Hrajeme živě klasiku Star Trek: Armada

Před 20 lety vyšla real-time strategie, díky níž měli konečně trekkies svou vlastní "Dunu"

5. 3. 2020
Název hry: Star Trek: Armada Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 29. 2. 2000 Platformy: Žánr:

V roce 2000 společnost Activision, která tehdy držela práva na Star Trek hry, vydala na PC real-time strategii Star Trek: Armada. Nebyla nejlepší, nejlépe hodnocená, neslavnější ani nejpopulárnější. A přesto se k ní pravidelně vracím už 20 let. Neuvěřitelné, jak ta doba utekla. Několik posledních let si přitom říkám, že bych ji moc rád ukázal dalším hráčům, protože patří mezi moje nejoblíbenější tituly z toho vesmíru, jakkoli ve své době byla “jen” nadprůměrná a z pohledu historie je zcela standardní.

Armada se v roce 2001 dočkala pokračování a existuje i neoficiální třetí díl v podobě modifikace pro Sins of a Solar Empire: Rebellion. Pro Armadu II navíc vznikl mimo jiné také úchvatný mod Fleet Operations, který činí dodnes hru velmi atraktivní i na pohled. Moje srdce ale tluče stále pro originál. I když nepopírám, že v tom hraje velkou roli nostalgie. Zatímco Homeworld od Relicu nabídl už o pár měsíců dříve plně trojrozměrný vesmír, Armada byla klasickým dobovým klonem Duny či Command & Conquer, dokonce hrou možná ještě placatější, v jejímž podání kapitáni hvězdných lodí nedokáži přeletět nebo podletět pás asteroidů ani jinou podobnou překážku, která by ve vesmíru neměla představovat problém.

Hra nabízí vzájemně propojenou kampaň s celkem 20 misemi za Spojenou federaci planet, Klingonskou říši, Romulanské hvězdné impérium i společenstvo Borgů.

Umělá inteligence mnoho rozumu také nepobrala, pathfinding byl pekelný už z tehdejšího pohledu a za všechny zúčastněné strany se hraje velmi podobně. Ale víte co? Vůbec mi to nevadí. Hra navazuje na události Nové generace, jejích filmů i Deep Space Nine. Nabízí vzájemně propojenou kampaň s celkem 20 misemi za Spojenou federaci planet, Klingonskou říši, Romulanské hvězdné impérium i společenstvo Borgů. V ní se objeví známé lodě i postavy, jimž propůjčili podobu i hlasy původní herci, a zase bude jednou sázce osud celého vesmíru. A vedle kampaně samozřejmě hra obsahuje také multiplayer a skirmish režim. Kromě zmíněných hratelných frakcí se v Armadě rovněž vyskytují i další neovladatelné druhy a aliance.

V celém tom tradičním koktejlu vlastně představuje jediný významnější pokus o inovaci systém zdrojů. Tady se autoři kromě klasického těžení dilithia spoléhají při konstrukci nových stanic a lodí i na lidské zdroje – konkrétně posádku a důstojníky. Ale to všechno už si ukážeme ve streamu…

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru