Japonská ratingová komise přerušuje provoz

Do 6. května nebude hodnotit žádné tituly. Rozhodnutí může mít za následek další odklady

Zdroj: Kojima Productions
7. 4. 2020

Už dopředu bylo jisté, že probíhající pandemická krize dříve, či později výrazně ovlivní i segment videoher. První, co museli vývojáři podstoupit, byl hromadný přesun do domácích kanceláří. Současně s tím se začala stahovat mračna nad některými tituly, jejichž vydání se blížilo, ale kvůli zamezení efektivního testování a dolaďování posledních drobností muselo dojít na jejich odklad. Pak do toho všeho vstoupila logistická stránka věci, na kterou doplatilo například pokračování The Last of Us a nyní se problémem stává i legislativní část. Japonská ratingová komise CERO totiž oznámila, že kvůli karanténním opatřením nebude schopná posuzovat nové tituly, případně dokončit hodnocení her, které svou přihlášku podaly v předchozích několika dnech.

Zatímco nemožnost vydat připravovaný titul v Japonsku by možná vydavatelé nepovažovali za vážný problém a nepřistoupili by na odklad obecného data vydání, tímto způsobem ovlivněné plány na území USA by už oním důvodem být mohly.

„Vzhledem k tomu, že recenzenti, kteří vypracovávají hodnocení, musí docházet do našich kanceláří, není v našich ani jejich silách, aby pracovali z domu. Z toho důvodu musíme všechny procesy – tedy včetně hodnocení, od dnešního dne do 6. května přerušit,“ píší zástupci komise na oficiálních stránkách. Vysvětlují, že konají v souladu s rozhodnutím vlády, která ústy premiéra Šinžiho Abé vyhlásila měsíční období stavu nouze a omezila pohyb ve vybraných částech země. Ve zprávě se dále uvádí, že kancelář nebude po tuto dobu ani přijímat nové žádosti, takže vydavatelé her musí čekat a případně zareagovat stran dat vydání. Na druhou stranu se ale rating neuděluje bezprostředně před tím, než jde titul do prodeje, čímž vzniká určitá časová rezerva a k odkladům možná nebude muset dojít. Vše ale záleží na tom, jak velká fronta titulů po měsíční přestávce bude a zda zvládne CERO všechny žádosti odbavit včas nebo dokonce ve zrychleném procesu.

Zdroj: Cero

Vyjmenovávat tituly, kterých se aktuální situace dotkne, je poněkud složité, vzhledem k tomu, že připravované hry s blížícím se datem vydání už rating pravděpodobně obdržely a o dalších hrách nemusíme vůbec vědět. Kdybychom ale udělali malý výhled do budoucna, potenciálně se to může týkat titulů, které mají vyjít v nadcházejících dvou až třech měsících, jako třeba PC verze Death Stranding, switchové verze her jako The Outer Worlds nebo Catherine: Full Body a v neposlední řadě i žhavému želízku od Sony – Ghost of Tsushima. A bez ohledu na to, že se bavíme pouze o ratingu v Japonsku, může tato situace předznamenat situaci ve Spojených státech, resp. komise ESRB. A zatímco nemožnost vydat připravovaný titul v Japonsku by možná vydavatelé nepovažovali za vážný problém a nepřistoupili by na odklad obecného data vydání, tímto způsobem ovlivněné plány na území USA by už oním důvodem být mohly.

Nechceme samozřejmě předjímat jakékoliv problémy, nejrůznější náznaky analytiků a herních insiderů už ale poměrně dlouho poukazují na to, že vlna odkladů teprve přijde a s přihlédnutím k tomu, že ratingové komise v jednotlivých regionech fungují na obdobném principu, není vyloučeno, že se k takovému rozhodnutí uchýlí i mimo Japonsko.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru