Investoři napadli 4miliardový plat CEO Activisionu

Bobby Kotick byl kvůli výplatě kritizován už loni. Mezitím společnost propustila desítky lidí

17. 3. 2021

Stejně jako v loňském roce, také letos přichází na přetřes plat prezidenta Activisionu Bobbyho Koticka. Investiční skupina CtW vystoupila v červnu 2020 proti Kotickovu finančnímu ohodnocení ve výši 100 milionů dolarů a apelovala na vedení a akcionáře, aby plat neschválili. Požadavek se jim zdál neadekvátní kvůli neplnění stanovených cílů a neetický s ohledem na to, že řadoví zaměstnanci měli dostávat plat odpovídající pouze jedné třetině procenta Kotickových odměn. V té době ale netušili, že o necelý rok později budou vystupovat proti dvojnásobné částce. Podle magazínu Gamespot má totiž plat Bobbyho Koticka za uplynulý rok činit 200 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 4 miliardy korun a podle očekávání není skupina CtW ani trochu nadšená.

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět ke zvýšení ceny akcií této konkrétní společnosti a nejsou zásluhou Bobbyho Koticka, říká investiční skupina.

Jak uvádí Gamespot, CEO Activisionu se k takovému platu dostane díky klauzuli o motivaci k vytváření hodnoty pro investory, kam bez ohledu na strategické plány a jejich plnění spadá samotné zvyšování hodnoty společnosti. A to se Activisionu v uplynulých dvou letech dařilo náramně, když v porovnání s prosincem 2019 vzrostla cena akcií k dnešnímu dni o 66 procent. Právě to má být důvod, proč si může Kotick předepsat zmiňovaný plat a tento argument loni posloužil k tomu, aby bylo tehdejších 100 milionů dolarů schváleno. Mluvčí Activisionu tehdy uvedl, že po dobu Kotickova působení vzrostla tržní hodnota společnosti z přibližně 10 milionů dolarů na 53 miliard, a proto je odměna zcela adekvátní. Očekáváme proto, že podobně se vedení Activisionu postaví k výplatě i letos, CtW se ale nechce nechat úplně odbýt.

„I když je zvýšení ceny akcií společnosti Activision chvályhodné, stejně jako v loňském roce i nadále tvrdíme, že tento úspěch neospravedlňuje tak velký plat pro generálního ředitele,“ říká Michael Verner ze zmiňované investiční skupiny. „Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět ke zvýšení ceny akcií této konkrétní společnosti a nejsou zásluhou Bobbyho Koticka. Videohry například byly jednou z mála forem zábavy v době pandemické krize, což se pozitivně dotklo mnoha společností v herním odvětví bez ohledu na jejich talent či strategická rozhodnutí,“ vysvětluje Verner dál. Pro tuto chvíli nicméně nemůže CtW na exekutivní úrovni udělat vůbec nic a shodně jako se situací z loňského roku se tak bude pouze snažit ovlivnit ostatní investiční partnery, aby plat Kotickovi neschválili.

Na rozdíl od 200milionového platu Bobbyho Koticka pak propuštění zaměstnanci mohou počítat s 200dolarovým kuponem na nákup her přes Battle.net.

Bez spojitosti s touto kauzou pak přichází informace od agentury Bloomberg, že Activision v mezičase propustil desítky zaměstnanců, včetně padesáti lidí z oddělení e-sportu. Důvodem pro jejich nucený odchod je přesun e-sportových událostí do online prostoru zejména ve spojitosti s nemožností konat je fyzicky. Mluvčí společnosti uvedl, že se vše děje v součinnosti s opatřeními proti šíření koronaviru a změnou fungování e-sportových týmů a organizací, kteří se už na situaci adaptovali. Jak uvádí Bloomberg, 50 bývalých zaměstnanců e-sportového oddělení spolu s přibližně 140 dalšími obdrží minimálně 90denní odstupné a zdravotní benefity po dobu jednoho roku. A na rozdíl od 200milionového platu Bobbyho Koticka pak propuštění zaměstnanci mohou počítat s 200dolarovým kuponem na nákup her přes Battle.net…

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru