Letošní ročník veletrhu E3 je oficiálně zrušen

Letošní E3 zřejmě neproběhne ani digitálně

Všechno zůstane v režii vydavatelů a médií. Vlastní přenosy už potvrdilo IGN

Zdroj: ESA
4. 4. 2020

Ihned po oznámení zrušení letošního ročníku E3 samozřejmě vyvstaly otázky týkající se toho, co se bude namísto akce konané přímo uprostřed Los Angeles dít. Myšlenky mnohých se samozřejmě začaly ihned točit okolo možnosti alespoň částečně přesunout dění do on-line prostoru, což je ostatně i cesta, jakou se ke konci léta možná vydá i Gamescom. Nicméně dle čerstvých informacích to vypadá, že samotní organizátoři E3 zřejmě možnost většího využití kyberprostoru buďto propásli, nebo jí využít nemohou či nechtějí. Ovšem nahradit by je alespoň částečně mohli jiní.

Informace týkající se aktuálního dění okolo zrušené E3 na Twitteru sdílí Mike Futter z Virtual Economy Podcast. Ten je má k dispozici údajně hned od několika na sobě nezávislých zdrojů. Situace okolo E3 je dle jeho tweetu údajně taková, že několik týdnů po zrušení snad nejznámější videoherní události roku chystá pořádající organizace ESA prohlášení o tom, že se nakonec nebude konat ani ucelená on-line varianta. Přitom z původního prohlášení organizace ESA zcela jasně vyplývala jiná snaha: „S našimi partnery zkoumáme možnosti, jak koordinovat on-line zážitky a prezentovat oznámení a novinky v červnu 2020.“ Z toho ale s největší pravděpodobností sešlo a hráči se budou muset spolehnout na to, co přinesou velcí vydavatelé a ostatní společnosti. V tomto ohledu můžeme připomenout speciální vidcast či ucelený přehled, který jsme vám přinesli v první půlce března. Opětovně pak lze zmínit i to, že například Bethesda se letošního on-line klání konferencí určitě nezúčastní.

A to je na jednu stranu velká škoda. Mnozí totiž v reakcích na výše přiložený tweet poukazují na to, že ačkoli je současná situace kritická a nezáviděníhodná, tak i přesto poskytuje či poskytovala ideální příležitost posunout E3 z organizačního hlediska kupředu. Zkrátka udělat z E3 něco trochu jiného a snad i přinést změny, po kterých hráči i odborná veřejnost volají celá léta. A pokud by tato příležitost zůstala nevyužitá, tak by to byla skutečně jen škoda a šlo by jen o další ránu pro pořadatele. Ti v nedávné minulosti museli řešit například únik citlivých dat a s příliš velkým nadšením se nesetkaly ani chystané změny v zajeté koncepci výstavy. Uniklé dokumenty totiž hovořily o tom, že organizátoři plánují dopřát více pozornosti například influencerům a celebritám herního průmyslu. Sluší se zde ale dodat, že dokud ESA nepřijde s vlastním oficiálním prohlášením, tak jde jen o nepodložené informace, byť vypadají na první pohled dost důvěryhodně.

Co se tedy může dále dít?

Mike Futter nadále naznačuje, že ESA hodlá více spolupracovat s velkými partnery herního průmyslu, jak ale naznačuje web PlayStation LifeStyle, tak letos by zřejmě mohl zcela chybět zastřešující termín v podobě výstavy, byť třeba jen digitální. Ještě před zrušením E3 už bylo například jisté, že Sony se zúčastnit nehodlá a v tuto chvíli mohou onen týden oslav herního průmyslu vynechat i ostatní. A vzhledem k situaci panující ve světě se mohlo hravě stát, že si jednotlivé herní společnosti raději nalezly vlastní termíny a příležitosti. Tím se teoreticky jakákoli myšlenka na ucelenou událost mohla zcela rozpustit a to mohlo být samo o sobě důvodem, proč nějaká on-line podoba E3 není: každý si to mohl chtít udělat po svém a ve svém vlastním termínu, snaze organizátorů navzdory. Zde ale již zabíháme do spekulací, jaká jednání probíhala na pozadí, to v tuto chvíli kdokoli zvenčí těžko dokáže reálně odhadnout.

Na druhé straně se ale naštěstí naleznou tací, kteří situaci nechtějí nechat jen tak a chystají hráče natěšené na červen naplněný oznámeními překvapit vlastní formou prezentací a on-line setkání. To mohou jistě ocenit například menší studia, pro něž mohou být zrušené schůzky a prezentace vlastní práce hráčské veřejnosti po třeba i roce dlouhých přípravách likvidační. Více jsme o této problematice psali například v souvislosti se zrušením GDC. GDC ale začala být postupně nahrazována jinými událostmi a něco podobného už začíná vznikat i v případě E3. O zajímavou alternativu se totiž postará IGN, které oznamuje akci Summer of Gaming.

S příští generací her pro konzole startujících koncem tohoto roku se hráči chtějí dozvědět více o tom, jaké hry budou na svém novém hardwaru hrát.

V tomto případě samozřejmě nelze hovořit o plnohodnotné náhražce, ale o atraktivní alternativě, která vedle prezentace jednotlivých titulů nabídne také prostor pro komentáře, rozhovory i pro interaktivitu s publikem. Z velkých jmen již přislíbili spolupráci například Square Enix, Sega, Bandai Namco, Amazon, Google, Twitter, Devolver Digital a THQ Nordic. Peer Schneider z IGN k chystané akci dodal následující: „S příští generací her pro konzole startujících koncem tohoto roku se hráči chtějí dozvědět více o tom, jaké hry budou na svém novém hardwaru hrát. Náš on-line event bude klíčovým okamžikem pro vydavatele a vývojáře, kteří se mohou spojit s publikem po celém světě.“ Jak to celé proběhne a kdy konkrétně IGN odstartuje, to ještě přesně nevíme. Zatím víme pouze to, že akce odstartuje v červnu a my můžeme být jen zvědaví, jak moc se do té doby rozroste z hlediska podpory vydavateli a vývojářskými studii. Potenciál by tu přitom určitě byl, celosvětově totiž IGN měsíčně oslovuje až 200 milionů unikátních uživatelů rozprostřených do více než stovky zemí.

Ať už to ale letos bude u nově vznikající konkurence vypadat jakkoli, tak přípravy na příští ročník E3 jsou již v plném proudu. ESA čerstvě avizuje, že světoznámá výstava se má v předělané podobě vrátit v plné síle příští rok a probíhat bude od 15. do 17. června.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru