Kariéru ve hře FIFA 23 prožijete v kůži slavných trenérů

Vývojáři odhalují spoustu detailů. Hrát za Guardiolu nebo Ancelottiho je jen špička ledovce

Zdroj: Electronic Arts
2. 8. 2022
Název hry: FIFA 23 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 30. 9. 2022 Platformy: , , , , , Žánr:

Ačkoliv by se mohlo zdát, že série FIFA existuje poslední roky jen proto, aby se v ní mohl hrát režim FIFA Ultimate Team, hráčská základna je tak široká a rozmanitá, že není radno přehlížet i ostatní módy. Lidé z Electronic Arts si toho naštěstí jsou plně vědomi a nejnovější vývojářský deníček věnovali popisu novinek, vztahujících se k režimu kariéry, ať už je řeč o správě celého týmu nebo režimu jediného fotbalisty. Připravte se proto na spoustu zajímavých změn, které mají zefektivnit přístup k těmto módům a některým částem dodat chybějící atmosféru, aby z hraní nebyla jen tabulková záležitost, ale mohly k hráčům prostoupit i emoce, obestírající ve skutečném světě fotbalu hráče i trenéry.

A právě s manažery týmů můžeme začít, protože se v Electronic Arts rozhodli konečně vyslyšet volání hráčů a zařadili do hry s ohledem na dostupné licence hned několik zvučných jmen. Ve výsledku to znamená, že si na startu kariéry vyberete buďto možnost vytvořit si vlastního trenéra, nebo sáhnout po některém z lodivodů předních evropských celků. Z potvrzených bude na výběr Pep Guardiola, Carlo Ancelotti, Antonio Conte, Thomas Tuchel, Patrick Vieira nebo Steven Gerrard. Všichni s odpovídajícím vzhledem i oblečením, které je nejlépe reprezentuje s odkazem na to, jak vystupují ve skutečnosti. Celkově by ale skutečných trenérů mělo být přes 350 s tím, že více než třicítka z nich obdrží maximální péči ve smyslu grafiky a již zmíněné garderoby. Jak vývojáři navíc potvrdili, vybrané trenéry samozřejmě nebudete muset použít jen v případě, vyberete-li si jejich týmy a k dispozici budou univerzálně pro jiné celky i vámi vytvořený klub.

S vidinou skutečného trenéra na lavičce se pak pojí také rozšířené dynamické momenty a cutscény, kterých podle dostupných informací výrazně přibude. Nepůjde tedy jen o vyjednávání při přestupech nebo některé záběry do kabiny, ale také další situace, které se mohou – ale také nemusí – spustit během hraní. Vývojáři mluví o sedmi hlavních okruzích a z nich vycházejících cutscénách a na některé z nich se můžete podívat na videu výše. Ačkoliv samozřejmě není řeč o příběhu, jak jej zpracovával režim Cesta, přesto lze vidět určité náznaky a potenciální možnost, že by za scénami bylo něco trochu víc, než jen graficky vděčná vsuvka. A když už je řeč o zajímavých momentech, je nutné zmínit i další částečnou novinkou, kterou jsou hratelné highlighty. Pokud chcete hrát kariéru, ale nemáte příliš času na to, abyste odehrávali po večerech celé zápasy, hra vám nabídne střední cestu mezi plným soustředěním na utkání a rychlou simulací. Jak už název napovídá, skočíte pouze do důležitých momentů zápasu, zejména tedy útočných i obranných akcí, a prostřednictvím jejich odehrání se doberete finálního výsledku.

Pokud ovšem na druhou stranu chcete trávit v režimu kariéru maximální penzum času, budete se moci plně soustředit na inovovaný systém vývoje vašeho vybraného fotbalisty. Odemykáním příslušných perků se z vašeho fotbalisty buďto stane Maverick, Virtuoso nebo Heartbeat – tedy jednodušeji hvězda, která jde za individuálními úspěchy, případně velmi schopný driblér a v neposlední řadě duše týmu, která je schopná obětovat všechno pro výsledek. Podle dostupných informací si roli nevyberete přímo, ale pouze onou volbou perků s tím, že se váš přístup může postupně měnit. Za každý odemknutý stupeň v daných větvích vám pak budou náležet příslušné bonusy, takže vzniká určitý prostor pro profilování herního zážitku podle vlastního stylu, sílu nového systému ale budeme moci naplno otestovat až po vydání.

Zdroj: Electronic Arts

Z posledních zajímavostí vypichujeme rozšířenou správu financí, budete-li hrát jako manažer, novou roli analytika pro přestupy hráčů a chybět nebudou ani aktivity mimo trávník, jako jsou nejrůznější volby v rozhovorech s médii, ale také třeba nákup elektromobilu nebo sepsání vlastního životopisu. Budete ale moci také investovat vlastní peníze, abyste se zajistili na dobu, kdy už nebudete moci aktivně hrát, takže se připravte třeba na vývoj telefonní aplikace, vytvoření vlastní značky oblečení nebo vstup na burzu cenných papírů, kde ovšem můžete o všechny své peníze přijít. Co to přesně vytvoří za příběh, jednoduše nevíme, zdá se ale, že FIFA 23 chce v tomto ohledu nabídnout i přesah za hranici obvyklého hraní fotbalu, které si můžete naplno užít v jiných módech, a dát hráči pocit, že celé jeho počínání má hlubší smysl.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru