Kauza kolem diskriminace v Riot Games nekončí

Kauza kolem diskriminace v Riot Games nekončí

Do sporu se na poslední chvíli vložil stát. Odškodné ve výši 10 milionů dolarů nemusí stačit

22. 1. 2020

Když jsme vás na začátku loňského prosince informovali o vleklém sporu bývalých i současných zaměstnankyň Riot Games s vedením společnosti, doufali jsme, že je série protestů, stížností a diskriminace u konce. Kauza nicméně pokračuje i v novém roce a zdá se, že původní dohoda o vyplacení částky 10 milionů dolarů přibližně tisícovce poškozených žen nemusí být finální. Do sporu se totiž na poslední chvíli přidal stát Kalifornie, a to prostřednictvím okrsku pro kontrolu férových pracovních příležitostí CDFEH. Už na začátku ledna sepsali zprávu, která výše uvedenou dohodu rozporuje a uvádí, že postrádá ustanovení, která by do budoucna předešla podobným problémům. Zároveň také naznačuje, že nabízené odškodné ve výši 10 milionů dolarů nemusí stačit a částka by podle DFEH mohla vyšplhat až k 400 milionům.

Co se týče možného navýšení odškodného, CDFEH se opírá zejména o rozpor mezi platy mužů a žen v Riot Games a nabízenou částku popisuje jako hrubě nedostačující.

Na základě této zprávy, kterou zaměstnanci CDFEH podle informací Bloombergu a LA Times připravili ve spolupráci s právníky poškozených žen, bylo odloženo slyšení, ve kterém se mělo rozhodnout o platnosti původní dohody. Řízení mělo proběhnout 31. ledna, ale bylo vzhledem k novým skutečnostem posunuto až na 3. února, do kdy se má Riot Games vyjádřit a hlavně připravit vlastní argumenty. Co se týče možného navýšení odškodného, CDFEH se opírá zejména o rozpor mezi platy mužů a žen v Riot Games a nabízenou částku popisuje jako hrubě nedostačující. Zároveň také uvádí, že navrhované změny ve firemní politice nejsou silné natolik, aby skutečně ochránily konkrétní skupiny zaměstnanců v budoucnu a vůbec prý neřeší otázku sexismu. K tomu ještě CDFEH přidává, že v dokumentech týkajících se probíhajícího sporu prý našla spoustu náznaků toho, že právníci žalobců byli motivováni k tomu, aby došlo na vzájemnou dohodu a šlo jim více o svůj vlastní prospěch, než blaho svých klientek. Ani agentura Bloomberg však toto tvrzení dále nekomentuje a nelze ho momentálně jakkoliv doložit.

Na vývoj situace pak samozřejmě zareagovala i společnost Riot Games, která ústy svého mluvčího odmítla jakákoliv nařčení a tvrdí, že dohoda je nastavena férově. „Jsme zklamaní z toho, že jsou novými dokumenty snižovány a ignorovány naše snahy, které jsme stran diverzity, inkluze a firemní kultury vyvíjeli v uplynulých 18 měsících,“ říká Riot Games. Dále uvádí, že požadavky CDFEH nevychází z žádné skutečné analýzy a nejsou ničím podloženy, nicméně souhlasí, že o všem bude muset rozhodnout soud začátkem února.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru