If Found…, Annapurna Interactive, Konec světa bude v adventuře If Found… plný emocí

Konec světa bude v adventuře If Found… plný emocí

Ručně kreslený příběh nabídne osobní konflikty i hrozbu nenasytné černé díry

Zdroj: Dreamfell
10. 4. 2020
Název: If Found… Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 19. 5. 2020

V polovině května dorazí na Steam a na iOS na první pohled nenápadná adventura If Found… od nezávislého dublinského studia Dreamfeel. To vede irská umělkyně a videoherní designérka Llaura McGee, která má za sebou zajímavou pracovní minulost a už na první pohled je jasné, že tituly této designérky nejsou jen výplní času, ale snaží se probírat vážnější témata a nadhazovat udičky v podobě komplexnějších otázek.

Kupříkladu předešlý a rozsahem nijak obsáhlý titul jménem Curtain přinesl příběh vyprávějící o životních partnerkách Kaci a Ally. Ty jsou zároveň členkami glasgowské punkové kapely a popis hry vypovídá zejména o tom, že jejich vztah je především destruktivní. Jde o hutné vyprávění popisující zejména konflikty a zaujmout může, že příběh si od cechu irských autorů (Writers Guild of Ireland) odneslo v roce 2015 ocenění za nejlepší scénář. Nejlépe to ale můžete posoudit na vlastní kůži – hra trvá zhruba půl hodinky a lze ji za libovolnou cenu stáhnout ze serveru itch.io. A stejně chystaná novinka If Found… si opět klade za cíl být něčím víc, než jen prostou adventurou.

Děj novinky vezme hráče už brzy zpět do minulosti do 31. prosince 1993 a do chátrajícího rozsáhlého panství v západním Irsku. V tom hlavní hrdinka Kasio právě zničila svůj deník vypovídající o posledních 28 dnech, ve kterých se vrátila zpět ke své rodině a který mimo jiné vyprávěl o konfliktech se svými nejbližšími. A nejen to, stránky deníku mají vypovídat i o tajemné černé díře s potenciálem zničit celou zemi, což by mohlo filmovým fanouškům připomínat třeba planetu Melancholii v podání stejnojmenného snímku dánského režiséra Larse von Triera. Z hlediska mechanik a herní náplně se hráči mohou těšit na ručně kreslenou grafiku, četná tajemství spjatá nejen s jednou zainteresovanou rodinou, punkový koncert i konec světa. A chybět samozřejmě nesmí ani hledání sebe sama. Prim pak mají hrát také barvitě vykreslené emoce a snaha donutit hráče k zamyšlení.

Jak je z přiložené upoutávky i obrázků zjevné, tak výrazný by neměl být pouze příběh a případně jeho emoční dopad, ale také výtvarná stránka. Ta působí originálním dojmem a připomínat by mohla například plošinovku Murasaki Baby pro PlayStation Vita. A že vizuální stránka sklízí úspěchy, o tom nejlépe vypovídá například ocenění v rámci Irish Design Awards z roku 2016. Za zmínku pak stojí, že v roce 2017 designérku Llauru McGee zařadil zpravodajský web The Irish Times do seznamu padesátky osob, jejichž práci se vyplatí sledovat. Zda to byl dobrý tip, to uvidíme již brzy, o vydání hry se stará Annapurna Interactive a titul dorazí už 19. května na zmíněné platformy. 

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru