Czech Soccer Manager 2002 FE, Petr Vašíček, Legendární Czech Soccer Manager se dočkal nové verze

Legendární Czech Soccer Manager se dočkal nové verze

Stálice mezi českými freeware hrami má update po 6 letech. Přibyly 3. ligy a lepší grafika

Zdroj: Czech Soccer Manager
14. 6. 2020
Název: Czech Soccer Manager 2002 FE Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 3. 3. 2002

Ačkoliv je za nejzářivější hvězdu na poli fotbalových manažerských simulací považován Football Manager od vývojářů ze Sports Interactive, k srdcím mnoha českých a slovenských fanoušků má i dílem obrovské vlny nostalgie blíž Czech Soccer Manager od programátora Petra Vašíčka a grafika Davida Mrnuštíka. První verze tohoto manažeru vyšla už v roce 1999 a přes řadu dílčích aktualizací a jeden velký grafický skok kupředu se v roce 2002 propracovala až ke své finální verzi. Jak ale autoři později uznali, označení nebylo zvoleno úplně šťastně, když hru v nepravidelných cyklech i nadále vylepšovali. Velký update přišel v roce 2014, kdy se hráči konečně dočkali editoru týmů i ligových soutěžích, a i tenkrát z úst autorů zaznělo, že se již pravděpodobně jedná o poslední verzi. O šest let později ale tento výrok znovu neplatí a milované CSMko přináší v roce 2020 další podstatná vylepšení a podporu jabloneckého hráče Michala Jeřábka.

„Proti všem předpokladům se i bezmála po dvaceti letech od oficiálního konce u CSM drží značná základna fanoušků, stejně jako aktivní komunita autorů modifikací. Ti drží hru při životě výrobou aktualizací, které svým rozsahem již daleko překročily původní updaty,“ začíná svůj vzkaz na oficiální stránce hry Petr Vašíček. „I z těchto důvodů jsem se jako autor hry rozhodl, že má cenu znovu se pustit do vylepšení hry a připravit alespoň jednorázovou dávku novinek pro ty, kteří CSM i po letech stále hrají,“ dodává autor. Přiznává ale, že motivace vrátit se ke svému dílu byla částečně řízena i karanténními opatřeními, díky kterým na podobné úsilí vznikl prostor a čas. „Dalo by se tedy s nadsázkou říct, při parafrázování Final Edition, že se jedná o jistou Corona Edition. Práce na ní potají začaly počátkem dubna, a po oznámení koncem května je hra připravena k vydání,“ říká Petr Vašíček.

Kromě toho obdrželo CSM také grafickou injekci v podobě nových pozadí pro nejrůznější menu, některá jsou navíc značně inovována a nechybí ani dresy hráčů ve vlastní sestavě i dresy soupeřů.

Změn a novinek přitom není málo, a jak už prozrazuje titulek zprávy, nejlákavější je rozšíření dvanácti soutěží o třetí ligy. Hráčům se tím otevírá další výzva, na kterou reaguje i prodloužení délky celé kariéry na úctyhodných 40 sezón. Do aktuální verze CSM také přibyla možnost hostování hráčů ze zahraničí, dále dostane každý manažer na konci sezóny možnost podívat se na finální tabulky všech zastoupených ligových soutěží a po technické stránce došlo na přepracování obrazovky zápasu a náhledu sestav. Kromě toho obdrželo CSM také grafickou injekci v podobě nových pozadí pro nejrůznější menu, některá jsou navíc značně inovována a nechybí ani dresy hráčů ve vlastní sestavě i dresy soupeřů. Po výčtu menších, ale stále důležitých změn pak zakončuje Petr Vašíček výčet vlastností úctyhodným počtem 90 zahrnutých fotbalových lig z 55 států a takřka 1500 týmů, které jsou, stejně jako všechno ostatní, k dispozici hráčům zcela zdarma.

Zapomenout pak nesmíme ani na zmiňovanou komunitu, která se stará o další rozšiřování hry zejména prostřednictvím předpřipravených scénářů, kterých je na oficiálních stránkách hry ke stažení přes 1500. Bez ohledu na to, že ne všechen uživatelský obsah snese porovnání s prací autorů hry, stovky scénářů rozhodně stojí za vyzkoušení a fungují jako perfektní osvěžení celého zážitku a dál nesou odkaz jedné z nejpopulárnějších českých freeware her.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru