Sony zvažuje další porty PlayStation exkluzivit na PC

Layden nevěří, že Sony bude vydávat hry na PC v Day 1

Bývalý manažer PlayStationu chválí porty na Windows. Nebudou ale vycházet současně

Zdroj: Vortex/Sony/Microsoft
5. 10. 2021

Dlouholetý vysoko postavený manažer PlayStationu Shawn Layden prohlásil, že si nemyslí, že někdy bude Sony vydávat hry na konzoli a PC současně v Day 1. Ačkoli Sony podniká na PC první důležité krůčky, pokud jde o dříve exkluzivní first party tituly, nezdá se, že by japonská firma chtěla jít stejnou cestou jako Microsoft. Layden se k této transformaci vyjádřil v rozhovoru pro kanál What’s Up PlayStation na YouTube.

Layden sice opustil Sony na podzim 2019, ale v té době už samozřejmě PlayStation PC verze aktivně řešil. Prohlásil, že strategie, tak jak ji připravovali, když byl ještě v Sony, byla oslovit nové zákazníky v prostředí, kde jsou. Zkusit z nich udělat nové fanoušky. “Musíme jít tam, kde jsou, protože oni se nerozhodli přijít za námi, tak je třeba jít za nimi,” uvedl Shawn Layden.

Potenciál zisk versus riziko

Dál už vysvětluje to, co vám nepochybně dojde. Sony může vzít jednu ze svých nejprodávanějších her, která ohromila, je venku 18 nebo 24 měsíců a nijak jí to neublíží. Ničeho se podle Laydena Sony nevzdává, prostě jen nabídne na PC něco lákavého a může nové skupině potenciálních zákazníků ukázat, o co přicházejí.

Layden se domnívá, že tím PlayStation nic netratí. Prodeje na PC nejdou podle něj na úkor těch konzolových a v ideálním případě může zážitek někoho povzbudit, aby si konzoli koupil. Oslovíte tak lidi, kteří si vás nevšímají, říká. A samozřejmě má do značné míry pravdu. Nicméně jedno potenciální riziko ignoruje. Jakmile začnou takové hry na PC vycházet, logicky se objeví pochyby, zda jich nebude víc a víc. A pak paradoxně může nějaké zákazníky konzole také ztratit, protože majitel PC může věřit, že nákup je zbytečný, protože hra XY nakonec na Windows vyjde. Není teď důležité, zda se to nakonec stane, nebo ne. Ale sama skutečnost, že o exkluzivitě někdo pochybuje a uvěří myšlence více multiplatformních first party her.

Sony si koupila odborníky na portování

Oficiální stanovisko Sony se v posledním roce vyvíjelo. Šéf PlayStation Studios Hermen Hulst fanoušky opakovaně ujišťoval, že konzole zůstávají a budou na prvním místě. Zjevně se ale budeme čas od času s PC hrami od Sony hrami setkávat. Sony si pochvalovala úspěch svých titulů na Windows a zájem zdejších fanoušků. Hulst také naznačil, že vybrané původní exkluzivity by se mohly dostat na PC s dvouletým odstupem po premiéře na PlayStationu.

Není žádným tajemstvím, že takový dodatečný port může rovněž pomoci umořit strmě rostoucí náklady na vývoj největších blockbusterů. Nebude také určitě náhodou, že si před časem Sony koupila portovací odborníky z nizozemského studia Nixxes Software.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru