Hráči se skrze demoverzi Trials of Mana dostali k plné hře

Hráči se skrze demoverzi Trials of Mana dostali k plné hře

Paradoxně tím obešli i ochranu Denuvo. Demoverze proto byla ze Steamu stažena

Zdroj: Square Enix
28. 4. 2020

Na konci minulého týdne vydal Square Enix na Switchi, PS4 a PC remake svého RPG Trials of Mana, které ve své původní podobě a pod označením Seiken Densetsu 3 vyšlo už v roce 1995 v Japonsku. Na rozdíl od předchozích dvou dílů z let 1991 a 1993, s nimiž společně tvoří sérii Mana a současně i spin-off Final Fantasy, se přitom Seiken 3 dostal za japonské hranice až po dlouhých 24 letech loni v červnu, kdy byla uvedena Collection of Mana pro Nintendo Switch. Mělo jít o ochutnávku před tím, než vyjde v té době již oznámený remake a bez ohledu na to, že Mana u nás nemá takový zvuk jako zmiňované Final Fantasy, pro Square Enix šlo o velkou událost. Se zájmem dostat k Trials of Mana vedle veteránů také nové hráče, proto vydali i velmi obsáhlou demoverzi, která však navzdory očekávání oslavu uvedení překazila. Prostřednictvím dema se totiž mohli hráči za přispění crackerů dostat k plné verzi a nerušeně tak hrát až do úplného konce úplně zadarmo.

Důvodem byla skutečnost, že se hráči stažením demoverze dostali ke všem datům hry, která však měla být vyjma vybrané ukázkové části nedostupná. Crack spouštěcího souboru nicméně dokázal tyto bariéry prolomit a podle diskuzí na sociálních sítích či přímo na Steamu se zdá, že k tomu ani nebylo zapotřebí velkého úsilí. Paradoxní přitom je, že zatímco plnou verzi chrání Denuvo – které je dlouhodobě trnem v oku spoustě hráčů a v tomto konkrétním případě u Trials of Mana stále odolává – demoverze neměla mít ochranu ani na úrovni Steam DRM. I z tohoto důvodu se proto lidé ze Square Enix rozhodli demoverzi ze Steamu stáhnout a slíbili její návrat jak nejdříve to bude možné.

Zaznívají i hlasy kritiky, že řádění pirátů opět odnesou jen poctiví hráči, kteří si třeba ještě ani nestihli hru spustit, zatímco hráči s crackem mohou bez přerušení pokračovat v hraní.

„Kvůli nepředvídaným okolnostem musíme dočasně odstranit demoverzi Trials of Mana ze Steamu a doufáme, že ji budeme moci brzy vrátit zpět. Ujišťujeme vás, že veškerý postup, který jste v demoverzi učinili, bude zachován i do budoucí verze,“ zní vyjádření Square Enix na Steamu. Diskuze pod ním ale volá po větší transparentnosti a hlavně vysvětlení, co se přesně stalo. Ne všichni hráči jsou totiž obeznámeni s tím, z jakého důvodu byla demoverze stažena a rozhodnutí Square Enix nechápou. Zaznívají i hlasy kritiky, že řádění pirátů opět odnesou jen poctiví hráči, kteří si třeba ještě ani nestihli hru spustit, zatímco hráči s crackem – po přepnutí do režimu offline, nebo zákazu automatických aktualizací – mohou bez přerušení pokračovat v obsahově kompletní hře, ke které se dostali zadarmo.

Další vyjádření ze strany Square Enix není v tuto chvíli k dispozici a je pravděpodobné, že by mohla být demoverze znovu dostupná v řádu několika dní. Pokud však nastane stejná situace jako v případě demoverze Detroit: Become Human na Epic Games Store – kolem které se odehrál shodný incident loni v prosinci, mohou hráči čekat i několik týdnů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru