě toho, že hra bude k dispozici zdarma, budou moci hráči dokonce vydělávat skutečné peníze. Vývojáři udávají, že každý hráč starší 18 let má nárok na odměny za své výkony ve hře a za umístění v herní lize obdrží skutečnou cenu, jež mají být financovány z reklam a od sponzorů. Odměny se má dočkat každý, otázkou však je, kolik obdrží s ohledem na umístění. Na druhou stranu za možnost vlastnit fotbalový klub budou muset hráči zaplatit, což vývojáři zdůvodňují tím, že jsou v podstatě cenným majetkem a je možné na nich vydělávat i skutečné peníze. V jednom z příspěvků, v němž jsou popsány detaily jednotlivých částí hry, jsou zmiňovány i další pozice jako asistent manažera či trenéra, agent, osobní trenér, komentátor nebo sportovní novinář. Jak přesně to bude fungovat, to zatím upřesněno nebylo. Důraz má být kladen i na fanoušky, kteří nemají být jen anonymními rozkopírovanými postavami s odlišnými dresy nebo šálami.

Před několika dny vývojáři oznámili svůj záměr o vstupu na Kickstarter a přitom si rovnou kopnuli do ostatních společností a jejich praktik, konkrétně do loot boxů, neměnnosti hry napříč ročníky, vydávání stále nových titulů, a chamtivosti. Gilad Tsur Mayer, CEO společnosti Man of the Match a designér hry, uvedl, že na hře pracují více než rok díky drobným investicím. Též zmínil, že absolvovali řadu jednání, dokonce i s vedením Ligy mistrů, a objevovaly se nabídky na sponzorování, které však byly podmíněny úpravou hry, například blíže k módu Ultimate Team, což odmítli, aby neohrozili svůj záměr. Právě proto nyní míří na Kickstarter. Jak už je ale uvedeno výše, hra jako taková bude zdarma a na vrchol má být možné se dostat bez utracení jediné koruny. Vývojáři nyní dávají hráčům možnost hru podpořit a tím si pořídit například včasný přístup ke hře nebo doplňkové předměty. I kdyby to snad skrze crowdfunding nevyšlo, jsou přesto odhodláni hru dotáhnout do konce a shánět finance jinde.

Stránka hry na Kickstarteru mát být spuštěna už 1. srpna. Tam bychom se snad poté měli dozvědět další podrobnosti o fungování hry a hratelnosti. Man of the Match má každopádně namířeno na PC a konzole, přičemž vydání je v tuto chvíli plánováno na rok 2025.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru