Vývoj PlayStationu 5 začal před pěti lety, říká Jim Ryan

Jim Ryan skončil v Sony a rozloučil se v podcastu

PS2 má větší prodeje, než se myslelo. PS5 se podle Ryana může stát tou nejúspěšnější

Zdroj: Sony
1. 4. 2024

Dlouholetý šéf Sony Interactive Entertainment Jim Ryan skončil ve vedení PlayStationu. Jeho úlohu minimálně dočasně převzal finanční ředitel Hiroki Titoki. Ryan opouští společnost Sony po 30 letech, jak oznámil už loni v září. Divizi PlayStationu vedl od roku 2019. Ještě předtím než odešel, podělil se ale o několik zajímavých informací.

V rozhovoru pro oficiální PlayStation podcast uvedl, že konzole PlayStation 2 má na kontě 160 milionů prodaných kusů. To z ní činí nejprodávanější herní systém všech dob. Zajímavé ale je, že až dosud nejaktuálnější čísla uváděla číslo 155 milionů prodaných PS2. Výrobce totiž už dlouho tato data nezveřejňoval vzhledem ke stáří konzole. Zajímavé je to už proto, že stále čekáme, zda Switch dokáže PlayStation 2 překonat. Podle posledních letošních čísel už má hybridní konzole od Nintenda na kontě skoro 140 milionů prodaných zařízení.

„PlayStation 5 je na dobré cestě stát se naší nejúspěšnější konzolí v historii, a to v mnoha směrech.“

Nejen Nintendo má nicméně zálusk na titul nejúspěšnější konzole všech dob. Sony by si ráda tento titul udržela. Jim Ryan podle svých slov věří, že PlayStation 5 má našlápnuto stát se nejúspěšnějším herním zařízením v mnoha ohledech. Podle Ryana je Sony na vrcholu a tituly, které zde hráči najdou, jsou ty nejlepší, věří odcházející šéf. PS5 má na kontě v tuto chvíli přes 50 milionů konzolí, ale není jisté, zda Ryan narážel právě na toto měřítko. PS2 měla velmi dlouhý životní cyklus, což jí k nevídanému prodeji výrazně pomohlo. Prodeje PS5 může ale potenciálně nakopnout a životní cyklus prodloužit spekulovaná výkonnější verze Pro.

Sluší se dodat, že Jim Ryan odešel ze Sony na vlastní žádost a odvolával se přitom na stále obtížnější skloubení soukromého života v Evropě a práce ve Spojených státech. Jim Ryan byl už v minulosti v souvislosti se svým avizovaným odchodem třeba v rozhovoru pro magazín Variety tázán na nejlepší hru z každé generace PlayStationu.

Od Ridge Raceru až po God of War

V případě původního PlayStationu uvedl první Ridge Racer, protože podle něj coby launchový titul nastavil standard pro to, co následovalo v této generaci. Z PS2 Ryan vypíchl Gran Theft Auto III, protože podle něj šlo o přelomový titul, který měl obrovský trvalý dopad na herní odvětví a PlayStation. Z PS3 Jim Ryan vypíchl akční adventuru Uncharted: Drake’s Fortune, protože podle něj technologie v tuto chvíli začala umožňovat vyprávět příběh a emoce jiným způsobem než do té doby. Je hrdý na to, že hru vytvořilo vlastní studio Sony.

Generaci PS4 podle něj definoval Marvel’s Spider-Man, který je prý opravdu úžasný. A i když generace PS5 stále pokračuje, za ni Ryan jmenuje God of War Ragnarök, který je podle něj báječnou hrou, jež si vedla skvěle také u kritiky.

V rozhovoru pro Variety Jim Ryan rovněž prohlásil, že je vděčný, že nemusel pracovat v nudném odvětví.

Chceme víc cross-platform her, tvrdí Jim Ryan

Kdo je Jim Ryan

Jim Ryan se narodil ve Velké Británii a vyrostl v Kentonu. Po studiích nastoupil do společnosti Ford Motor Company. To bylo v roce 1982. Později dělal také ve společnostech Amstrad a Oracle Systems. V Sony pracoval od roku 1994, kdy nastoupil do Sony Interactive Entertainment Europe. Bylo to ještě před uvedením prvního PlayStationu na trh. Tehdy se tato divize jmenovala Sony Electronic Publishing. Jeho úkolem bylo v podstatě pomoci vybudovat zastoupení Sony v Evropě na herním poli. V letech 2011 až 2019 pak vedl evropskou pobočku PlayStationu.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru