FIFA 21, EA Sports, Loot boxy mají k hazardu daleko, říká bývalý šéf EA Sports

Loot boxy mají k hazardu daleko, říká bývalý šéf EA Sports

Peter Moore byl u vzniku FIFA Ultimate Team. Na rozdíl od hazardu vždy něco získáte, tvrdí

Zdroj: Electronic Arts
8. 1. 2021
Název: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 9. 10. 2020

Společnosti jako Electronic Arts, Activision, Take-Two nebo Valve se v uplynulých letech opakovaně ocitly pod palbou kritiky kvůli mikrotransakcím ve svých hrách. Zřejmě nejproblematičtější byly a stále jsou loot boxy, kvůli kterým už jednaly vlády několika evropských zemí a například státy Beneluxu k nim zaujaly nekompromisní stanoviska. I z toho důvodu se rétorika kolem balíčků náhodných odměn změnila, vývojáři a vydavatelé hledají jiné prostředky monetizace a některé hry dokonce staví svůj marketing na tom, že v nich hráči žádné loot boxy nenajdou.

Přesto tento nezmizel a jedním z největších zastánců je sportovní divize zmiňovaných Electronic Arts. Režim FIFA Ultimate Team je tím nejtypičtějším příkladem módu, který na mechanismech loot boxů staví a do značné míry nutí hráče ke kupování dalších balíčků, čímž se otevírá debata ohledně závislosti a hazardu. Bývalý charismatický ředitel EA Sports Peter Moore to ale jako problém nevidí a ve svém včerejším vyjádření pro magazín Games Industry uvedl, že právě ke gamblingu mají loot boxy hodně daleko.

Peter Moore dodává, že tenhle mechanismus dle jeho názoru lidé milují a fascinuje je nejistota, co mohou v balíčku najít.

„Je to jen můj osobní pohled, ale koncept překvapení a odměny v porovnání s hazardem… ve skutečnosti stojí hodně daleko od sebe. Zlatý balíček si koupíte, nebo ho získáte hraním, otevřete ho a jste buďto spokojeni, nebo naštvaní, že stál [obsah] za nic,“ říká Moore. Dodává také, že tenhle mechanismus dle jeho názoru lidé milují a fascinuje je nejistota, co mohou v balíčku najít. „Bang, máte Ronalda nebo Messiho a to je přece úžasná věc,“ dodává Moore, který uplynulé tři roky strávil na pozici CEO fotbalového klubu Liverpool FC. Právě pocity, které Moore popisuje, jsou však z pohledu kritiků loot boxů tím nejzávažnějším a už mnohokrát bylo poukazováno na to, že zejména mladší hráči se nemusí umět s takovým tlakem vyrovnat. „Vždycky něco dostanete. Nikdy se nestanete, že otevřete balíček a nic v něm není,“ říká však Moore a nezdá se, že by skutečně viděl v mechanismu problém.

Ačkoliv totiž připouští, že chápe kritiku a obavy, rozděluje svět na lidi, kteří hru hrají a kteří na loot boxy reagují zvenčí. „Čísla hovoří za vše. Když to sami hrajete, milujete to,“ tvrdí Peter Moore a v nadsázce dodává, že tím největším problémem v době jeho působení v EA Sports bylo, když nefungovaly servery a hráči nemohli FUT hrát. Čísla jsou pro něj tím nejdůležitějším faktorem a podle nich se dá vyčíst, že hráči mají zmiňovaný režim v oblibě.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru