Hraní multiplayeru by už nemuselo být na Xboxu zpoplatněno

Multiplayer by už nemusel být na Xboxu zpoplatněn

O možné změně spekulují insideři i novináři. Naznačuje to i zrušení ročního předplatného

Zdroj: Microsoft
20. 7. 2020

Před dlouhými osmnácti lety učinil Microsoft během veletrhu E3 důležitý krok, který formoval a následně i dramaticky změnil způsob hraní na konzolích. V souvislosti s čerstvě uvedenou první generací Xboxu totiž došlo na představení zpoplatněné online služby Xbox Live, která se později vyvinula do své dnešní robustní podoby a hlavně ovlivnila Sony a Nintendo v zavedení vlastních alternativ. Standardem se díky tomu staly příjemné věci jako pravidelná měsíční nadílka her v rámci ceny předplatného, ale také nepříliš populární zpoplatnění multiplayeru, ke kterému se hráči bez členství na sítích Xbox Live, PlayStation Network a Nintendo Online jinak v podstatě nedostanou. Je proto příznačné, že by to měl být znovu Microsoft, který zaběhnuté pořádky po téměř dvou dekádách změní, když se začínají množit spekulace ohledně možného zrušení poplatku za multiplayer. Přichází s nimi novináři, insideři a možnou změnu naznačuje také oficiální zrušení roční varianty předplatného Xbox Live Gold, které Microsoft před několika dny oznámil.

Začneme-li potvrzenými informacemi, redaktoři magazínu True Achievements si už před začátkem víkendu všimli, že z Microsoft Storu zmizela možnost pořídit si nejdražší, ale současně nejvýhodnější předplatné zmiňované online služby, což se zprvu jevilo jako chyba. Měsíční a čtvrtletní varianta je totiž stále dostupná, a to i na české verzi obchodu, s obvyklou cenou 149 Kč, resp. 499 Kč. V odpovědi na dotaz novinářů nicméně zástupce Microsoft potvrdil, že se o chybu nejedná, ale nezmínil žádný konkrétní důvod, proč se tak společnost rozhodla. Dá se však usuzovat, že v blízké budoucnosti dojde ke spojení služeb s populárním Game Passem, lépe řečeno se jeho nejdražší formou s přídomkem Ultimate, do níž se od září integruje také streamovací platforma xCloud. Takový krok by dával smysl zejména z marketingového hlediska, přihlédneme-li k narůstající popularitě služby a způsobu, jakým o ni Microsoft mluví, úvahy však přichází do kolize s cenovkou. Xbox Game Pass ve formě Ultimate stojí měsíčně 339 korun, což je více než dvojnásobek standardní ceny Xbox Live Gold, a i když je nabídka lákavá zejména díky přístupu ke knihovně her, včetně všech titulů přímo od Microsoftu, ne všichni hráči ji budou chtít využít a „jen“ za multiplayer či měsíční hry zdarma by takovou cenu platit nechtěli.

Dá se předpokládat, že v blízké budoucnosti dojde ke spojení Xbox Live Gold s populárním Game Passem, lépe řečeno se jeho nejdražší formou s přídomkem Ultimate.

A právě odsud přichází ony spekulace, že by se mohl Microsoft dlouholeté zátěže v podobě zpoplatněného hraní online kompletně zbavit a případnou finanční ztrátu dohánět Game Passem a nespornou výhodou proti konkurenci. Jako jeden z prvních o možné změně stávající pravidel promluvil redaktor VentureBeat Jeff Grubb v podcastu Crossfire. Uvedl, že o plánovaném kroku už slyšel, a i když si nemůže být stoprocentně jistý, vidí to jako téměř jistou záležitost. Několikrát pak v podcastu označuje Xbox Live Gold za službu, která toho už nemá příliš před sebou a vyvrací obavy ostatních diskutujících, že by se měl stát přístup k multiplayeru součástí Xbox Game Pass Ultimate. Důvody uvádíme výše a skutečně si neumím představit eventualitu, kdy by měli být hráči nuceni platit za multiplayer ještě víc, bez ohledu na všechny další výhody.

Další, kdo se připojil do diskuze, byl insider vystupující na portálu Resetera pod přezdívkou Klobrille a uvedl, že zrušení poplatku za multiplayer je pouze otázku času. Sluší se samozřejmě dodat, že Klobrille má poměrně solidní minulost, co se přesnosti jeho tipů a informací týče, když například v souvislosti s Microsoftem odhalil akvizici studia Obisidan ještě před tím, než se z ní stala věc veřejná. Klobrille zároveň odmítá, že by se měl stát multiplayer součástí levnější varianty Game Passu, který je i tak dražší nežli samotný Xbox Live Gold a uvádí své přesvědčení, že by to doslova zničilo celou online populaci kolem Xboxu. S narůstající popularitou hraní mezi platformami by totiž byly rozdíly v přístupu k multiplayeru stále viditelnější a hráči by podle insidera s o to větší nechutí za hraní platili. Stále však zůstáváme v rovině spekulací, které se na konto placeného multiplayeru objevují v podstatě neustále a „zaručených“ zpráv o jeho zrušení už bylo v minulosti mnoho. Je navíc jisté, že na rozuzlení téhle kauzy budeme muset čekat nějakou dobu, vzhledem k tomu, že Microsoft nechce ve čtvrtek mluvit o hardwaru ani službách a bude se během své prezentace soustředit výhradně na hry.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru